Studio ALTA zahajuje provoz v Invalidovně
Multikulturní centrum Studio ALTA opustilo po jedenácti letech své působiště v industriálním areálu v Holešovicích. Od května 2020 své hodnoty a poslání rozvíjí v karlínské Invalidovně, kde získalo od NPÚ do výpůjčky celé západní křídlo.
Studio ALTA vzniklo v roce 2008 jako prostor pro tvorbu a uvádění zejména tanečního umění a fyzického divadla. Postupem času se proměnilo a rozrostlo na multikulturní centrum a tvůrčí hub propojující umělce, veřejnost a různorodé komunity.
Na konci února 2020 Studio ALTA opustilo industriální haly v ulici Bubenská a od května 2020 své hodnoty a poslání rozvíjí v karlínské Invalidovně, kde získalo od Národního památkového ústavu do výpůjčky celé západní křídlo. Z důvodu opatření proti pandemii koronaviru zde ALTA otevřela pro veřejnost venkovní prostory 11. května, a celý areál včetně vnitřních prostor až 25. května.
ALTA v Invalidovně ještě více otevřela své aktivity různorodým uměleckým oborům a občanským a vzdělávacím iniciativám, které vnímá jako nedílnou součást kultury. Díky množství místností v rozlehlém západním křídle Invalidovny zde na základě otevřené výzvy poskytlo ateliéry a pracovní prostor umělcům i neziskovým organizacím, které souhrnně nazývá spolubydlící organizace. Mimo akce pro veřejnost zde budou tyto iniciativy denně pracovat na svých vlastních projektech. Je nám ctí naplnit historickou budovou Invalidovny kvalitním uměním, kulturními a vzdělávacími aktivitami, které zde realizujeme společně s dalšími spolubydlícími organizacemi, vysvětluje záměr ředitelka Studia ALTA Lucia Kašiarová.
ALTA i nadále svými aktivitami rozvíjí primárně obor současného tance a pokračuje v organizování workshopů a rezidencí pro profesionální tanečníky, ale i v pronajímání zkušeben. Navíc navázala užší spolupráci se třemi uměleckými skupinami z oboru pohybového divadla: tYhle, Ufftenživot a s dvojicí Tereza Ondrová a Peter Šavel. Tzv. ALTA ambasadoři získali v ALTĚ trvalou rezidenci, prostor pro zkoušení i uvádění nových projektů, a také se podílí na dramaturgii.
Program v Invalidovně realizuje Studio ALTA ve spolupráci s NPÚ, neziskovou organizací Iniciativa pro Invalidovnu a tzv. spolubydlícími organizacemi. Dočasný kulturní provoz v takto významné památce není jednoduchým úkolem. Ve Studiu ALTA ale vidíme partnera s dlouholetou tradicí, jež nám významně pomáhá otevřít Invalidovnu široké veřejnosti a vytvořit jedinečné prostředí pro netradiční zážitky z návštěvy historického objektu, dodává zástupkyně kastelána Petra Widžová. Kromě kulturního programu zde můžou lidé navštívit kavárnu či komunitní zahrádku, anebo se zapojit do dění vlastní aktivitou či projektem.
Monumentální budova pražské Invalidovny byla postavena v letech 1731 – 1737 podle plánů významného barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera na pokyn císaře Karla VI. Habsburského. Ve stejné době došlo z podnětu Dvorské válečné rady ke zřízení invalidoven v Pešti a ve Vídni. Pražská Invalidovna byla financována z prostředků soukromé nadace, jejíž vznik ustanovil ve své závěti hrabě Petr Strozzi. Ta nabyla platnosti v roce 1664, kdy byl hrabě Strozzi smrtelně zraněn. Nadace byla určena na podporu a zajištění válečných invalidů, nemohoucích a zestárlých vojáků.
Původní plány na stavbu Invalidovny byly velkolepé – půdorysu devíti čtvercových nádvoří měl dominovat centrálně umístěný barokní kostel a kapacita areálu byla stanovena na 4.000 osob s veškerým zázemím pro důstojný život vojenských invalidů. Z důvodu nedostatku financí byla nakonec realizována pouze jedna devítina komplexu. Dokončená část poskytla azyl pro téměř 1.000 obyvatel a nejvyšší doložený počet ubytovaných mimořádně dosáhl 1.400 osob. Invalidovna představovala téměř soběstačný organismus, který poskytoval svým obyvatelům vše potřebné, včetně ubytování, pravidelné stravy a ošacení. Jedním z nejznámějších obyvatel Invalidovny byl ve 20. letech 20. století i Josef Sudek, pozdější významný fotograf, který zde nafotil svůj první soubor fotografií Ze života Invalidovny.
Komentáře k článku: Studio ALTA zahajuje provoz v Invalidovně
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)