Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Rytíři, Dámy a Mecenáška české kultury 2015

    Význačné osobnosti české umělecké scény převzaly v pátek 26. února na slavnostním večeru pořádaném ve Vinohradském divadle v rámci 10. ročníku mezinárodní festivalu proti totalitě MENE TEKEL tituly Rytíř, Dáma a Mecenáš české kultury. Nová resortní ocenění zavedl Daniel Herman v loňském roce jako výraz uznání umělcům, kteří kromě nesporných tvůrčích kvalit osvědčili také statečnost a věrnost ideálu tváří v tvář totalitní moci.

    Busta Anny Letenské. FOTO MK ČR

    Busta Anny Letenské. FOTO MK ČR

    Dámami české kultury se v letošním roce staly akademická malířka Helga Hošková-Weisová a herečka Marie Tomášová. Helga Hošková-Weisová prošla jako dítě koncentračními tábory Terezín, Auschwitz, Freiberg a Mauthausen. Ve své tvorbě se intenzivně věnuje tématu holocaustu. Marie Tomášová působila v Národním divadle a v Divadle Za branou, po nástupu normalizace přišla z politických důvodů o stálé angažmá a působila jako recitátorka v Divadle Lyra Pragensis.

    Titul Rytíř české kultury získal herec, režisér a scénárista František Miška. Také on zažil deportaci do Terezína a dalších koncentračních táborů. Po zhruba čtyřiceti letech působení v českých divadlech odešel do zahraničí, třináct let vedl Městské divadlo v německém Baden-Badenu. Druhým držitelem titulu je Jiří Sozanský, sochař, malíř, grafik a performer. Umělecky působí od poloviny 70. let, nejprve v rámci tzv. neoficiální kultury, především prostřednictvím rozsáhlých multimediálních projektů. Celou svou tvorbou se angažoval proti všem formám násilí, zvůle a ideologie pošlapávající důstojnost člověka.

    Mecenáškou české kultury se stala Meda Mládková, mezinárodně uznávaná sběratelka umění, zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa. Patří k poúnorové emigraci, již trávila ve Švýcarsku a Francii, nikdy však nepřerušila kontakt s československou výtvarnou scénou. Po převratu v roce 1989 se vrátila do vlasti.

    In memoriam pak ministr Herman ocenil českého písničkáře, textaře, herce, scénáristu, dramatika a režiséra Karla Hašlera a rovněž Boženu Kuklovou-Jíšovou, spisovatelku a básnířku vězněnou v Československu komunistickým režimem.

    Ministr Herman předává čestný titul Rytíř české kultury režisérovi Františku Miškovi. FOTO MK ČR

    Ministr Herman předává čestný titul Rytíř české kultury divadelníkovi Františku Miškovi. FOTO MK ČR

    Nesmíme zapomínat na zlo, násilí a nesvobodu, které poznamenaly život v naší vlasti ve dvacátém století, uvedl při příležitosti udílení cen ministr Herman. Ne proto, abychom v sobě živili nenávist a zášť, ale proto, abychom si v srdci uchovali vděk a úctu k těm, kteří svou statečností zlo oslabovali a pomáhali tak k nynější svobodě i nám samým.

    Součástí slavnostního aktu bylo rovněž uctění památky nacisty umučené herečky Vinohradského divadla Anny Letenské. Daniel Herman položil květinu k bustě herečky umístěné v prostorách divadla.

    /Převzato ze stránek MK ČR/

    • Autor:
    • Publikováno: 26. února 2016

    Komentáře k článku: Rytíři, Dámy a Mecenáška české kultury 2015

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,