Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    The Good and the True Tour (No. 1)

    Švandovo divadlo vyrazilo 18. ledna na třítýdenní zahraniční turné s mezinárodním projektem THE GOOD AND THE TRUE. V Anglii odehraje celkem 15 představení: sedmkrát se představí v Leedsu, šestkrát v Londýně  a dvakrát se bude hrát ve školách v Nottinghamshire. Závěrečné, šestnácté představení turné, se uskuteční v belgickém Bruselu. Přinášíme původní zpravodajství.

    West London Synagogue. FOTO archiv Švandova divadla

    V roli Hany Pravdové se představí Isobel Pravda – mladá britská herečka, Hanina vnučka, která poprvé na jevišti ztvární svou babičku. Jako Miloš Dobrý vystoupí britský divadelní herec Saul Reichlin, známý z West Endu i Broadwaye. Inscenace The Good and the True v režii Daniela Hrbka odstartovala své zahraniční turné na trase Leeds – Londýn – Brusel pražskou premiérou 18. ledna 2013.

    Šťastně v Leedsu. FOTO archiv Švandova divadla

    Nikdo z nás tomu asi nevěřil, tomu, že tu opravdu budeme, že se tenhle bláznivý plán podaří zrealizovat. Je to osm let, co jsme s Danem Hrbkem a Julkem Neumannem navštívili herečku Hanu Pravdovou v jejím londýnském bytě. Mezitím vznikla česká inscenace Šoa, věnovaná právě osudu téhle původně švanďácké, tedy „naší“ herečky a osudu Miloše Dobrého, olomouckého sportovce. Oba dva prošli Terezínem, oba přežili Osvětim i pochody smrti. Měli něco, k čemu se mohli upnout. Pro Hanu to bylo divadlo, které jí zachránilo život. Hana Pravdová zemřela před pěti lety, Miloš Dobrý loni v listopadu. Nedozvěděli se, že si jejich příběh najdou diváci tady – v Anglii.

    Anděl v Leedsu. FOTO archiv Švandova divadla

    No ano, tenhle příspěvek píšu v Leedsu. Protože jsme před pár lety potkali Isobel, Haninu vnučku, a od té doby přemýšlíme o anglické verzi a zahraničním publiku. A teď se to povedlo. Daniel Hrbek v Praze nazkoušel s anglickými herci Isobel Pravdou (vnučkou herečky Hany Pravdové) a Saulem Reichlinem anglickou podobu naší inscenace (ona je to vlastně už samostatná inscenace, měnil se text i aranžmá, zůstává princip dvou prolínajících se monologů) nazvanou The Good and the True (tedy vlastně Dobrý a Pravdová). Po pražské premiéře se inscenace vydala do Leedsu, kde strávíme víkend. Tým je britsko-český: britští herci, koproducent a tour manager, česká dramaturgyně – tak trochu holka pro všechno a autorka těchto řádků, český zvukař a český technik s řidičem. My všichni jsme z Prahy vyrazili na cestu do neznáma – bude se tahle česká věc líbit?

    Měli jste přivést inscenaci, ne počasí! říká anglický producent projektu Brian Daniels. Počasí v Leedsu skutečně připomíná vánoční Prahu. Leží tu deset centimetrů sněhu a sněží dál. Místní klouzají po chodnících v gumácích nemajíce zimní obuvi a po silnicích v autech neznajíce zimních pneumatik. Takovou zimu tu nepamatují. Děti mají mimořádné prázdniny. Jsem ráda, že jsme přiletěli do Leedsu, letiště Heathrow v Londýně bylo zavřené. Naše auto zimní pneumatiky má, takže dorazila i technická složka zájezdu s dekoracemi – na cestě strávili den a kousek, včetně sedmihodinové plavby. Moře prý bylo klidné.

    Divadlo Carriageworks Leeds, kde jsme hráli. FOTO archiv Švandova divadla

    V pondělí 21. ledna už jdeme konečně do divadla. Máme ho mít k dispozici do večera na postavení scény, nasvícení atd. Záhy ovšem přichází místní technik a s politováním nám oznamuje, že budeme muset skončit ve čtyři, protože se později personál nedostane kvůli sněhu domů. No, stavíme rychleji. Jevišťátko je miniaturní, musíme hodně improvizovat. Obzvlášť potěšující je velká zelená cedule Fire exit v jeho levém rohu. Zakrýt se prý nesmí.

    Druhý den přicházejí naši práci zkontrolovat herci. Samozřejmě vše přestavují a přearanžovávají, takže přesvěcujeme. Tour manager a osvětlovač v jedné osobě, Kieran, je anglicky klidný i tam, kde nám ostatním tečou nervy. Takže přesvítíme, přestavíme, odzkoušíme a ještě stihneme čaj a sendvič.

    A už je tu publikum. Dnes je press night, tedy jakási premiéra pro novináře. Před ní malá tiskovka. Jsem nucena mluvit o Švanďáku a inscenaci, tak tedy mluvím. V závěru se omlouvám za svou english a jsem zdvořilými Angličany ujištěna, jak je brilantní. No nevím.

    Interiér divadla Carriageworks v Leedsu. FOTO archiv Švandova divadla

    Představení, až na strašlivou zimu (jak říkám, nejsou tu na ni zvyklí ani vybavení), probíhá dobře. Už jsem se naučila i anglické zvyklosti a jako inspice volám herce na jeviště, jak mám a jak to očekávájí. Vůbec se tu víc dbá na divadelní zvyklosti a rituály. Vše se dělá vzorně a předpisově. A mimochodem, místní technika je milá a úslužná, což u nás taky není až tak úplně zvykem.

    A je konec. Jen dvě děkovačky, což je tu prý normální. Publikum pozorné, ale tiché. Vtipům se nesmáli, evidentně nejistí, zda se to při tomhle tématu sluší.

    Isobel Pravda. FOTO archiv Švandova divadla

    Po představení probíhá diskuse moderovaná představitelem Nadace Anny Frankové. Upjatí Angličané už nejsou upjatí a ptají se skoro hodinu. Herci i já za český tým poctivě reagujeme a odpovídáme… Ptají se hlavně Isobel. Především na její babičku, ale na přetřes přijde i rozdíl mezi českým a místním obecenstvem, židovský humor a leccos jiného. Diskuse jsou tu populární, čekají nás skoro po každém představení. A že jich ještě bude. Po týdnu v Leedsu vyrážíme do Londýna, pak Nottingham, znovu Leeds a nakonec si odskočíme do Bruselu…

    Ale o tom snad příště.

    Z Leedsu zdraví

    Lucie Kolouchová

    ///

    THE GOOD AND THE TRUE

    NA TRASE PRAHA – LONDÝN – BRUSEL

     Dva osudy, dva naprosto odlišné příběhy sportovce Miloše Dobrého a herečky Hany Pravdové. Spojuje je nejen to, že přežili holocaust… Příběh lidí, kteří se ocitli na stejných místech a prožili podobné tragédie, a přesto se nikdy nepoznali, představí Švandovo divadlo na Smíchově v režii Daniela Hrbka pod názvem THE GOOD AND THE TRUE ve světové premiéře 18. ledna 2013. Repríza inscenace je plánována na 19. ledna, poté startuje zahraniční tour projektu, jenž se divákům v Londýně, Leedsu a Bruselu představí v rámci 17 představení.

    Po úspěšném uvedení projektu Šoa, který z autentických výpovědí a podle knihy Krátké povídky z dlouhého života sestavili Tomáš Hrbek, Lucie Kolouchová a Daniel Hrbek, iniciovala smíchovská scéna mezinárodní spolupráci s britským New End Theatre Beyond. Společně tak vznikla zcela nová inscenace THE GOOD AND THE TRUE. Premiéra proběhne v Praze dne 18. ledna 2013, jediná repríza 19. ledna 2013; pak se inscenační tým přesune na třítýdenní turné po Velké Británii a Belgii, během kterého bude titul THE GOOD AND THE TRUE představen divákům v Leedsu, v Londýně a Bruselu.

    Uzavřená představení jsou plánována v Brunts Academy, Portland Academy a ve věznici HM Prison. V londýnské West London Synagogue bude představení součástí Holocaust Memorial Day, většinu představení doprovodí diskuze s tvůrci. Turné bude zakončeno 6. února 2013 v bruselském Centru židovské komunity.

    V roli Hany Pravdové se představí Isobel Pravda – mladá britská herečka a Hanina vnučka, která poprvé na jevišti ztvární svou babičku. Jako Miloš Dobrý vystoupí britský divadelní herec Saul Reichlin, známý z West Endu i Broadwaye.

    Petr Papoušek a Isobel Pravda – vnuk a vnučka. FOTO archiv Švandova divadla.

    HANA MARIE PRAVDA

    Hana Pravdová se narodila 29. ledna 1916 v Praze v rodině českého legionáře a architekta Josefa Becka. Herectví se učila u Olgy Scheinpflugové a Karla Dostala, první angažmá získala v Olomouckém divadle. Jeho ředitel, Oldřich Stibor, ji v roce 1937 poslal na roční stáž u A. D. Dikého ve Velkém leningradském činoherním divadle. Po návratu v roce 1938 hrála v Kladenském divadle, hostovala ve Vinohradském divadle, v Národním divadle a ve Švandově divadle. V této době také natočila několik filmů, např. Marijka nevěrnice či První políbení. Slibně se rozvíjející kariéru přervala 2. světová válka a transport do Terezína, později do Osvětimi. Tam v roce 1945 zahynul její první muž, Alexandr Munk. Haně Pravdové se podařilo utéci z pochodu smrti. V roce 1946 se pod jménem Alexandrová vrátila do tehdy Realistického divadla, kde poznala svého druhého muže, herce Jiřího Pravdu. V roce 1949 manželé Pravdovi s ročním synkem Alexandrem emigrovali do Austrálie, odkud později odešli do Londýna. Tam Pravdovi působili v divadle i filmu a televizi, Jiří – pod jménem George – hrál i v prestižních divadlech jako je Old Vic, po boku herců jakým byl např. Laurence Olivier. Hana Pravdová kromě hraní i režírovala v menších londýnských divadlech. Jiří Pravda zemřel v roce 1985. Hana Pravdová, v Anglii známá pod jménem Hana Marie Pravda, se po roce 1989 do Čech a hlavně Prahy několikrát vrátila. Zemřela v Londýně 22. května 2008.

    MILOŠ DOBRÝ

    Miloš Dobrý se narodil 31. ledna 1923 v Praze jako Miloš Gut. Po vzniku protektorátu byl kvůli židovskému původu vyloučen z gymnázia. V listopadu 1941 odjel prvním transportem (Komando výstavby) do Terezína. Do tábora byli v roce 1942 přivezeni i jeho rodiče a bratr Josef. Seznámil se zde se svou budoucí ženou Zuzanou Beckmannovou.
    V prosinci 1943 byl určen do transportu do Osvětimi. V červenci 1944 byl převezen do pracovního tábora ve Schwarzheide. Později spolu s bratrem Josefem přežil pochod smrti.
    V koncentračních táborech zemřeli jeho rodiče a téměř všichni příbuzní. Zuzana Beckmannová útrapy koncentračního tábora přežila a v roce 1949 se s ní Miloš Dobrý oženil. V Praze pak vystudoval vysokou školu se zaměřením na anorganickou chemii, obor cement, a začal hrát rugby za LTC. S rugby se probojoval až do reprezentace, se kterou odehrál mnoho zápasů.V roce 1990 se stal prezidentem Rugbyové unie. Jeho žena Zuzana Dobrá, rozena Beckmannová, zemřela v roce 2010. S Milošem mají dvě děti. Miloš Dobrý zemřel 23. listopadu 2012 ve věku 89 let.

    ///

    Moje prababička Cecilia Aschkenes zahynula v říjnu 1942 v Treblince, kam byla převezena z Terezína. Bylo jí 76 let. Její dcery Ida a Elisabeth zahynuly o několik měsíců dříve se svými manžely Arnoldem a Karlem v Malém Trostinci a Branoviči. Z celé rodiny zůstala živa jen má babička Rosa. Tyto skutečnosti mi byly od dětství známy a hledal jsem příležitost, jak se s těmi nenávratně mrtvými lidmi potkat. Jejich příběh bohužel dopadl zle a nikdy se již nedovím, jak vypadaly jejich poslední dny. Jako malý kluk jsem se s nimi dokázal potkat prostřednictvím jidiš písniček, jež jsem si přehrával na magnetofonové kazetě, kterou jsem měl od své tety Lucy. Pořád dokola…

    V roce 2005 jsem spolu s  Lucií Kolouchovou navštívil herečku a režisérku Hanu Pravdovou v jejím londýnském bytě. Z tohoto setkání vznikl rozhovor, jehož část jsme otiskli v  časopise Švandova divadla Druhý břeh. Osobní setkání s Hanou bylo velmi intenzivní a emocionální a zanechalo ve mně potřebu její příběh scénicky zpracovat. Později jsem se setkal s její vnučkou Isobel a domluvili jsme se, že se někdy společně pokusíme příběh její babičky nějakým způsobem zinscenovat. Od té doby uběhlo pět let…

    V květnu roku 2009 se mi dostal do rukou časopis olomoucké židovské obce Chajejnu, ve kterém jsem objevil zpověď Miloše Dobrého. Jeho osud ve mně opětovně rozezněl touhu pokusit se scénicky realizovat silnou autentickou výpověď. A v neposlední řadě jsem zase chtěl potkat “své mrtvé“. Inscenace THE GOOD AND THE TRUE je určena všem těm, kteří mají podobnou touhu.                                                

    Daniel Hrbek, režisér

    Inscenace The Good and the True vznikla díky podpoře hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva zahraničí, Českého centra v Londýně, Městské části Prahy 5.

    ///

     THE GOOD AND THE TRUE

    Lucie Kolouchová, Tomáš Hrbek, Daniel Hrbek a Brian Daniels

    Hrají Isobel Pravda a Saul Reichlin

    Režie Daniel Hrbek

    Dramaturgie Lucie Kolouchová a Brian Daniels

    Premiéra: 18. ledna 2013 od 19 h ve Švandově divadle

    1. repríza: 19. ledna 2013 19 h ve Švandově divadle

    ///

    UK TOUR

    22 to 26 JANUARY

    THE CARRIAGEWORKS THEATRE, LEEDS

    Tuesday to Saturday at 7.45pm

    Thursday 24 January matinee at 2.30pm

    www.carriageworkstheatre.org.uk

    ///

    27 JANUARY

    WEST LONDON SYNAGOGUE

    (to commemorate Holocaust Memorial Day 2013)

    Sunday 27 January at 7.00pm

    www.ticketsource.co.uk/eretz

    ///

    28 JANUARY

    LONDON JEWISH CULTURAL CENTRE

    Monday 28 January at 7.30pm

    www.ljcc.org.uk

    ///

    29 to 31 JANUARY and 3 FEBRUARY

    HAMPSTEAD VILLAGE SHUL

    (formerly New End Theatre, Hampstead)

    29 to 31 January at 7.30pm

    3 February at 3.30pm

    www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick

    &hosted_button_id=JKXFTB6P5DES8

    MORE AT WWW.GOODANDTRUE.CO.UK

    ///

    BRUSSELS

    6 FEBRUARY

    CENTRE COMMUNATAIRE LAIC JUIF

    Wednesday at 8.00pm

    http://www.cclj.be/activity/punctual/1/3977

     

     


    Komentáře k článku: The Good and the True Tour (No. 1)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,