Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    Tam-tamy zvěstují comeback (No. 2)

    Jak už bylo řečeno v úvodu našeho promo diptychu, Trutnoff Open Air Festival, který se ve dnech 17.-20.8. 2023 po letech brněnského exilu konečně vrací na místo původního dějiště, to jest do trutnovského areálu Na Bojišti, zdaleka nerovná se jen bohatá hudební nadílka. Východočeský Woodstock tradičně nabízí pestrou paletu dalších zážitků, radostných i očistných pro duši i tělo. Je na čase si prosvištět ty nejdůležitější  z nich.

    Foto: archiv festivalu

    K Trutnoffu neodmyslitelně patří výstavy, debaty a diskuze, u jejichž zrodu stál mimo jiné i jeho  duchovní náčelník Václav Havel, který byl i u počátků policií rozháněného festivalu v polovině osmdesátých let. Letos se budou vztahovat k návratu festivalu z exilu, zakazovaným festivalům v době totality, tvorbě samizdatu, válce na Ukrajině, společenským, kulturním i politickým tématům, sportovním i politickým pozadím a rovněž i letošní dedikaci.

    Ročník 2023 je zasvěcen památce dvou odvážných a moudrých žen s otevřeným srdcem, disidentkám, signatářkám Charty 77 a vězeňkyním svědomí – publicistce a překladatelce Petrušce Šustrové a psycholožce Daně Němcové. Obě měly blízko ke společenství mladých lidí – z disentu, křesťanského prostředí nebo undergroundu, z něhož vzešel v první polovině osmdesátých let i trutnovský festival. Byly jedněmi z prvních signatářek Charty 77, později i jejími mluvčími. Obě stály i u zrodu VONSu. A obě nechávaly dveře dokořán do svých příbytků nejen blízkým, ale i náhodně příchozím z ulice. Byty v pražské Ječné i Kolínské se tak staly jedněmi z otevřených disidentských bytů, které se staly místem setkávání, ale suplovaly i vysokoškolské auly nebo koncerty zakázaných kapel. Bolševik je za to „po zásluze odměnil“ několikaletým vězením.

    Petruška byla v minulosti opakovaně hostem festivalu, a aktivně se zúčastnila několika debat. Napsala rovněž několik úvodníků do Festivalového samizdatu, z nichž ten poslední naleznete v letošním výtisku. Naposledy měla Petruška přijet vloni do exulantského ležení u Sun River v Brně, ale několik dnů před začátkem se bohužel omluvila.

    Rovněž paní Dana byla do  Brna i Trutnova opětovně zvána, ale bohužel to nikdy nevyšlo. Většinou kvůli křesťanské pouti, která se kryla s festivalovým termínem. Vše ale sledovala a vždy s úsměvem přála jen dobré. Letošní dedikace oběma ženám splácí velký dluh.

    Podobně pestré jako hudební line-up bude i letošní společenství vášnivých debatérů, jež zahrne respektované publicistky Renatu Kalenskou a Sabinu Slonkovou, pedagožku, signatářku Charty 77 a disidentku Květu Princovou,  investigativního novináře a spoluzakladatele Respektu Jaroslava Spurného, historika Petra Blažka, žurnalistu Dana Kaisera,  novináře, redaktora, překladatele a editora Ludvu Bednáře, občanského aktivistu a člena Nesehnutí Milana Štefance i známého sportovního komentátora, fotbalového specialistu a milovníka hudby Jaromíra Bosáka.

    Na festivalu se nově zjeví i poetický stan,  v němž se představí mladí i starší básníci z prostředí nezávislého společenství Vítrholc pod taktovkou svérázného poety Karla Škrabala. Jedním z pozvaných je i Filip Klega, básník s lepičskou štětkou v jedné a tužkou v druhé ruce, oceněný letošní Cenou Jiřího Ortena, coby největší literární talent do třiceti let. Jak sám říká, žije nový underground.

     Chybět nesmějí ani tradiční open air bohoslužby, jež mimo jiné odslouží římskokatolický kněz undergroundu, salesián, spisovatel a vysokoškolský učitel Ladislav Heryán, husitský biskup, hudebník, spisovatel a bylinkář Juraj Dovala, římskokatolický kněz, publicista, vysokoškolský učitel a cestovatel Honza Hanák,  evangelický farář, vysokoškolský učitel, cestovatel a milovník Indie Josef Bartošek a římskokatolický kněz Miroslav Dítě.

     Veškeré dění na hlavních scénách a někdy i mimo ně bude mistrně uváděno kvartetem letitých festivalových přátel – hercem režisérem a dlouholetým aktérem trutnovských setkání Zdeňkem Suchým, spoluzakladatelem festivalu, vězněm svědomí a „profesorem“ undergroundu Františkem „Čuňasem“ Stárkem, zpěvákem, hudebníkem a vynálezcem fyzického básnictví Petrem Vášou a básníkem, hudebníkem a novinářem s karavanem v zádech Karlem Škrabalem.

    Už se těšíte?

    Na shledanou na trutnovském Bojišti. Těšte se na podrobné reporty z něj!


    Komentáře k článku: Tam-tamy zvěstují comeback (No. 2)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,