Státní vyznamenání 35 osobnostem
Prezident Miloš Zeman udělil dnes, 28. října 2015, ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání 35 osobnostem. Bylo mezi nimi i devět osobností z oblasti kultury – bývalý ministr kultury Pavel Dostál (in memoriam), herečka Jitka Frantová Pelikánová, publicista Antonín J. Liehm, zpěvák Václav Neckář, herečka Libuše Šafránková, houslový virtuóz Pavel Šporcl, textař Ladislav Štaidl, básník Jiří Žáček a také František „Ringo“ Čech. Přinášíme přehled všech oceněných.
///
Řád bílého lva
Josef František (in memoriam) – za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky.
Nadporučík Josef František patřil k jedněm z nejlepších československých stíhačů v britském vojenském letectvu RAF. V bitvě o Británii dosáhl v barvách polské 303. peruti sedmnácti ověřených sestřelů během necelého měsíce, konce bitvy se však nedožil. Zemřel v roce 1940 při letecké nehodě.
Řád Tomáše G. Masaryka
František Kriegel (in memoriam) – za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva
Lékař a politik Pražského jara, který jako jediný odmítl v roce 1968 podepsat moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupaci. Členem ÚV KSČ se stal v šedesátých letech, byl oporou reformního křídla strany. Když nepodepsal na rozdíl od Alexandra Dubčeka souhlas s okupací, o všechny funkce přišel. Kriegel byl signatářem Charty 77, zemřel v roce 1979.
Medaile za hrdinství
Petr Vejvoda (in memoriam) – za hrdinství v boji
Šestnáctiletý student Petr Vejvoda loni bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Žena ho však bodla čepelí repliky vojenského nože přímo do srdce a mladík útok nepřežil.
///
Medaile za zásluhy
Július Binder – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Bývalý projektant, manažer, vodohospodář a poslanec Národní rady Slovenské republiky. Podílel se na výstavbě vodního díla Gabčíkovo, v roce 2004 mu papež Jan Pavel II. udělil Řád svatého Řehoře Velikého.
František „Ringo“ Čech – za zásluhy o stát v oblasti umění
Zpěvák, herec, publicista, dramatik, malíř a spisovatel. V době komunismu se kvůli recesi ocitl na několik měsíců ve vyšetřovací vazbě. Později se zapojil také do politického života, byl členem pražského zastupitelstva i poslancem.
Armin Delong – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Fyzik a zakladatel oboru elektronová mikroskopie v Československu. Delong působil jako dlouholetý ředitel Ústavu přístrojové techniky Československé akademie věd (ČSAV) v Brně, po listopadu 1989 byl místopředsedou ČSAV a místopředsedou vlády ČSFR pro vědeckotechnický rozvoj.
Dalibor Dědek – za zásluhy o stát v oblasti hospodářské
Podnikatel, mecenáš a zakladatel úspěšné jablonecké společnosti Jablotron, která vyrábí zabezpečovací techniku. V současné době je Jablotron mezinárodním hráčem s miliardovými tržbami. Plánuje stavbu vlastní technické školy.
Pavel Dostál (in memoriam) – za zásluhy o stát
Bývalý ministr kultury ve čtyřech vládách ČSSD působil také jako dramaturg, publicista, režisér a textař. Do aktivní politiky vstoupil po pádu komunistického režimu, kromě kultury se věnoval i problematice rasismu a lidských práv. Zemřel po těžké nemoci před deseti lety.
Helena Fibingerová – za zásluhy o stát v oblasti sportu
Jedna z nejlepších českých atletek historie a mistryně světa ve vrhu koulí z roku 1983. Její světový rekord 22,50 metru v této disciplíně z haly je stále v platnosti. Později se Fibingerová stala podnikatelkou a funkcionářkou Českého atletického svazu, působila také jako místopředsedkyně Rady České televize.
Jitka Frantová Pelikánová – za zásluhy o stát v oblasti umění
Herečka a manželka někdejšího ředitele Československé televize Jiřího Pelikána, se kterým odešla v roce 1969 do exilu. Ještě v Československu hrála například v seriálu Robot Emil, díky svým jazykovým schopnostem prorazila na divadelních scénách v Itálii, Německu a Rakousku. Její vyznamenání vzbudilo rozruch mezi politiky i akademiky, protože údajně aktivně spolupracovala s StB.
Ludvík Hess – za zásluhy o stát
V roce 2005 zřídil v Praze-Hloubětíně první babybox, speciální schránku, kam mohou matky anonymně odložit své novorozence. V současné době v Česku funguje už 67 babyboxů. Hess nadále pokračuje ve zřizování dalších schránek a pracuje na obnově těch starších.
Jiří Hlavatý – za zásluhy o stát v oblasti hospodářské
Politik, podnikatel, generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta. Hlavatého společnost má několik závodů, z nichž většina je ve Dvoře Králové. V současné době jde o největší textilku v Česku. Od října 2014 je Hlavatý senátorem za hnutí ANO.
Eduard Janota (in memoriam) – za zásluhy o stát
Bývalý ministr financí v úřednické vládě premiéra Jana Fischera po odchodu z ministerstva působil jako místopředseda dozorčí rady ČEZ. V resortu přežil několik ministrů z různých politických stran a tradovalo se o něm, že bez něj žádný ministr nesestaví státní rozpočet. Zemřel náhle v roce 2011, při tenisu se mu zastavilo srdce.
Ludvík Karl – za zásluhy o stát v oblasti hospodářské
Podnikatel a vlastník jablonecké sklárny Preciosa, která vyrábí křišťálovou broušenou bižuterii, dekorační předměty a svítidla. Kromě Preciosy Karl vlastní také fotbalový klub Slovan Liberec.
Aleš Knížek – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Ředitel Vojenského historického ústavu Praha a historik. Je autorem desítek publikací a textů zabývajících se vojenskou historií a technikou. Podílel se na založení Vojenského technického muzea v Lešanech.
Antonín Jaroslav Liehm – za zásluhy o stát v oblasti kultury
Jednadevadesátiletý publicista a filmový a literární kritik. Část života strávil v exilu v Paříži, kam odešel v roce 1968. Ve francouzské metropoli založil mezinárodní kulturní revue Lettre Internationale, nyní žije opět v Praze a působí v kulturním dvouměsíčníků Listy. (Divadelní noviny 13/2015 s ním přinesly šestistránkový velký letní rozhovor Hledání v paměti.)
Jiří Mánek – za zásluhy o stát
Mánek byl devátým ředitelem Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Do funkce ho v roce 2012 jmenoval tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, o dva roky později ho odvolal ministr Richard Brabec. Oficiálním důvodem byly odlišné názory ministerstva na směřování parku. Mánek se ve funkci často dostával do sporu s vědci a ekology.
Petr Moos – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Profesor a bývalý ministr dopravy ve vládě Josefa Tošovského v roce 1998. Je autorem řady odborných článků, zabývá se inženýrskou informatikou, telekomunikacemi nebo dopravní politikou. Je proděkanem pro rozvoj a výstavbu Fakulty Dopravní ČVUT.
Václav Neckář – za zásluhy o stát v oblasti umění
Zpěvák a filmový herec se proslavil zejména jako člen pěvecké skupiny Golden Kids, kde byl společně s Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou. Hrál v mnoha úspěšných filmech, například v Menzelových Ostře sledovaných vlacích, Skřiváncích na niti nebo v pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval mnoho popových hitů, mezi nimi například Stín katedrál. V roce 2002 ho postihla mrtvice, po které se musel znovu učit mluvit a zpívat.
Pavel Nedvěd – za zásluhy o stát v oblasti sportu
Bývalý fotbalový záložník a reprezentant České republiky. V roce 2003 získal cenu Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, je dvojnásobným medailistou z mistrovství Evropy a čtyřnásobným nejlepším fotbalistou ČR. Do roku 2009 hrál za Juventus Turín, později vstoupil do jeho vedení. V říjnu 2015 byl zvolen viceprezidentem klubu.
Václav Pavlíček – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Pavlíček se specializuje na ústavní právo, jako profesor ho vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Prezident Václav Klaus ho navrhl na funkci soudce v Ústavní soudu ČR, nezískal však podporu senátorů. Je odborníkem na Benešovy dekrety.
Jan Petránek – za zásluhy o stát
Před Pražským jarem v roce 1968 působil v Československém rozhlase, jeho názory se však znelíbily tehdejšímu režimu. Stal se signatářem Charty 77 a psal do samizdatových Lidových novin. V současné době stále působí jako novinář a komentátor.
Václav Petříček – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Pedagog, matematik a ekonom Václav Petříček je bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu. Od roku 2007 působí jako předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států. Přednáší na VŠE v Praze.
Bohdan Pomahač – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Jeden z nejuznávanějších plastických chirurgů světa, vede několik týmu lidí, kteří dokáží transplantovat celý obličej nebo jeho podstatné části. Jím provedená transplantace obličeje byla jednou z prvních na světě. Týmy doktora Pomahače už dokázaly také transplantovat pacientům obě ruce naráz. Pomahač působí v americkém Bostonu.
František Radkovský – za zásluhy o stát
Český katolický duchovní, kterého V roce 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. titulárním biskupem aggarským a pomocným biskupem pražským. O tři roky později se stal prvním biskupem plzeňským, loni po dovršení 75 let věku podal podle církevního práva abdikaci. Papež František však rozhodl, že ve funkci zůstane ještě rok.
Jaroslav Rybka – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Rybka je internista a diabetolog, napsal řadu odborných prací o diabetu, mezi nimi u učebnici pro zdravotní sestry. Je spoluautorem československého Diabetologického programu, členem Mezinárodní diabetologické federace a mnoha dalších organizací.
Marie Svatošová – za zásluhy o stát
Zakladatelka českého hospicového hnutí, která v roce 1993 zřídila Sdružení Ecce homo pro podporu domácí péče a hospicového hnutí. O dva roky později pak otevřela první hospic v Česku v Červeném Kostelci. Dříve působila jako praktická lékařka, mimo jiné je také spisovatelkou.
Libuše Šafránková – za zásluhy o stát v oblasti umění
Populární filmová, televizní a divadelní herečka, která v roce 2008 vyhrála anketu České televize „Hvězda mého srdce“ o nejoblíbenější herce a herečku. Hrála v Činoherním klubu i Národním divadle, úspěšné role ztvárnila například ve filmech Babička, Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice, Slavnosti sněženek, Kolja nebo Báječná léta pod psa.
Pavel Šporcl – za zásluhy o stát v oblasti umění
Houslový virtuóz se proslavil zejména svým neformálním vystupováním a oblékáním. Před obecenstvem často vystupoval se šátkem na hlavě, nechal si také vyrobit unikátní modré housle od houslaře Jana Špidlena. Šporcl je laureátem řady světových houslových soutěží, vystupuje na mnoha hudebních festivalech.
Ladislav Štaidl – za zásluhy o stát v oblasti umění
Hudebník, skladatel a textař, který koncem šedesátých let vystupoval i v Las Vegas. Vedl Orchestr Ladislava Štaidla, který doprovázel zpěváka Karla Gotta. Napsal hudbu k řadě filmům, písně skládal například pro Karla Gotta či Ivetu Bartošovou. Mezi jeho známé skladby patří například Kávu si osladím nebo Dám dělovou ránu. Později se Štaidl vrhnul na podnikání.
Danuše Táborská – za zásluhy o stát v oblasti vědy
Profesorka Táborská je první dáma české anesteziologie a intenzivní péče. Vyučuje na Masarykově univerzitě v Brně.
Milan Teplý – za zásluhy o stát v oblasti hospodářské
Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Madeta, která zpracovává mléko a vyrábí mléčné výrobky. Společnost své produkty distribuuje do řady zemí, před rokem pocítila ruské embargo na dovoz většiny potravin z EU a USA.
Miroslav Toman – za zásluhy o stát v oblasti hospodářské
Podnikatel v potravinářském průmyslu, bývalý ministr zemědělství a výživy ČSR a ČSSR, poslanec České národní rady a Sněmovny národů Federálního shromáždění za normalizace. Jeho synem je bývalý ministr zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka Miroslav Toman.
Karel Weirich (in memoriam) – za zásluhy o stát
Novinář, který se za druhé světové války zapojil do československého odboje ve fašistické Itálii a zachránil 200 československých Židů před vyhlazovacími tábory. Gestapo ho zatklo v roce 1944, o rok později ho z vězení osvobodila americká armáda. Weirich Židům pomáhal pomocí Svatováclavského fondu, který založil v Itálii. Svým činem se nikdy nepochlubil.
Jiří Žáček – za zásluhy o stát v oblasti umění
Básník a spisovatel, který je známý také jako autor učebnic. Jeho Slabikář a Moje první čítanka s ilustracemi Heleny Zmatlíkové získaly několik ocenění. Žáček je známý také jako tvůrce dětské poezie, rozhlasových a divadelních her.
Komentáře k článku: Státní vyznamenání 35 osobnostem
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)