Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    S údivem jsem zjistil

    Rudolf Hrušínský a Josef Kemr v inscenaci hry M. Schisgala A co láska? (r. Miroslav Macháček, prem. 1. 10. 1965). FOTO archiv J. Hrušínského

    Rudolf Hrušínský a Josef Kemr v inscenaci hry M. Schisgala A co láska? (r. Miroslav Macháček, prem. 1. 10. 1965). FOTO archiv J. Hrušínského

    Vážený pan
    doc. MgA. Jan Burian
    ředitel Národního divadla

    V Praze 26. 1. 2015

    Věc: Otevřený dopis ve věci bust Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra.

    Vážený pane řediteli,

    v sobotu 24. ledna 2015 jsem navštívil operu ND, kde jsem zhlédnul výtečné představení Janáčkovy Lišky Bystroušky ve znamenité režii Ondřeje Havelky. Zážitek ze skvělých pěveckých, ale i hereckých výkonů všech protagonistů a skvělé scény Martina Černého, mně poněkud zkalila návštěva hlavního foyer ND.

    Před 19 lety byly na čestné místo v centrální části vestibulu hlavního foyer ND, přímo proti bustě prezidenta T. G. Masaryka, umístěny busty Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra. Byli nejen vynikající a dodnes národem milovaní herci, ale i celoživotní divadelní kolegové a přátelé. Tento fakt je i neodborné veřejnosti dostatečně znám a z toho důvodu byly jejich busty umístěny tak, aby zde oba zůstali společně i po smrti. Bylo to symbolické a nikoliv náhodné umístění. Návštěvníci divadla, pokud vím z korespondence, kterou dostávám, to kvitovali s povděkem a tak jako já, si po celých dvacet let zvykli při každé návštěvě ND za těmito dvěma herci do hlavního foyer zajít.

    S údivem jsem v sobotu zjistil, že jejich busty byly z čestného místa odstraněny a nahrazeny někým jiným. Rudolf Hrušínský byl přesunut do okrajové části vestibulu a Josef Kemr byl z vestibulu u hlavního foyer odstraněn zcela.

    Vážený pane řediteli, chápu, že se ND pokoušíte změnit k obrazu svému, ale promiňte, tento způsob změn zdá se mi poněkud nešťastným.

    Rád bych se zastavil ještě u jednoho detailu Vašich změn ND. Budoucí šéf činohry, Daniel Špinar, s Vaším vědomím vyzval mezi mnoha jinými i herečku Miluši Šplechtovou, aby po 25 letech opustila ND. Jako jeden z důvodů jí sdělil, že nesouhlasí s názory jejího manžela, Jana Hrušínského. Rovněž uvedl, že nemá rád Divadlo Na Jezerce. Perzekuce za názory rodinných příslušníků jsme, pane Buriane, před Listopadem zažívali velmi často. Pan Špinar bude mít od příští sezóny nepochybně možnost formovat soubor činohry ND dle svého. Dovolte mi ale, abych podotkl, že forma, kterou k tomu zvolil již dnes, je profesně i lidsky stejně nevkusná a nehodná Národního divadla, jako šíbování s bustami skutečných umělců. Nevím, jak je českým národem obdivováno umění pana Špinara a dalších reorganizátorů současného ND, vím ale zcela jistě, že Rudolf Hrušínský a Josef Kemr v srdcích většiny občanů naší republiky žijí dodnes. Nejen pro své mimořádné umění, ale i pro své občanské postoje v době sovětské okupace a následné komunistické normalizace, vážený pane Buriane.

    Žádám Vás proto, aby busty Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra byly vráceny na původní čestná místa v centru vestibulu u hlavního foyer ND, kde byly 19 let a kam historicky náleží.

    S pozdravem

    Jan Hrušínský,
    ředitel Divadla Na Jezerce

    Odhalení busty Rudolfa Hrušínského ve foyer ND 17. 10. 1996. FOTO archiv J. Hrušínského

    Odhalení busty Rudolfa Hrušínského ve foyer ND 17. 10. 1996. FOTO archiv J. Hrušínského

    ///

    Na obsah dopisu jsme se zeptali vedení DN. Dostali jsem tuto odpověď:

    K otevřenému dopisu pana Hrušínského uvádíme:

    Busta Rudolfa Hrušínského je stále na stejném místě (v předsálí u hlavního foyeru na 1. balkóně Národního divadla).

    V roce 2011 (ředitelem ND byl PhDr. Ondřej Černý) jsme bustu Josefa Kemra přemístili na 1. galerii mezi další činoherce, kde je ve skvělé společnosti Radovana Lukavského, Borise Rösnera, Jaroslava Marvana, Rudolfa Deyla, Karla Högera a dalších.

    V předsálí u hlavního foyeru zůstávají zejména hudební velikáni a dvě taneční busty (balet má celkově 4 busty v celém divadle). Jinak jsou tam ve výšce „mramoroví“ první činoherci jako Mošna atd.  Pak z logiky věci je zde Neruda a Palacký.

    Na podzim 2011 jsme chtěli v divadle umístit bustu Václava Havla. Volba padla jednoznačně na místo v okolí Masaryka. (Přemístili jsme tedy bustu Josefa Kemra na galerii – viz výše). Busta Rudolfa Hrušínského na svém místě zůstala, ač by koncepčně měla být mezi dalšími činoherci na 1. galerii.

    Rozmísťování bust je složitá a citlivá záležitost. Snažíme se je uspořádávat alespoň tematicky, pokud to lze. Nepravidelně zasedá tzv. Bustová komise, která vždy s odstupem času přezkoumává rozhodnutí o umístění a pozici.

    Busta Rudolfa Hrušínského je i součástí haptické stezky pro zrakově postižené spoluoobčany. Do tohoto projektu je zapojeno pouze vybraných 20 bust. (Což se dá považovat jako pocta.)

    Tomáš Staněk, tiskový mluvčí ND

    • Autor:
    • Publikováno: 26. ledna 2015

    Komentáře k článku: S údivem jsem zjistil

    1. Jan Hrušínský

      Avatar

      Děkuji
      za zveřejnění dopisu na webu. Doplňuji ještě krátkou glosu:
      Pan Staněk s pravdou nakládá velmi volně, tvrdí-li, že „Busta Rudolfa Hrušínského je stále na stejném místě.“ Není. Ostatně to dokládá i fotografie z odhalení busty.
      Patřím k obdivovatelům Václava Havla a často na něj dnes s úctou myslím. Pokud je mi známo, on sám považoval původní umístění bust Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra za symbolické. Možná o nich věděl více než „Bustová komise ND“, kterou pan Staněk přesunutí obhajuje.
      S pozdravem.
      Jan Hrušínský

      26.01.2015 (23.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. Jana Novotná

      Avatar

      Nechápu,
      proč je vůbec nutné umisťovat do budovy Národního divadla busty politiků – Masaryk ani Havel mohou mít čestné místo v Národním muzeu, ale do „zlaté kapličky“ ani jeden z nich nepatří. A neobstojí ani argument, že Václav Havel tam náleží jakožto dramatik – byl totiž spjat s jiným pražským divadlem než Národním. Jenomže je asi obtížné – a především asi politicky nekorektní – odmítnout Havlovu bustu jako dar od štědré česko-německé mecenášky, že? Přesouvání bust takových hereckých velikánů, jako byl Rudolf Hrušínský nebo Josef Kemr, je hanebnost, kterou nelze omluvit ani politickou korektností.

      27.01.2015 (0.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. Vladimír Hulec

      Vladimír Hulec

      Netroufám si
      zpochybňovat vhodnost umístění bust zakládajícíh politiků československé resp. nové české státnosti v ND ani se vyjadřovat k umístění významných herců. Zaujala mě však v dopise Jana Hrušínského a v následné reakci (resp. na toto téma nereakci) vedení ND jiná informace: „Budoucí šéf činohry Daniel Špinar s Vaším vědomím vyzval mezi mnoha jinými i herečku Miluši Šplechtovou, aby po 25 letech opustila ND. Jako jeden z důvodů jí sdělil, že nesouhlasí s názory jejího manžela Jana Hrušínského. Rovněž uvedl, že nemá rád Divadlo Na Jezerce.“ Pokud by to byla pravda, nevstupuje Špinar do ND zrovna šťastně. V takovém případě souhlasím s Janem Hrušínským, že „forma, kterou (Špinar) zvolil, je profesně i lidsky nevkusná a nehodná Národního divadla“. A dodávám: nejen Národního a nejen divadla.

      27.01.2015 (0.29), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    4. Jan Hrušínský

      Avatar

      Viděli jste
      veselé „selfie“ s bustou Rudolfa Hrušínského na facebooku pana Špinara? Zdá se, že komise s paní Salzmanovou, která vybírala budoucího šéfa činohry ND, svěřila veřejnoprávní instituci do rukou nedospělého dítěte. Kdo byli další odborní komisaři? To si asi dělají z lidí srandu, ne? Dost drahou srandu. A kdo do Národního divadla vybral toho mluvčího? Omlouvá Špinara tím, že pan Škromach si prý taky udělal veselou selfie z pietní akce v Terezíně. Je Národní divadlo ve svéprávných rukou?
      Přeji hezký den.

      29.01.2015 (8.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    5. Lukáš Dubský

      Avatar

      Nevím,
      Daniela Špinara neznám, ale nemůže být důvodem, proč chce, aby paní Miluše Šplechtová odešla z ND, spíš to, že v současné době nehraje v Národním v jediné inscenaci, zato v sedmi inscenacích v Divadle Na Jezerce? Jeví se mi to jako krok, který by udělal asi každý manažer…

      29.01.2015 (14.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,