Divadelní noviny > Reklamní články
Průsečíky nových technologií a pedagogiky
Už příští týden proběhne Sympozium Pražského Quadriennale na téma technologií v divadle, scénografii a výstavním designu. Od 16. do 18. října bude v pražském kulturním centru Vzlet diskutovat přes osmdesát řečníků z celého světa o významu a možnostech ‘nových’ i ‘starých’ technologií v současné tvorbě.
Řada prezentujících se bude zabývat vztahem mezi divadelní pedagogikou, tvůrčí spoluprací a pokročilými technologiemi. Sympozium představí nové výukové metody a interdisciplinární přístupy, v nichž divadelníci a technologové spojují své odborné znalosti.
Středa 16. října
Isabel Potter (Bath Spa University) se ve své prezentaci A Lightbulb Moment bude věnovat umělé inteligenci a imerzivním technologiím v britském divadle. Zaměří se specificky na oblast světelného designu a otevře otázku přístupnosti k těchto technologií tvůrcům i pedagogům.
Alison Heryer (Portland State University) představí metody začlenění technologií 3D simulace oděvu do výuky kostýmního designu v příspěvku Character Ideation and the Virtual Body.
Čtvrtek 17. října
Joris Weijdom (HKU University of the Arts Utrecht) se ohlédne za workshopy zaměřenými na tvorbu mixed-reality scénických prostředí, které vedl na minulých ročnících PQ, a popíše jejich technické, tvůrčí a vzdělávací aspekty
Pátek 18. října
Khairul Kamsani (University of Hull) v rámci doktorátu zkoumá využití virtuální reality v hereckém vzdělávání. Jeho přednáška Embodied Cybernetic Actor Training se ponoří do vztahů mezi psychofyzickým hereckým tréninkem a imerzivními virtuálními prostory.
Carmen Kleykens Vidal (Hochschule für Musik und Theater Hamburg) se ve své prezentaci zaměří na to, jak technologie rozšířené reality – VR, AR a MR – formují středoevropské divadlo. Nabídne reflexi dopadů těchto nástrojů na vybraná představení, jejich estetiku i celkový tvůrčí proces u týmů, které s nástroji XR pracují.
Přednáška Bambiho Friedmanna (Tel Aviv University) se pak bude zabývat výukou tradičních jevištních technologií v éře rychle se rozvíjejících digitálních nástrojů. Představí způsoby, jak využívat současné technologie k osvojení základních technických dovedností, tak aby studenti nepřicházeli o znalosti tradičních metod.
Celý program čítající 70 jednotlivých příspěvků si můžete projít na webu www.pq.cz. Sympozium je přístupné zdarma na základě registrace a bude probíhat v angličtině.
Komentáře k článku: Průsečíky nových technologií a pedagogiky
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)