Tenorista Aleš Briscein získá Pamětní medaili
Aleše Brisceina ocenila Nadace Leoše Janáčka za mimořádnou pěveckou i hereckou interpretaci Janáčkova operního díla na českých i zahraničních jevištích. Dostává se tak mezi noblesní společnost osobností, kterým byla v minulosti cena udělena: např. Jiřímu Bělohlávkovi, Gabriele Beňačkové, Robertu Wilsonovi nebo Charlesu Mackerrasovi. Ocenění převezme dnes večer na závěr Festivalu Janáček Brno bezprostředně před začátkem představení pražského Národního divadla Výlety páně Broučkovy.
Cenu uděluje Nadace Leoše Janáčka za mimořádné interpretační výkony, za péči o šíření díla Leoše Janáčka, za rozvoj kultury v duchu janáčkovských tradic. Tento rok je speciální tím, že se po celém světě uctívalo 90. výročí úmrtí slavného skladatele.
Interpretace Janáčkových oper hraje v mém životě zcela zásadní roli. V zahraničí jde navíc o velmi žádaného autora, žijeme v období ´janáčkománie´, tvrdí pěvec. Naštěstí si on a můj hlas velmi dobře rozumí, říká tenorista, který má ve svém širokém repertoáru Janáčkových oper hned několik a ztvárnil je doslova po celé světě, namátkou: Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Věc Makropulos, Z mrtvého domu, Výlety páně Broučkovy nebo Osud, a to na prestižních scénách prakticky celého světa – v Londýně, Salcburku, Mnichově, Berlíně, Madridu, Japonsku, USA a Mexiku.
V současnosti účinkuje Aleš Briscein v berlínské Deutsche Oper produkci Janáčkovy opery Věc Makropulos v roli Alberta Gregora po boku špičkové sopranistky Evelyn Herlitizus, a v Mnichově, kde v Bavorské státní opeře zpívá roli Filky Morozova v opeře Z mrtvého domu.
Mezi osobnosti a instituce, kterým byly medaile Nadace Leoše Janáčka v minulosti uděleny, patří např. Jiří Bělohlávek, Gabriela Beňačková, Pierre Boulez, Patrice Chéreau, Jiří Kylián, Charles Mackerras, Richard Novák, Libor Pešek, Svatava Přibáňová, David Pountney, Peter Straka, Theodora Straková, Miloš Štědroň, Inez Tuschnerová, John Tyrrell, Robert Wilson, z institucí získalo cenu Národní divadlo v Brně, Moravské zemské muzeum, Janáčkovo kvarteto, Česká filharmonie ad.
Aleš Briscein patří mezi nejčastěji obsazované tenoristy u nás i v zahraničí. Původně přitom vystudoval hru na klarinet a saxofon a opernímu zpěvu se začal věnovat až později. Postupem času prošel lyrickým oborem až k rolím dramatičtějšího rázu. Je stálým hostem opery Národního divadla v Praze (Prodaná nevěsta, Don Giovanni, La traviata, Její pastorkyňa, Lohengrin) i Státní opery.
V březnu 2013 získal prestižní Cenu Thálie 2012 za ztvárnění role Romea v Gounodově opeře Romeo a Julie v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, stejné ocenění získal za rok 2014 za roli Jaroměra v opeře Zdeňka Fibicha Pád Arkuna v inscenaci Národního divadla.
Jako jeden z mála českých operních sólistů působí pravidelně v zahraničí, mezi poslední velké úspěchy patří obsazení do hlavní role Paula v Korngoldově opeře Mrtvé město, jejíž premiéra byla vysílána v celosvětovém přenosu platformy Operavision.eu, dále hostování v produkci Janáčkovy opery Z mrtvého domu, kde v Bavorské státní opeře ztvárnil roli Filky Morozova a současně hostování v inscenaci opery Věc Makropulos v berlínské Deutsche Oper v roli Alberta Gregora.
Aleš Briscein se stal v červnu letošního roku držitelem rakouské prestižní divadelní ceny Musiktheaterpreis 2018 v hlavní mužské kategorii, a to za ztvárnění hlavní role v Zemlinského opeře Der Zwerg v rakouském Grazu.
Více informací o Aleši Brisceinovi najdete na www.briscein.eu.
Komentáře k článku: Tenorista Aleš Briscein získá Pamětní medaili
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)