Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Pro umělce je spolupráce s ČT a ČRo ekonomicky destruktivní

    Spolupráce umělců a herců s veřejnoprávními médii je kvůli stagnujícím nebo klesajícím honorářům ekonomicky destruktivní, uvedla Herecká asociace. Odborová organizace proto podporuje mediální novely, které mají zvýšit koncesionářské poplatky, a tím pádem i rozpočty České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Dnes to uvedl prezident asociace Ondřej Kepka. Mediální novela by měla zvýšit televizní poplatek o 15 korun na 150 korun měsíčně, rozhlasový o deset na 55 korun. Do rozpočtu obou institucí by měla změna zákona přinést asi 1,2 miliardy korun. Zákon by také umožňoval valorizaci poplatků.

    Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka. FOTO archiv

    Je jasné, že současné financování rozhlasu i televize je nedostatečné. Vše kolem nás díky vysoké inflaci výrazně zdražilo, mnohé věci až na dvojnásobek. Poplatky se dlouho nevalorizovaly, což se projevuje v deficitech rozpočtů, projevuje se to na stagnujících nebo dokonce klesajících honorářích těch, co s televizí či rozhlasem spolupracují, uvedl Kepka. Rozpočty, které stačily před pěti či deseti lety, jsou podle něj nyní naprosto nereálné. Z praxe víme, že to často vede k tomu, že lidé pro veřejnoprávní televizi či rozhlas už přestávají pracovat, protože je spolupráce ekonomicky destruktivní. Týká se to jak uměleckých, tak dalších profesí, řekl.

    Podle něj mohou s ČT nebo ČRo mohout spolupracovat někteří umělci jen proto, že mají jiný příjem. Také s institucemi herci spolupracují z důvodu prestiže nebo žánrové šíře, kterou veřejnoprávní média nabízí. V dnešní době se často různé platby a poplatky pro jednotlivce navyšují o stovky i tisíce korun, proto nám debata, která řeší navýšení o desítky korun, přijde jako malicherná a někdy až komická, uvedl Kepka.

    ČT letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Poplatky u obou veřejnoprávních firem tvoří většinu příjmů. V ČT se přitom poplatek neměnil od roku 2008 a u ČRo od roku 2005. Česká televize nedávno uvedla, že pokud neprojdou novely mediálních zákonů, musela by omezit výrobu premiérových pořadů o 40 až 45 procent.

    Návrh zákona počítá s rozšířením počtu plátců. Nově mají poplatek hradit všichni, kteří disponují jakýmkoliv zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem, tabletem nebo počítačem. O těchto uživatelích mají ČT a ČRo mimo jiné informovat poskytovatelé internetového připojení. Proti tomu je například vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), který nesouhlasí se zavedením poplatku pouze na základě možnosti využívání veřejnoprávních médií.

    Návrh zákona, který předkládá ministerstvo kultury, počítá s možností valorizace, podle návrhu mediálních novel by v dalších letech poplatky vláda mohla zvyšovat svým nařízením o šest procent, pokud by od poslední změny inflace překročila šest procent.

    • Autor:
    • Publikováno: 31. května 2024

    Komentáře k článku: Pro umělce je spolupráce s ČT a ČRo ekonomicky destruktivní

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,