Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Skuteční herečtí aristokraté

    V rámci mimořádných projektů (NDM EXTRA) zahájilo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě rok 2018 slavnostním odhalením pamětní desky manželům Šecovým. Herecké legendy – František Šec a Zora Rozsypalová – působily v ostravském činoherním angažmá více než třicet let. Pamětní deska byla odhalena 22. ledna u domu na Poštovní 1118/10. Deska je dílem výtvarníka Vladimíra Kotka.

    Národní divadlo moravskoslezské pokračuje v dlouhodobém projektu Inspirativní paměť divadla, díky kterému si od roku 2011 připomíná důležité osobnosti z oblasti divadla, jež spojily svůj život s Ostravou a podstatným způsobem ovlivnily historii a kulturní život tohoto města. V rámci této tradice se NDM podařilo vytvořit a instalovat již dvě pamětní desky věnované jednak Jaroslavu Vogelovi (1894–1970), skladateli, dirigentu a dlouholetému šéfu ostravské opery, jednak Vladimíru Brázdovi (1920–2001), dirigentu, skladateli a dlouholetému šéfdirigentu operetního souboru, uvádí manažerka mimořádných projektů Andrea Dortová.

    Rok 2018 tak díky podpoře statutárního města Ostrava ve spolupráci se společenstvím vlastníků domu na Poštovní 1118/10 zahájilo divadlo v rámci projektu Inspirativní paměť divadla slavnostním odhalením již třetí pamětní desky, tentokrát pro manžele Šecovy – František Šec (1919–2005) a Zora roz. Rozsypalová (1922–2010).

    Manželé Šecovi. FOTO archiv NDM

    Manželé Šecovi – zasloužilí umělci někdejšího Státního divadla v Ostravě – působili v angažmá souboru činohry více než 30 let. Během svého života získali řadu celostátních ocenění. František Šec obdržel například cenu Senior Prix (1995) a Křišťálovou růži (1997). Zoře Rozsypalové byla v roce 1994 udělena Cena Thálie za celoživotní umělecké mistrovství a roku 1997 byla na Poděbradských dnech poezie poctěna Křišťálovou růží. Je rovněž držitelkou Ceny města Ostravy, kterou získala v roce 2008 za zásluhy o rozvoj uměleckých a kulturních aktivit tohoto města. Paní Zora Rozsypalová a pan František Šec byli velkými osobnostmi, skutečnými hereckými aristokraty; přestože za normalizace zažili nespravedlivé ústrky i ztráty ve své milované profesi, neztratili nic ze své moudrosti a noblesy. Propluli šťastně a se ctí útesy oněch neradostných časů. Jejich byt na Poštovní ulici byl skutečný otevřený salon se smyslem pro přátelství, pro humor i krásu. Bylo poctou a radostí jej navštívit. Divadlo pro ně bylo posvátným místem, kde lze doopravdy žít v příbězích velkých básníků. Častokrát a rád jsem bral za kliku tohoto tajemného domu s arkýřem. Nezapomenu nikdy na temperamentní kněžnu Zoru a tichého Františka, jejího věrného rytíře. Zasloužená pamětní deska je víc než jen prchavá a žloutnoucí fotka. Jsem rád, že jsem měl velké štěstí tyto dvě osobnosti na své cestě potkat, vzpomíná na manžele Šecovy režisér Radovan Lipus.

    Slavnostního odhalení pamětní desky se účastnili příbuzní manželů Rozsypalových a řada jejich známých a dalších osobností – například herec a režisér Ondřej Kepka.

    • Autor:
    • Publikováno: 22. ledna 2018

    Komentáře k článku: Skuteční herečtí aristokraté

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,