Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Reklamní články Zprávy

    Slezské divadlo zve do Země zaslíbené

    V neděli 16. října 2022 uvede Slezské divadlo premiéru oratoria Země zaslíbená. Toto dílo je druhým počinem mezinárodního projektu Let’s Sing Oratorio Music!, jenž si i touto současnou reinterpretací sugestivního Händelova Mesiáše klade za cíl přitáhnout děti, mládež i rodiče ke zpěvu oratorií, vrcholného žánru klasicismu.

    Země zaslíbená je druhým počinem mezinárodního projektu Let’s Sing Oratorio Music!. Foto: archiv projektu

    Zaslíbená země je druhým počinem mezinárodního projektu Let’s sing Oratorio Music!, jenž si i touto současnou reinterpretací sugestivního Händelova vícesborového díla na starozákonní téma klade za cíl přitáhnout děti, mládež i rodiče ke zpěvu oratorií, vrcholného žánru klasicismu. Na pomoc si přivolá ducha Händelova současníka, švédského vědce a mystika Emanuela Swedenborga, který na sklonku svého neobyčejně plodného života zasvěceného vědě začal komunikovat s anděly, duchy a podle svého svědectví se v nebi setkal i se samotným Mesiášem. Těžko si proto představit lepšího průvodce zemí zaslíbenou, do níž nás Mesiáš volá.

    Projekt je doplněn vstupy moderní hudby, jejíž autorem je současný skladatel Radim Smetana. Společně se sborem a orchestrem Slezského divadla v Opavě se představí sólisté, kteří vzešli z mezinárodní pěvecké soutěže Musica Sacra, jež je organizovaná naším partnerem Accademia Musicale Europea v Římě.

    Autorem libreta je velký Händelův obdivovatel a mecenáš Charles Jennens. Základ tvoří starozákonní texty, zejména úryvky z proroctví Izaiášova a knih Žalmů, dva nejznámější sbory obsahově čerpají z knihy Zjevení sv. Jana. Premiéra proběhla 13. dubna 1742 v Dublinu a Händelův Mesiáš je jednou z nejuváděnějších skladeb všech dob. Nejslavnější částí celého oratoria je sborové Hallelujah (Chvalte Pána!), která je často uváděna jako samostatný koncertní kus. V mnoha zemích je již vžitou praxí, že publikum při této části stojí. Tradice totiž říká, že při prvním provedení Mesiáše v Londýně povstal při prvních tónech Hallelujah sám král Jiří II. a stát zůstal až do konce této části.

    Mesiáš byl také posledním koncertem, který Händel osobně dirigoval v Covent Garden v Londýně 6. dubna 1759, pouhých pár dní před svou smrtí.

    Händel napsal Mesiáše pro nevelký sbor a orchestr s volitelným nástrojovým obsazením jednotlivých čísel. Po smrti skladatele bylo dílo upraveno pro velké orchestry a sbory. Při dalších snahách o aktualizaci oratoria byla jeho rozšířená orchestrace revidována např. Wolfgangem Amadeem Mozartem. Právě v této úpravě zazněl Händelův Mesiáš v Praze roku 1804 se 170 hudebníky včetně asi 80 členů sboru. Úspěch byl obrovský. Dílo vzniklo během léta 1741 a kompoziční proces samotný je opředen mnoha legendami o mystickém vytržení pracujícího skladatele, který údajně po celý čas kompozice nejedl a nespal. K těmto téměř mytickým příběhům však vede nesporná skutečnost – Händel vytvořil toto monumentální dílo za pouhých 24 dní. Nutno podotknout, že (v souladu s dobovou kompoziční praxí) využíval mnoho témat a motivického materiálu z děl jiných autorů i svých děl starších.

    Sólisté Danae Eleni, Francesca Mannino, Aurora Faggioli, Zuzana Jeřábková, Dongyeol Park, Bartosz Jankowski, Alexandre Baldo, Giordano Farina vzešli z mezinárodní pěvecké soutěže Musica Sacra v Římě 2021.

    • Autor:
    • Publikováno: 7. října 2022

    Komentáře k článku: Slezské divadlo zve do Země zaslíbené

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,