Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Roškotovo divadlo Ústí nad Orlicí

    V Ústí nad Orlicí od konce 18. století působil velice aktivní ochotnický soubor. Na konci první světové války divadelníci přišli o svou stálou scénu v místní Dolní hospodě, proto vznikla myšlenka na výstavbu zcela nové reprezentativní budovy. Finance se podařilo v relativně krátkém čase sehnat především díky darům orlickoústeckých patriotů. „Družstvo pro postavení divadla v Ústí nad Orlicí“ se rozhodovalo mezi poměrně konzervativním návrhem místního architekta Jaromíra Radechovského a progresivní funkcionalistickou vizí později světoznámého Kamila Roškota. Maloměstská mentalita se spíše klonila k „tradici“, díky vlivu ústeckého rodáka a historika umění Josefa Cibulky se ale nakonec realizoval projekt Roškotův. Základním stavebním materiálem byl tzv. pevnostní beton. Ke slavnostnímu otevření divadla došlo v roce 1936.

    Rekonstrukční zásahy v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století do určité míry proměnily interiér divadla. Modernizovalo se jeviště, dřevěné šatny se potáhly koženkou, původní decentní osvětlení nahradily velkoformátové lustry sochaře Alexia Appla. Základní podoba divadla však zůstala zachována a v roce 2017 byl objekt prohlášen Národní kulturní památkou. Tenhle barák je i ve světových učebnicích architektury. Interiér je docela v pohodě, ale venkovní fasády dostávají zabrat. Udělal se stavebně-historický průzkum a i díky prohlášení za Národní kulturní památku bychom časem mohli dosáhnout na nějaký grant. Na druhou stranu si ovšem spoustu drobných změn už nebudeme moci dovolit. Ale s památkáři máme skvělé vztahy, vyprávěl v roce 2017 Karel Pokorný, tehdejší ředitel Klubcentra Ústí nad Orlicí, příspěvkové organizace města, která Roškotovo divadlo spravuje. Velkým snem je oprava teras, které by stejně jako za první republiky mohly sloužit divákům jako odpočinkové místo s kavárnou a restaurací.

    Vedle divadelních představení se v divadle konají i filmové projekce. Současná kapacita sálu je 400 míst.

    Připraveno ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea.

    Roškotovo divadlo Ústí nad Orlicí FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Foyer FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Divadelní sál. Pohled z balkonu FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Jevištní zdvih na převoz kulis FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

    Salonek. Bývalá kuřárna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


    Komentáře k článku: Roškotovo divadlo Ústí nad Orlicí

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,