Rekonstrukce Škroupova domu v Osicích
Královéhradecký kraj v prosinci v Osicích představí projekt rekonstrukce místního Škroupova domu za odhadovaných 40 milionů korun. Součástí akce bude také debata o konkrétních možnostech využití objektu včetně ekonomiky provozu a financování činnosti. Cílem je změnit zanedbanou budovu v Osicích na Královéhradecku v multifunkční objekt určený pro kulturu, vzdělávání i sport.
Připravujeme projednání budoucího využití Škroupova domu s odbornou a zainteresovanou veřejností. Setkání by se mělo uskutečnit začátkem prosince. Cílem setkání je především navázání kontaktů s konkrétními zájemci, kteří by chtěli budovu využívat, a získat představu o jejich požadavcích a možnostech, ať se to týká prostoru či financování, uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Účast podle něj přislíbila většina důležitých aktérů z místa a jeho okolí, jako jsou představitelé Centra uměleckých aktivit, Destinačního managementu Hradecko, ale i Místní akční skupiny Hradecký venkov a Mikroregionu Urbanická brázda či spolku Dobré divadlo.
Objekt se skládá ze sálu, přísálí, dvou místností v přízemí a tří v prvním poschodí. Kraj, který je vlastníkem, jej dostal od Osic darem na konci roku 2018. Hejtmanství má již také stavební povolení.
V přízemí Škroupova domu je sál s jevištěm a zázemím pro účinkující. Na něj navazuje vstupní prostor se šatnou a sociálním zařízením a dále dvě místnosti. V patře je galerie sálu a prostory původního bytu.
Škroupův dům ve stylu meziválečné moderny podle návrhu architekta Jindřicha Smetany svému účelu sloužil do roku 1951. Hrálo se v něm divadlo, konaly se tam taneční zábavy a plesy, místní školáci i sokolové tam chodili cvičit. Do roku 1966 promítalo v domě kino, bývala zde také pošta, knihovna, holičství či klubovna Socialistického svazu mládeže. Koncem 80. let se propadla střecha domu.
Skladatel a dirigent Škroup se narodil v Osicích v roce 1801. Zhruba do poloviny 19. století působil ve Stavovském divadle v Praze. Poslední dva roky svého života strávil v rotterdamské opeře. Škroupova píseň Kde domov můj poprvé zazněla ve hře Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, v roce 1918 byla uzákoněna jako státní hymna.
Komentáře k článku: Rekonstrukce Škroupova domu v Osicích
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)