Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Světelný a audiovizuální design na DAMU

    Navazující magisterský studijní program s názvem Světelný a audiovizuální design pro živá umění, který bude od akademického roku 2025/2026 vyučovat Divadelní fakulta AMU, je prvním profesním vysokoškolským studijním programem svého druhu v České republice. Program uskutečňovaný pod katedrou scénografie vznikl v reakci na vývoj v oblasti živého umění i na vzrůstající poptávku po profesionálech s technickými schopnostmi a tvůrčím přesahem. Nový studijní program představí jeho hlavní vyučující během Dne otevřených dveří DAMU (2. 11. 2024); v první polovině roku 2025 pak fakulta vybere první studující. Přihlášku ke studiu tohoto programu je možné podat do 15. 3. 2025.  

    DAMU. Foto: archiv redakce

    Vývoj živého umění 21. století posouvá tradiční formát divadelní scénografie do složitějšího a širšího kontextu. Současný trend intenzivního propojování prostoru, technologií, dramaturgie, režie, vyžaduje od tvůrců a tvůrkyň nové kompetence a práci v komplexnějších mezioborových týmech. Nový magisterský studijní program, pro který DAMU používá označení LAD·LA (Light and Audiovisual Design for Live Arts), navazuje na trendy na evropských divadelních školách, kde jsou designerské studijní programy etablované již řadu let. V posledních letech i tam probíhá jejich revize směrem k větší syntéze jednotlivých médií, provázanosti s vývojem praxe a potřebami divadelních uměleckých oborů.

    V prostředí Divadelní fakulty AMU vytvoří nový studijní program prostor pro systematické tvůrčí experimentování s novými médii a scénickými technologiemi a jejich integrální zapojení do výukového procesu ve spolupráci s dalšími studijními programy vyučovanými na fakultě. Program LAD·LA se bude zabývat designem pro živá umění v nejširším smyslu slova: studující si osvojí principy designu, tvorby a realizace projektů, které jim umožní vstoupit jak do tradičních rolí v oblasti scénického umění, tak do rozšířené oblasti, která zahrnuje audiovizuální tvorbu, imerzivní zážitky, výstavnictví a event design. Program staví na stávajících odborných znalostech pedagogického týmu nejen v oblasti divadla, ale v celém segmentu živých umění, které rozšiřuje o oblast digitálních médií. Absolventi programu se uplatní v designérských i technických profesích v kultuře a kreativním průmyslu.

    Výuka bude probíhat v nových prostorách Divadelní fakulty, upravených a vybavených pro potřeby oboru, jehož podstatou je propojení umění a současných technologií. Povedou ji odborníci z České republiky i zahraničí, mezi nimi například skladatel a hudební pedagog, profesor Vratislav Šrámek, který je zároveň garantem studijního programu, nebo světelná designérka a pedagožka Pavla Beranová. Ta k otevření nového programu dodává: LAD·LA považuji za skvělou odpověď na otázku mnohých absolventů scénografie, multimédií, divadelních technologií a dalších oborů, jak skloubit kreativitu s nadšením pro technické hledačství.

    Do pedagogického týmu patří také vedoucí katedry scénografie, výtvarník a scénograf, profesor Jan Štěpánek; vizuální umělec Dan Gregor; loutkář, animátor a hudební experimentátor Tomáš Procházka; režisér Jan Frič nebo mistr zvuku Národního divadla a ds DISK Jan Veselý.

    Program LAD·LA bude spolupracovat s předními uměleckými institucemi, v nichž budou studující absolvovat pracovní stáže. Smlouvy o této spolupráci Divadelní fakulta uzavřela například s Národním divadlem, Národním divadlem Brno nebo s Moravským divadlem v Olomouci.  Vyučující programu pak budou aktivně podporovat zahraniční pobyty a praxi studujících ve významných tuzemských i mezinárodních firmách a studiích.

    Vyučující studijního programu představí studium během Dne otevřených dveří DAMU, který se uskuteční v sobotu 2. 11. 2024. Aktuálně probíhá sběr přihlášek ke studiu, a to do 15. 3. 2025. První přijímací řízení proběhne na jaře 2025; výuka pak začne od dalšího akademického roku 2025/2026.

    ///

    Více informací o programu ZDE.  

    • Autor:
    • Publikováno: 29. října 2024

    Komentáře k článku: Světelný a audiovizuální design na DAMU

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,