Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy
Setkávání na mnoho způsobů ve Zlíně
Možnost setkat se s řadou výjimečných divadelních osobností budou mít návštěvníci Městského divadla Zlín ve dnech 17. – 21. května v rámci 21. ročníku česko-slovenského divadelního festivalu Setkání/ Stretnutie 2016.
Pozvání přijali například Martin Huba, Igor Bareš, Martha Issová, David Novotný, Lenka Krobotová, Václav Neužil, Klára Melíšková, Veronika Khek Kubařová, Tomáš Šulaj, Jindřich Štreit, Petr Váša a další. Patronem letošního ročníku je herec Dejvického divadla Martin Myšička a oblíbené Dejvické divadlo zahraje letos poprvé hned dvakrát.
I když se může zdát, že díky moderním technologiím žijeme ve světě neomezených komunikačních možností, ukazuje se, že ale nikdy nenahradí jednu základní věc, že stále toužíme po živém kontaktu člověka s člověkem. A takovým živým setkáním, teď a tady, je divadlo. Proto se do divadla se chodilo v době před internetem, stále chodí i dnes a chodit vždy bude, říká oblíbený pražský herec, kterého diváci dobře znají i filmového plátna a televizních obrazovek Martin Myšička. Divadelní festival Setkání/ Stretnutie nabízí setkávání na mnoho způsobů. Nejenom diváků s diváky, diváků s divadelníky a také divadelníků s divadelníky, ale díky svému zaměření nám umožňuje se setkat se současnými inscenacemi špičkových souborů z Čech a Slovenska, a tedy nám umožňuje setkání se současnými tématy a lidskými osudy, které můžeme společně sdílet. Je mi proto velkou ctí a potěšením, že jsem byl požádán, abych se stal patronem tohoto krásného festivalu. Přeji mu mnoho spokojených diváků a též kumštýřů i organizátorů. A přeji mu, aby se stal pro všechny radostí a inspirací, doplnil Myšička.
Poprvé budou v závěru festivalu uděleny dvě ceny. Cenu Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění převezme herec Martin Huba. Oceněn bude i nejlepší původní text české divadelní hry. Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru vyhlašuje už druhým rokem divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků dnes už neexistující soutěže o Cenu Alfréda Radoka. Otevřena je všem novým česky nebo slovensky psaným hrám.
Festival nabídne letos nově také unikátní několikadenní workshopy pod vedením mistrů ve svých oborech. Fotografický workshop povede Jindřich Štreit, herecký Petr Váša, divadelnímu managementu se zájemci mohou naučit pod vedením Světlany Waradzinové a lektory hned dvou workshopů tvůrčího psaní budou František Karel Tománek a Peter Pavlac.
Hlavní program bude opět bohatý. Dejvické divadlo přiveze inscenace Zásek a Kafka ´24, Komorní scéna Aréna Ostrava inscenaci Slyšení, která suverénně opanovala letošní Ceny divadelní kritiky a bodovala i v anketě Divadelních novin, Deník mého otce představí Národní divadlo Moravskoslezské Ostrava. Festival bude hostit i Národní divadlo Brno s inscenací Je třeba zabít Sekala, Divadlo Na zábradlí, které přiveze Krásné psací stroje, nebo Panikáre z Divadla A. Bagára v Nitre. Cenu facky budou moci diváci zhlédnout ve dvou provedeních a porovnat tak, jak se s textem povídkové knihy zlínského spisovatele Josefa Holcmana vypořádali v Liberci a v Uherském Hradišti. Slavnostní zakončení festivalu se uskuteční před představením Labyrinty a raje Jana Amosa Slovenského národného divadla Bratislava.
Program se bude odehrávat nejen v budově divadla, ale i v parčíku za ní, kde opět vyroste šapitó. Hudební fajnšmekry v něm čekají dva koncerty – 20. května vystoupí Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem a 21. května Monikino Kino.
Doprovodný program bude zdarma. Diváci se mohou těšit na podvečerní koncerty u kávy na schodech před divadlem nebo například besedy – nejen s herci po představení, ale také s dalšími hosty. Vše vyvrcholí v sobotu 21. května velkým divadelním piknikem pro celou rodinu v parku za divadlem.
Více informací naleznete zde.
Komentáře k článku: Setkávání na mnoho způsobů ve Zlíně
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)