Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Státní fond kultury v ohrožení

    Situaci Státního fondu kultury, který je zadlužený, vede soudní spory a podle odborníků neplní funkci, pro níž byl zřízen, by měla pomoci řešit novela zákona. Ministerstvo kultury by ji mělo předložit letos, zatím není ale zřejmé, co bude jejím obsahem. Vyplynulo to z pondělní veřejné debaty o fondu.

    fond-kultury-logo

    Za léta od krachu loterie, která byla pro účely fondu zřízena, se podařilo splatit z velkého dluhu jen 33 milionů. Dluh státu tak ještě činí 251 milionů, řekl Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo a člen rady SFK.

    Fond vznikl v roce 1992, aby rozděloval na podporu umění peníze z tehdy vznikající loterie. Po zkrachovalé loterii, kvůli níž stát zastavil dvě významné památky v centru, zbyly dluhy, s nimiž se fond potýká dosud. V posledních třech letech rozdělil vždy přibližně 20 milionů korun.

    Ředitel odboru umění MK Milan Němeček. FOTO archiv

    Ředitel odboru umění MK Milan Němeček. FOTO archiv ČT

    Novela, která měla být předložena už loni, by měla zpřesnit kompetence rady fondu a jeho správce, ministerstva kultury (MK), či upřesnit pravidla pro poskytnutí dotace. Nejdůležitější v novele bude prosadit to, aby fond byl administrován vlastními zaměstnanci, ne zaměstnanci MK, minimálně by se tři stávající vyvázali z tabulkových míst a ministerstvo kultury by poskytovalo dotaci, z níž by je platilo, řekl dnes ředitel odboru umění MK Milan Němeček. To ale podle jiných diskutujících situaci neřeší, stále bude rozhodovat resort kultury.

    Vzorem českému fondu by podle některých odborníků mohl být slovenský Fond na podporu umění, který funguje jako veřejnoprávní instituce. Na tuto formu kulturních institucí se v Česku stále čeká, volá se po ní zejména jako po nástupkyni příspěvkových organizací. Současná vláda má zákon o ní také v plánu, dosud ale předložen nebyl.

     Ministr kultury SR Marek Maďarič (vlevo) a ředitel slovenského Fondu na podporu umění Jozef Kovalčík (vpravo). FOTO archiv TASR

    Ministr kultury SR Marek Maďarič (vlevo) a ředitel slovenského Fondu na podporu umění Jozef Kovalčík (vpravo). FOTO archiv TASR

    Jozef Kovalčík ze slovenského fondu uvedl, že stát do něj ročně přispěje deseti miliony euro z rozpočtu, dalších pět milionů eur jde jako odvod z hazardu po schválení parlamentem. Fond je nezávislý, rada může flexibilněji reagovat na potřeby a změny prostředí, přímo se zodpovídá umělecké obci. Veřejnoprávní instituce jsou zbaveny politického tlaku a je tam záruka určité stability, řekl.

    Pod slovenský fond přešly z ministerstva veškeré dotační programy na kulturu kromě památek a podpory znevýhodněných skupin. O tom, zda by případně na SFK přešly dotační programy z MK, nepanuje mezi odborníky shoda. Podle Němečka ani po novele nebude SFK veřejnoprávní institucí. Je zřízen zákonem a bude nadále definován zákonem, řekl. Důležité ale podle něj je, jak často se bude obměňovat rada SFK. Dá se i v ČR najít promyšlený model, vzorem může být Fond kinematografie, uvedl.

    Rady obou fondů volí poslanci, letos ale byli noví radní do SFK zvoleni až v dubnu, fond začal pracovat až v květnu; v minulosti ale kvůli chybějícím členům rady fond nerozděloval podporu několik let.

    Dům U Hybernů. FOTO archiv

    Dům U Hybernů. FOTO archiv

    Pro fond je potřeba hledat zdroje, neboť ty hlavní, tedy příjmy z reklamy na ČT2, údajně nestačí; příjmy z dvou nemovitostí na Královské cestě jsou z důvodů ukotvených v minulosti nulové. V poslední době ministerstvo kultury uvažovalo i o tom, že prodá jeden z nich, dům U Hybernů. Nemá z něj žádný příjem, neboť firma, která ho má v pronájmu, investovala do opravy několik stovek milionů, a má tak nájem „předplacený“. Smlouva o pronájmu z konce 90. let je uzavřena na 50 let.

    Dům U Černé Matky boží. FOTO archiv

    Dům U Černé Matky boží. FOTO archiv

    Druhou nemovitostí, kterou stát kvůli loterii zastavil, je dům U Černé Matky boží. SFK čelí žalobě seychelské společnosti WBC Capital, která chce zaplatit 300 milionů korun za rekonstrukci domu; částka byla mnohem nižší, navýšily ji úroky z prodlení. Firma koupila pohledávku v roce 2009 za 4,3 milionu korun z konkurzu společnosti Konstruktiva, později přejmenované na KO-Holding. Prvoinstanční soud částku firmě WBC přiřkl, poté se kauzou zabýval Městský soud v Praze a podle dnešních informací Němečka z MK se případ vrátil obvodnímu soudu.

    Podle dřívějších vyjádření MK někdejší Konstruktiva vyčíslila opravu v nepřiměřené výši, aniž by ji řádně doložila. A ani WBC prý cenu oprav dostatečně nedoložila. Podle dřívějších informací Lidových novin by za WBC Capital měl stát miliardář Petr Speychal.

    /Převzato z Divadlo.cz/

    • Autor:
    • Publikováno: 9. června 2016

    Komentáře k článku: Státní fond kultury v ohrožení

    1. Karel Král

      Avatar

      V uveřejněném článku
      je několik nepřesností. Ten nejpodstatnější je skryt v samotném titulku. Pro zájemce o problém Státního fondu kultury je nejen otevřen záznam veřejné diskuze, z níž tento článek nepřiznaně čerpá, ale i prostor pro další diskutování, a to na stránce http://www.svetadivadlo.cz/cz/sfk
      Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo

      14.06.2016 (11.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. DN

      Avatar

      Publikovaný text
      byl převzat – jak je ostatně uvedeno na jeho konci – ze serveru Divadlo.cz, s nímž Divadelní noviny léta spolupracují. A ten zas čerpá z oficiální zprávy ČTK (jak je zase tam uvedeno), již citovala i jiná média. Titulek dodala redakce.
      Vladimír Hulec, editor i-DN

      14.06.2016 (13.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,