Kritik Lab
Úkolem projektu KritikLab je výchova mladých kritických talentů, kteří budou připravovat kritiky na představení z vybraných divadel pod vedením zkušených lektorů. V projektu jsou zapojená tři divadla.
Projekt je realizován s podporou grantu KU-ACC1-010 z Fondů EHP 2014-2021 ve spolupráci s Katedrou teorie a kritiky DAMU, Činoherním studiem v Ústí nad Labem, Východočeským divadlem Pardubice a Horáckým divadlem v Jihlavě.
Činoherní studio Ústí nad Labem Divadlo F. X. Šaldy v Liberci Horácké divadlo Východočeské divadlo Pardubice
Nic pod hávem horské deprese
V Liberci inscenují povídkový cyklus Želary spisovatelky Květy Legátové, skutečně jej a nikoliv stejnojmenný film z roku 2003.
Odtud už nemáš kam jít
Vesnice, v níž se zastavil čas. To jsou Želary. Každý, kdo by z nich chtěl odejít, se nakonec nevyhnutelně vrátí nazpět. Stejně jako ozvěna, která se neodbytně odráží od vrcholků hor.
Žena je viac než len manželka
Aprílová premiéra Popel na křídlech Suzanne Renaud v Horáckom divadle v skratke zhŕňa príbeh talentovanej francúzskej autorky a prekladateľky Suzanne Renaud (1889 – 1964).
Poslední komentáře
- on BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 91) Vážený pane Štěpaníku, ano, přiznávám se: moje bio…
- on Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 936) Milý pane Tučku, neklesejte na mysli. Jsem přesvěd…
- on BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 91) Pane Orte, děkuji za pěkný a fundovaný dodatek k m…
- on BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 91) V roce 1920 se Liška Bystrouška představuje čtenář…
- on Zemřela Jelena Mašínová Pro mě nezemřela, je součást Pavla Kohouta a ten j…
- on Jiří Schmiedt: Slunce zapadá jak nebesa krásných křídel (No. 16) Mě ty Vaše vzpomínky baví. Hlavně tou upřímností.…
- on Zemřel Rudolf Stärz Děkuji vám, že věnujete pozitivní vzpomínku nebo s…
Francouzka na Vysočině
Jak Francouzka vnímá Vysočinu? Jak skloubit život v Česku a ve Francii? Jak být manželkou, matkou a básnířkou zároveň?
Být Peerem Gyntem
Ústecký Peer Grynt je jízda plná překvapení, fungujícího bizáru, který jako šedavý oblak z kouřostroje nechává nad scénou viset otázky o lidské obyčejnosti a zaměnitelnosti... O inscenaci ČS Ústí Peer Gynt v režii Michala Háby.
Peer Gynt na druhou
„Hra na něco“ je téma, jež se prolíná celou inscenací známé Ibsenovy hry... O inscenaci ČS Ústí Peer Gynt v režii Michala Háby.
Lid versus Peer Gynt
Poslední premiéra končící sezony potvrzuje mou celosezonní domněnku, že Činoherní studio není žádná zakonzervovaná oblastní scéna... O inscenaci ČS Ústí Peer Gynt v režii Michala Háby.
Z Ústí jen do Ústí
Autorská inscenace Jídelní vůz v režii uměleckého ředitele Činoherního studia Ústí Davida Šiktance na jeho domovské scéně je oddechovka se skromnými filosofickými a poetickými přesahy... O inscenaci ČS Ústí nad Labem Jídelní vůz.
Přijmete nabídku k hodině dějepisu?
Rozhodnutí. Donášet či nedonášet? Jít s režimem či proti němu? Ukázat životy disidentů na základě jejich tvorby či skrze dokumentární pásmo o jejich životě?
Ztraceno v intermezzu
Dovolím si na začátek malou, ale vhodnou odbočku. Nedávno vyšel v rubrice KritikLabu v Divadelních novinách text mého spolužáka Vojty Vosky o jedné z nedávných premiér ústeckého Činoherního studia.
Ne znamená ne, a to jednou provždy
Slibný začátek představení mi v jeho průběhu silně zhořknul... O inscenaci ČS Ústí nad Labem Jídelní vůz.
Stereotyp menom „tramping“
V poradí 83. divadelná sezóna v jihlavskom Horáckom divadle priniesla autorský muzikál o trampingu Nad Sázavou, ktorý sa zároveň stal už tisícou premiérou súboru.
Jak se trampuje na Vysočině?
Pěší túra s kompasem v ruce, jízda v BMW závratnou rychlostí, cestování s motivační hudbou v karavanu nebo láhev něčeho dobrého ve vlaku směrem na Sázavu.
Jak jsem se v jídeláku nenajedl
Tenhle jídelní vůz pro mne nevaří... O nové inscenaci ČS Ústí Jídelní vůz.
Rafinovaná rebelka s příčinou
Co se vám vybaví, když se řekne Marie Antoinetta? Palác Versailles s jeho opulentní okázalostí, rozmařilé, nezodpovědné utrácení francouzské královny, anebo její (ne)slavný konec pod ostřím gilotiny?
Růžový exkrement na botě Francie
Ludvíku, ty jsi pro ně leda tak hovno a chcípneš, aby Francie mohla žít, říká Marie Antoinetta svému manželu Ludvíkovi XVI. a předvídá tím jeho osud, jenž se završí roku 1793 pod ostřím gilotiny.
Samota je v každom z nás
Poslednou premiérou Horáckeho divadla pre rok 2022 bola scénická adaptácia Bergmanovho scenára k filmu Šepoty a výkriky. Autormi textovej úpravy sú režisér inscenácie Jakub Čermák a dramaturg Jaroslav Čermák.