Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
28. 1. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Blogy

Time Out Petra Pavlovského (No. 31)

Divadlo je vedle kinematografie Popelkou

Je to skoro o 3000 let starší, ale též o 3 000% chudší sestra filmu

Naší největší mezinárodní divadelní přehlídkou je, jak známo, Theatre European Regions v Hradci Králové. Je nesoutěžní, nikomu neuděluje žádné ceny. XVIII. ročník skončil jakokaždočně koncem června.

Největší filmovou přehlídkou je sice Letní filmová škola v Uherském Hradišti, která skončila dnes, ovšem daleko nejbohatší a mediálně nejobletovanější je MFF – karlovarský filmový festival. Tam se ceny udělují a tam jde mnohostranně o veliké peníze ze soukromých i veřejných prostředků. Ceny z festivalu mají možná i význam reklamní (nepřeceňoval bych to).

Každému co jeho jest:. Film hodně vydělává, proč by také hodně neutrácel. Jako občanu, voliči a daňovému poplatníku mi ale záleží na tom, aby si své luxusy platil film doopravdy z toho, co vydělá; tedy ne ze státního, krajského nebo městského rozpočtu, ani ze “špinavých“, tedy společnosti ukradených peněz. I když srovnáme pouze legální finanční podporu obou zmíněných akcí (dotace ze státního, z obecního, popř. sponzoring od podniků ve většinovém vlastnictví státu), je tu rozdíl tak markantní, že to zavání politickým skandálem.

Jezdím na TER do Hradce již od druhého ročníku (1997), ale s vrcholnými představiteli státu jsem se mezi jeho hosty (hosty, kterým by přehlídka platila ubytování) nikdy nesetkával (nehledě k tomu, že přehlídkoví hosté bydlí v Novém Adalbertinu a nikoli v luxusním hotelu). Ne snad, že by někdo z politiků občas nezavítal (např. nebožtík Pavel Dostál), ale to šlo snad vždycky jen o návštěvu jednoho představení a následujícího setkání s umělci, bez přespání. Že by někdo pobýval déle, to opravdu ne, dokonce i M. Uhde začal jezdit na celou dobu teprve jako exministr kultury, tedy jako divadelní kritik.

Ve Varech je to propastně jiné!

Mezi prvními hosty na účet filmového festivalu byl letos například i současný šéf rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Pavel Suchánek (ODS). O tomto poslanci s mimořádně vlivnou funkcí bylo nejvíc slyšet v souvislosti s jeho loňským golfovým zájezdem do Dubaje, kam vyrazil s tehdejším šéfem ČEZ Martinem Romanem či lobbistou Romanem Janouškem. Poslanec Suchánek na MFF strávil tři dny a festival mu platil ubytování v Grandhotelu Pupp. Přitom hlavním sponzorem filmové přehlídky je většinově státní energetická firma ČEZ. Festival je do značné míry financován z veřejných prostředků, ať už přes ministerstvo kultury či přes Karlovarský kraj, teprve ve druhé řadě má i peníze ze zdrojů zcela soukromých. (Takovým ČEZ opravdu, ale opravdu není!)

Ubytování v Puppu je přitom celkem nákladná věc, během festivalu stojí pokoj na tři noci asi 14 tisíc korun.

Grandhotel Pupp FOTO ARCHIV

Dárek od karlovarského festivalu v podobě pozvánky a ubytování přijali i expremiér a prezidentský kandidát Jan Fischer či jeho konkurent ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. A ten Ladislav Zeman nikoho takového do Hradce nepozve a nepozve, s Bartoškou se neporadí! Co třeba takovou skromnou lidoveckou Z. Roithovou, přestože prezidentkou určitě nebude? Té by se ubytování v bývalém klášteře jistě líbilo!

Vedle filmových a společenských celebrit po karlovarské promenádě letos korzovali nebo se pohybovali na večírcích také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, ministr obrany Alexandr Vondra i šéfka resortu kultury Alena Hanáková – Ministerstvo kultury ČR je jedním z partnerů festivalu.

Na zahájení MFF bylo možné potkat špičky ČEZ včetně bývalého šéfa Martina Romana, festival si nenechal ujít ani manažer společnosti Appian Jiří Diviš, který čelí trestnímu stíhání v Česku i ve Švýcarsku kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Diviš právě ve Varech převzal obvinění.

Kdo jim platil pobyt, nevím, ale myslím, že třeba takové tradiční představení v DRAKu by pro ně také mohlo být inspirativní – tahat za nitky z pozadí, to by se přece mohlo hodit?

Zatímco filmoví nadšenci stojí dlouhé fronty na lístky, česká smetánka se schází na uzavřených večírcích, které pořádají sponzoři festivalu, nebo rovnou v Becher’s Baru v hotelu Pupp, do kterého mají přístup jen pozvaní a jehož vstup hlídají bodyguardi.

Festival pravidelně zve politiky. Podle jakého klíče byl seznam hostů sestaven letos, pořadatelé odmítli médiím říct. (Pane bývalý hradecký režisére Kužílku, co vy na to?)

MFF v Karlových Varech byl po léta festivalem především socialistickým, střídal se kvůli tomu ob rok s festivalem moskevským. Teprve po Listopadu se osvobodil a stal se (prý) festivalem světovým. Obávám se, že spolehlivě světový je především v negativním slova smyslu: světový konfliktem zájmů, protekcí a, nedej Bože, možná i korupcí a ne příliš čistými penězi. Podobné zjevy mezi oficiálními hosty totiž můžeme sledovat již po léta (např. nechvalně známý Topolánkův ministr dopravy Aleš Řebíček).

„Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, jako jedna z nejdůležitějších domácích kulturních událostí s mezinárodním přesahem, zve každoročně jako

hosty významné osobnosti veřejného a kulturního života. Domníváme se, že pan Jan Fischer takto významnou a váženou osobou je,“ uvedla manažerka festivalu Uljana Donátová.

Jsem přesvědčen, že i přehlídka Divadlo evropských regionů je „jedna z nejdůležitějších domácích kulturních událostí s mezinárodním přesahem“! Co do finančních zdrojů je ale rok od roku, chudší, což se neprojevuje ani tak na zvaní celebrit či politiků, jako na možnostech ve zvaní zahraničních divadelních inscenací. Co naděláme, divadlo je Popelkou čím dál tím popelkovatější!

Někdo by si opravdu mohl myslet, že ze mne mluví bledá závist, že bych také rád vídal na „Regionech“ celebrity, protektory a donátory a těšil se vzkvétání přehlídky založenému na financích, které jejich přičiněním přitékají.

Věřte mi, prosím, opravdu to tak není! Nevím jak běžným návštěvníkům MFF, ale mně by ostentativní přítomnost lidí jako Aleš Řebíček, Pavel Suchánek, Martin Roman, Jiří Diviš, Roman Janoušek a jim podobní, z důvodů, čestným lidem zjevných, ten každoroční zážitek každoročně kazila.


Komentáře k článku: Time Out Petra Pavlovského (No. 31)

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,