Síla, soudržnost a spolupráce
Na přelomu května a června se v Trutnově již po deváté konal v polyfunkčním divadle UFFO, v šapitó a v přilehlém okolí festival nového cirkusu Cirk-UFF, jeden z vrcholů tamní sezony. Letos s podtitulem Australian edition – podkrkonošská metropole totiž znovu hostila jeden z nejprogresivnějších zaoceánských souborů Gravity & Other Myths. Ale jako každý rok nechybělo ani to nejzajímavější z české tvorby. Tradičně se v programu objevili Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, Bratři v Tricku či Squadra Sua.
Bezprostřední blízkost
Australané Gravity & Other Myths, kteří před dvěma lety právě v Trutnově odstartovali celosvětově úspěšnou inscenaci Backbone, letos přivezli radostný „retro“ kousek A Simple Space, s nímž od premiéry v roce 2013 odehráli po celém světě již přes 700 repríz. Na inscenaci byla sympatická až dětsky naivní srozumitelnost a laskavý humor. Všechny výstupy byly nápaditě vypointované a většina z nich fungovala na principu soutěže. Přístup sedmi artistů k disciplínám byl inovativně provokativní: svou odvahou popírali zákony gravitace a překračovali fyzické limity běžného lidského těla. Vzájemným měřením sil demonstrovali svou rychlost, obratnost, pružnost a důvtip. Jejich hecování dopomáhal i živý hudební doprovod. Inscenace pro všechny věkové kategorie byla prosycena entuziasmem, příjemným napětím a potem. Hned v úvodu rozehráli hru na padání a chytání. Když někdo vykřikl: Padám, druzí jej museli ihned chytit či podepřít. Později všech pět mužů soutěžilo, kdo udělá nejvíce salt. Kdo při dopadu ztratil rovnováhu, šel z kola ven. Vítěz jich nakonec otočil přes dvacet! Jindy zase tři artisté skákali přes švihadlo, postupně zrychlovali, dokud jeden neudělal chybu a neodevzdal fant – část oděvu. Dokonce došlo i k soutěži v rychlosti nafouknutí balonku, který pak měl každý s rukama za zády zformovat do tvaru zvířátka. A i když obě trutnovské reprízy měly odlišný průběh „turnajů“, protagonisté se pokaždé dokázali vrátit k bodu, jenž byl zásadní pro humorné vyústění gagu. Jejich výkony braly dech a vzbuzovaly otázky, jak je například možné udělat rozštěp s nohama umístěnýma na hlavách partnerů stojících ve druhém patře pyramidy. Performeři své výkony korunovali úsměvy do publika a neskrývali odhodlání jít výš i dál, a to i na velice malém prostoru. Soubor jako by se stával synonymem pro špičkovou akrobacii a týmovou souhru, sounáležitost a spolupráci. Inscenace A Simple Space se nesmazatelně vryla do festivalové historie svou bezprostřední blízkostí k divákům, a to doslova, ale i v přeneseném významu.
Želatinové kluziště
Představení Jelly or Jam australsko-amerického souboru Ampersand za spolupráce Gravity & Other Myths cílilo na nejmladší publikum a jejím východiskem byla hrouda mazlavého materiálu. Dva akrobaté s dětským elánem objevovali nejdříve sebe navzájem a potom možnosti využití nepoddajného, hutného a nakonec rozbředlého želé. Celek funkčně doplňovaly sestavy vyspělé párové pozemní akrobacie, to obzvlášť tehdy, pokud byly motivovány inspirativní výzvou rozmáčknout, naporcovat, probořit, roz… patlavou hmotu. Na závěr se navíc nejen děti mohly na jevišti sklouznout.
Čeští hrdinové
První dva festivalové večery patřily představení ADHD Cirku La Putyka a režiséra Rosti Nováka ml., které zpřítomňuje svět specifické hyperkinetické poruchy. Představení bylo plné energických výkyvů a výbuchů, neustálého pokušení, vznětlivosti a adrenalinu. Hodně intenzivní zážitek poskytl také komornější projekt Ego od Losers Cirque Company. Cirkusový duet zaměřený na poměřování sil zralého muže a mladého souputníka byl luxusní přehlídkou mnoha druhů umění, od hudby přes světelný a zvukový design až po pozemní a vzdušnou akrobacii, kterou však zdárně shazovaly nepředvídatelné vsuvky na téma mužské ješitnosti, například souboj na podpatcích či v zorbingových koulích. Poetiku starých filmových snímků, hodně absurdní humor a výborné gagy do programu vnesl soubor Squadra Sua a jeho rafinovaná gangsterská klauniáda o dvou společností zatracených kumpánech Absolutely. Jedním z vrcholů českého programu byl zábavný galavečer Sezóna X. Uznávaná žonglérská dvojice Bratři v tricku oslavila ve zcela zaplněném sále divadla UFFO desetileté výročí inventurou své tvorby. S festivalem Cirk-UFF jsou totiž spjati od jeho počátků, uvedli zde premiéry inscenací Prasečí cirkus a později Běžkařskou odyseu a odehráli reprízy všech titulů od Malířů po Lov. Jediným sólovým představením byla Enola Elišky Brtnické. Výrazná tvůrčí osobnost, jejíž doménou je především vzdušná akrobacie, zde propojila tanec a hrazdu s výtvarnou performancí. Její umělecké pojetí traumatu ze svržení bomby na Hirošimu vyznívalo chvílemi jako meditace, jindy naopak jako lexikon dědictví hrůzných následků. Pouliční program naplnili stálí spolupracovníci festivalu, jako například V.O.S.A, Cink Cink Cirk & Feel the Universe, Cie des Pieds Perchés, Divadlo Kufr či G.N.A.T.
Cirk-UFF je regionálním festivalem nadnárodního významu, který s příchodem letního slunce umí vytvořit vzácný pocit pospolitosti. Jelikož se odehrává nejen uvnitř, ale skvěle cirkusem oživuje i veřejné prostranství, dostává se k lidem blíž a mnohým z nich i „pod kůži“. Trutnovský festival opět obhájil své pevné místo na festivalové mapě nového cirkusu. Příští rok bude navíc slavit první kulaté výročí!
Komentáře k článku: Síla, soudržnost a spolupráce
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)