Kategorie článků: Festivaly
Zpravodajství z festivalů a o festivalech.
Sóla o traumatech přítomnosti i minulosti
Specifický ráz letošního Pražského divadelního festivalu německého jazyka určila svérázná dramaturgie. Snad nejen proto, že se všude šetří, byly do hlavního programu festivalu pozvány tři produkce s jediným aktérem či aktérkou a maximální počet herců v rámci jedné...
Od techno opery po Kafku
Čtyřdenní ponor do rozhlasového dramatu na Prix Europa... O 40. ročníku berlínského festivalu tvorby veřejnoprávních médií Prix Europa.
Divadelní Montréal (No. 13)
Setkání s Opičím králem bylo závanem pohádkové exotiky. Bylo pozoruhodné z hlediska provázání dvou zcela odlišných kultur – severoamerické a asijské.
Poslední komentáře
- on BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 91) Vážený pane Štěpaníku, ano, přiznávám se: moje bio…
- on Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 936) Milý pane Tučku, neklesejte na mysli. Jsem přesvěd…
- on BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 91) Pane Orte, děkuji za pěkný a fundovaný dodatek k m…
- on BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 91) V roce 1920 se Liška Bystrouška představuje čtenář…
- on Zemřela Jelena Mašínová Pro mě nezemřela, je součást Pavla Kohouta a ten j…
- on Jiří Schmiedt: Slunce zapadá jak nebesa krásných křídel (No. 16) Mě ty Vaše vzpomínky baví. Hlavně tou upřímností.…
- on Zemřel Rudolf Stärz Děkuji vám, že věnujete pozitivní vzpomínku nebo s…
Ve víru Ost-ra-varu (No. 3)
Druhou polovinu festivalu jsem rázně načal ranní návštěvou inscenace Nejhorší věc na světě, jíž se po několika letech absence do programu vrátilo Divadlo loutek.
Na křižovatce umění a politiky
Pražské křižovatky se na české festivalové scéně etablovaly coby festival výjimečných divadelních událostí.
Divadlo jako škola lidskosti
Herečky Veronika Slámová a Šárka Šildová z brněnského divadelního spolku OUKEJ vyprávějí v inscenaci Hrdinky?! o zápasu o život hluchoslepé Helen Keller a její učitelky, slabozraké Anne Sullivan.
Ve víru Ost-ra-varu (No. 2)
Můj ostravarní druhý den se se započal nejinak než pěkně zostra, a sice komorní inscenací Pravda činohry Národního divadla Moravskoslezského.
Divadelní Montréal (No. 12)
Kukum vzdává hold lásce a rodině, hodnotovému dědictví původních komunit.
Ve víru Ost-ra-varu (No. 1)
S finišem měsíce listopadu se moravskoslezská metropole opět stává epicentrem pestrých vzruchů, neboť 26. ročník bilanční přehlídky ostravských činoherních divadel tradičně láká početné zástupy...
Nichts ist ok (No. 2)
Dnešní doba relativně úspěšně rozbíjí zastaralé stereotypy, v níž je muž zajišťovatelem finančního příjmu rodiny, zatímco žena pečovatelkou o děti a domácnost. Avšak role ženy-matky stále zůstává opředena mnoha předpojatostmi.
Ve spárech Kultu (No. 5)
Do finále letošního, již 27. Kultu, který je největší akcí svého druhu v ústeckém kraji, jsme dospěli s pražským Švandovým divadlem, a jeho oceňovanou inscenací Na první pohled.
A k čemu to všechno je? (No. 3)
Projde-li si člověk nějakou traumatizující zkušeností, častou reakcí bývá moment tak zvaného zamrznutí – jedná se o formu přirozené ochrany těla před silným stresem.
Ve spárech Kultu (No. 4)
Svou přátelskou příchylnost k mnoha podobám pohybového divadla dal letošní Kult najevo kromě pohádek i dvojicí po sobě jdoucích večerů.
Sedmý ročník festivalu Pražské křižovatky
Pražské křižovatky prokázaly, že jsou festivalem progresivních divadelních proudů a tendencí nejvyšší evropské kvality.
Ve středu startuje OST-RA-VAR
Přehlídka nabídne především divadelním profesionálům současným i budoucím průřez tvorbou ostravských profesionálních činoherních scén za poslední rok.
Umění skrze manipulaci?
Festival Pražské křižovatky si klade za cíl umožnit náročnějšímu českému divákovi být přítomen mimořádných divadelních setkání a spolu s aktéry na jevišti poznávat, čím vším může divadlo dnes v naší neklidné době být.
A k čemu to všechno je? (No. 2)
Inscenace Medea’s Children propůjčuje hlas téměř výhradně dětským/dospívajícím hercům a herečkám, skrze něž se suverénním způsobem dotýká tématu rodinných traumat, vraždy a sebevraždy.