Sbírka na podporu hudebníků
Hornista a dirigent Radek Baborák, jeden ze světově úspěšných českých hudebníků, byl prvním, kdo na jaře letošního roku zareagoval na covidové omezení českého kulturního života a na těžkosti, které náhlý výpadek příjmů způsobil hudebníkům na volné noze, tedy těm, kdo nepobírají žádné stálé platy a jsou finančně závislí na konkrétních pracovních úkolech. Jeho sbírka, realizovaná ve spolupráci s agenturou Menart prostřednictvím dárcovského portálu Donio.cz, vynesla tehdy 1.355.000 Kč a podpořeno bylo na 140 hudebníků, včetně samoživitelů s dětmi. Dávno předtím, než si na potřebu podpořit osoby s výpadkem veškerých příjmů vzpomněl stát.
Ani podzimní vlna epidemie a s ní opakované zavření kultury nepřinesly rodinám umělců nic dobrého. Stát sice kompenzuje výkonným umělcům letošní výpadek příjmů jednorázovou částkou 60.000 Kč (za celý rok), ale nárok na ni paradoxně nemají osoby pobírající současně rodičovský příspěvek, který svou spíše symbolickou výší rozhodně nemůže postačit k uživení rodin (v nichž navíc mnohdy uměleckou profesi vykonávají oba rodiče) a k zaplacení jejich nutných životních nákladů. Paradoxně ti, kteří by si podporu zasloužili nejvíce, tedy rodiny s malými dětmi, na ni nedosáhnou. Na stávající situaci zareagoval Radek Baborák tím, že sbírku obnovil, tentokrát pod názvem „Podpořme rodiny umělců OSVČ na rodičovské“, opět prostřednictvím portálu Donio.cz, a vedle agentury Menart s ním tentokrát spolupracuje i vydavatelství Animal Music Petra Ostrouchova. Sbírka, rozšířena tentokrát i na výkonné umělce nehudební, tj. především herce a tanečníky, je otevřena na tomto odkazu.
Podpora je určena profesionálním umělcům, kteří dosáhli středoškolského nebo vysokoškolského vzdělání ve svém uměleckém oboru, svou hudební činnost realizují jako osoby samostatně výdělečně činné a pobírání rodičovského příspěvku je diskvalifikuje v žádosti o státní podporu umělcům. Podrobnosti o sbírce a o poskytování podpory lze nalézt na webu.
Rok 2020 nám mnoho dobrého nepřinesl, více bral, než dával a v mnoha sférách života nám ukázal, jaké to je, ocitnout se v izolaci společenské i profesní. Kultura, zvláště ta nezávislá, je takřka na dně a vyhlídky na návrat do časů před pandemií nejsou růžové. Proto jsem na jaře inicioval úspěšnou sbírku pro hudebníky na volné noze. nyní nastal Advent a já opět prosím o vaši pozornost a podporu nové sbírce. Někteří z nás mají možnost žádat o osobní granty, jiní ji nemají, a to bohužel zrovna ti, kteří by finanční pomoc potřebovali nejvíce: rodiny s malými dětmi – matky y otcové, pobírající od státu symbolický rodičovský příspěvek. Stát tuto nespravedlnost ani po mnoha výzvách z kulturní obce nenapravil, tak je to opět na nás. Prosíme, přispějte pokud možno třeba 1% vašeho měsíčního přijmu, stejně jako kolegové z českých orchestrů, a další osobnosti, jednotlivci i firmy, které prokazují svou velkorysost a solidaritu. Neposílejte nás hned k lopatám, nebo za pokladny supermarketů. Dovednost profesionálně ovládat hudební nástroj je celoživotně nabytá a musí se každodenně udržovat. Nedávejte kultuře palec dolů. Kultura je v civilizované společnosti nezbytná a mimo jiné, když funguje, generuje nemalé příjmy pro státní rozpočet. Jako jiní, i my platíme daně a odvádíme povinné pojištění, přestože nemáme zrovna z čeho. I symbolická finanční podpora dává jasný signál – víme o vás, počítáme s vámi!, vyzývá k podpoře umělců na volné noze Radek Baborák. Mezi patrony sbírky patří opoziční senátorky Miroslava Němcová a Anna Šípová, poslankyně Markéta Pekarová Adamová, dále Olga Menzelová, Jan Hřebejk, Marie Rottrová, Dana Morávková, Karel „Kovy“ Kovář a další.
Sbírka bude ukončena 11. 3. 2020, a to symbolicky koncertem ansámblu Orquestrina Radka Baboráka, pro všechny přispěvatele.
Komentáře k článku: Sbírka na podporu hudebníků
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)