Divadelní noviny > Festivaly Zprávy
Startuje festival Opera Schrattenbach
Festival přiváží do Olomouce od roku 2004 nové hudební formy a rozvíjí odkaz významného olomouckého biskupa Wolfganga Hannibala Schrattenbacha (1660-1738), který jako první uvedl v první polovině 18. století novou formu opery na Moravu. Dramaturgie se proto záměrně orientuje na nové formy hudebního divadla a novou operní, multimediální a koncertní tvorbu inscenovanou netradičními prostředky.
Součástí festivalu jsou opery a koncerty soudobé hudby, které překračují rámec koncertních produkcí a stírají rozdíly mezi koncertem, instalací a hudebním divadlem. Festival uvádí světové premiéry soudobých autorů a přiváží do Olomouce přední zahraniční umělce, ale i přední tvůrce z řad tuzemských skladatelů a interpretů. Festival probíhá v úzké spolupráci s Katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. O výrazném přínosu festivalu pro českou kulturu vypovídá i pozitivní ohlas médií, spolupráce s Českým rozhlasem a odborné kritiky.
Tématem 16. ročníku festivalu Opera Schrattenbach jsou v roce 2021 osobité komorní příběhy, které odrážejí izolovanost a osamocení. Toto téma bylo původně plánované na rok 2020. Ale nedošlo na ně. A naopak bylo hluboce naplněno. Loňský festival byl zrušen a všichni jsme prožívali festival osamocení. V roce 2021 je toto téma stále živou reflexí několika covidových period. V mnoha novinkách, které letos budou, na festivalu uvedeny se odráží zkušenost skladatelů a interpretů z nezvyklého roku 2020. Festival představí strhující a v detailech kontrastní příběhy, které se odehrají v sedmi večerech mezi 3. a 16. prosincem 2021 v olomouckém Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Je propojen trojicí oper s odlišným způsobem vyprávění: světová premiéra Poklad Arkádie Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka (9.12.), obnovená inscenace úspěšné opery Coronide Víta Zouhara (13.12.) a Byond the Garden Stephana McNeffa (15. 12.). Jejich cíl je však společný: une grande narration. V dalších večerech se divák seznámí s fotografickými mikropříběhy Jana Flašky v multimediálním projektu Fotojatka (3. 12.). Na něj navazují dialogy Blind date Scotta Millera a pianisty Taaviho Kerikmäeho (6. 12.) a písňové dialogy Tomáše Hanzlíka Pozdní obraz (16.12.). Další nové příběhy, které zazní v olomoucké premiéře, představí soubor MoENS (14.12.).
16. ročník festivalu soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach je zaměřen na nové hudební příběhy. Přináší skladby, které zazní v Olomouci a v ČR poprvé v podání strhujících interpretů. Hudební novinky představí přední umělci ze Spojených států, Estonska, Slovinska a Velké Británie společně s tradičními hosty festivalu z České republiky. Od 3. do 16. prosince budou během sedmi večerů v unikátních prostorech Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci uvedeny tři opery, jedna projekce a tři komorní koncerty. Ensemble Damian provede v režii Jakuba Čermáka světovou premiéru opery Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka Poklad Arkádie a obnovenou premiéru opery Coronide Víta Zouhara. Slovenian Chamber Music Theatre provede komorní operu Byond the Garden Stehpena McNeffa v režii slavného slovinského režiséra Rocca. Skladatel a performer Scott Miller a pianista Taavi Kerikmäe provedou komorní dialog Blind Date. V podání MoENS pod vedením Marka Pudláka zazní v olomoucké premiéře novinky Jiřího Lukeše, Petera Grahama, Marka Piačeka, Miroslava Pudláka, Ivo Medka a Kamila Doležala. Festival zahájí Jan Flaška se svou projekcí tvůrčí fotografie nazvanou Fotojatka. Závěr festivalu bude patřit Vincenci Ignáci Novotnému a Martinu Smutnému, kteří provedou Pozdní obraz Tomáše Hanzlíka.
///
Vstup na všechny koncerty je volný při dodržení aktuálně platných hygienických opatření a prokázání O–T–N.
Komentáře k článku: Startuje festival Opera Schrattenbach
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)