Time Out Petra Pavlovského (No. 43)
Česká státnost: dožije se stovky?
V souhrnu všech dnešních států světa patří ten náš mezi typická dítka války. Pomyšlení na něj bylo před I. světovou válkou pouze teoretické. Kdyby nás Rakousko-Uhersko do té války nenahnalo (což mu ovšem legionáři oplatili), nebylo nám v něm, přiznejme si, nejhůř. Už dlouho žádný „žalář národů“.
Konstituční monarchie není zas až tak špatným systém, jinak by jich po Evropě nebylo dodnes tolik. Jistě, mohli bychom argumentovat, že stejnými dítky války jsou i Maďarsko a Rakousko, ale málo platné – legitimními dědici a tudíž následníky Rakouska-Uherska jsou oni, zatímco my, Poláci, Slováci a další jsme jen „váleční odtrženci“. („Válečnými dítky“ jsou ovšem i o pouhých půl století starší Německo Itálie.)
Československo bylo do značné míry postaveno na krvi a obětech dobrovolníků, kteří vyměnili své zahraniční existence (ať už civilní nebo v zajateckých lágrech) za riziko frontových vojáků. Obětí bylo hodně a národ je pak dvacet let vděčně slavil.
V krizovém roce 1938 se k překvapení mnohých českých vlastenců ukázalo, že další pokračování mladé První republiky – ČSR – si v její dosavadní formě přeje jenom málo přes polovinu jejích obyvatel. Rozhodně ne většina Slováků, Němců, Poláků a Maďarů (Romové se v tom asi subjektivně moc neorientovali, jejich objektivním zájmem byl ovšem demokratický stát se zaručenou elementární občanskou rovností.)
Vznikla tzv. Druhá republika (září 1938 – březen 1939). Tehdejší oficiální spojenci nás s lehkým srdcem položili na „oltář míru“ a sousedé (Němci, Poláci, Maďaři) si nás radostně rozebrali. Slováci se sebezáchovně i oportunisticky „udělali pro sebe“.
Českých kolaborantů nebylo málo; bohudík, na rozdíl od těch slovenských, v Protektorátu nesměli arizovat, což značně limitovalo český antisemitismus..
Po válce bylo obnovené Československo opět „do značné míry postaveno na krvi a obětech dobrovolníků“, zahraničních i domácích. Všechny tyto oběti byly ale už slaveny jen necelé tři roky, potom se oslavovalo už jenom výběrově, především ne legionáři a vojáci čs. armády ve Velké Británii a jí ovládaných územích (Palestina, Tobruk a pod.). Mnozí z těch, kteří přežili, byli následujících 40 let pronásledováni a diskriminováni i s celými rodinami.
Náš nový spojenec, do jehož náruče se vrhl president Beneš traumatizovaný Mnichovem, se hned úvodem „převedl“ nejenom tím, jak si u nás během osvobozování počínali jeho vojáci a KGB, která okamžitě odvlékla řádné čs. občany ruské národnosti do sovětských gulagů, včetně generála čs. armády (Beneš na to nic, vláda i parlament – mrtvý brouk.)
Pošlapáním mezinárodního práva bylo následné uchvácením Podkarpatské Rusi, založené na fingovaném plebiscitu. Třetí republika (květen 1945 – únor 1948) se potácela v polodemokratických poměrech (institut Národní fronty, poslanci zbavováni mandátu za kritiku SSSR – poslankyně ČSL H. Koželuhová – odmítnutí Marshalova plánu a d.)
Čtvrtá republika (nebo to byl Druhý protektorát?) nastolila po únoru 1948 v plné režii SSSR totalitní režim, který provozovala s mocí kolaborantské organizace zvané KSČ. Její členové jej poslouchali na slovo a když v roce 1968 trošičku zaváhali, přišla nová varianta Mnichova: Naši spojenci a sousedé nás vojensky okupovali – tentokrát už bez územních nároků. Jenom Slováci si po srpnu ´68 vzpomněli na devětatřicátý a prosadili si federalizaci.
Po listopadu roku 1989 vznikla Pátá republika. SSSR, Varšavská smlouva a Československo se rozpadly.
1. ledna 1993 vznikla Šestá republika, ve které zbylo už opravdu minimum těch, kteří by si existenci samostatného českého státu vysloveně nepřáli; je v ní ale dost těch, kteří si ji naopak vysloveně přejí a jsou pro ni ochotni i něco obětovat? Státy se udržují nejenom „idejemi, na kterých vznikly“ (Masaryk; proto s idejí čechoslovakismu – jednotného československého národa – zaniklo i Československo), ale především uznáváním, ctěním a následováním obětí, které byly za jejich existenci položeny.
ČR vstoupila do NATO a zdálo se, že se začíná psát nová kapitola naší národní státnosti. Státnosti, bezpečnostně opřené o vojenskou alianci, jejíž členské státy nás dokola obklopují. Alianci vedené vojensky nejmocnějším státem světa, jehož prezident nedávno prohlásil na Hradčanském náměstí, že USA se k nám nikdy neobrátí zády. To znělo hezky, ale pochybovačný Čech, který pár dní předtím slyšel z Ruska výroky o naší příslušnosti do Východní Evropy (a tedy „sféry ruských zájmů“) nemusí příliš zpytovat svědomí aby si uvědomil, že spojenecké závazky mají vždy dva konce, a že jejich aktuální plnění může u sebe doma prosadit i nám přející politik pouze tehdy, může-li argumentovat naší skutečnou loyalitou. Jsme my opravdu tak loyálním spojencem, kterému se má jít na pomoc? Nakolik se my obracíme ke svým spojencům v NATO čelem a ne zády?
Nevím jak odborníkům, ale z veřejných zdrojů informovanému občanu ČR se to musí jevit temně:
* Armádu jsme sice zprofesionalizovali, ale s jejím technickým vybavením je to sporné. Pořídili jsme si nadzvuková letadla, která nemá ve výzbroji žádný stát NATO. Pořizujeme obrněná auta, která vyrábí jeden z mála států EU, který není členem NATO. Za velké peníze skladujeme své podzvukové bitevníky, o které žádný člen NATO (a bohužel ani nikdo jiný) nemá zájem. O transportních letadlech CASA darmo mluvit. Krátce: kvůli podezřelým kšeftům kašleme na kompatibilitu výzbroje naší armády s výzbrojí armád NATO.
* Se zahraničními misemi naší armády jsou v parlamentu opakované potíže, ačkoli, opakuji, jde o profesionální a nikoli odvedeneckou armádu.
* Jaké jsou možnosti českých kariérních vojáků ve strukturách NATO? Může dnešní český vlastenec bez vnitřních pochyb poslat syna nebo dceru do armády?
* Potíže jsou už s pouhou myšlenkou na stálou přítomnost zahraničních vojáků NATO na našem území. Takže: „Až budeme napadeni, tak nám přijďte na pomoc, ale jinak nám sem nelezte a držte se raději dál!“ (Antiradaristé.)
O tom, že nějakou zahraniční záruku své bezpečnosti potřebujeme nemůže být pochyb, nemůžeme si hrát na Švýcarsko nebo pokrytecké Rakousko. Naše členství v NATO má u nás mnoho odpůrců, ale co nabízejí místo něj? Finlandisaci? A co když se s ní Rusko, které nás má beztak „na rourách“ (naftových i plynových) nespokojí? Nic jiného než NATO opravdu nepřipadá v úvahu, je to za posledních 50 let jediná stále existující vojenská aliance na světě, jejíž žádný stát nebyl nikdy z venku napaden (ponechme stranou krátkodobé výjimky typu Falkland).
Jsme to my, kdo členství v NATO potřebuje. Jsme to ale my, koho potřebuje aliance NATO? Co jsme ochotni za svou solidární obranu nabídnout? Co jsme schopni zaručit? Jaké je u nás převládající naladění veřejnosti vůči NATO? Je tu stále to vědomí sebeobětující se statečnosti, která stála za vznikem a obnovou státu po světových válkách? Byla by považována za standardní a slušnou rodina, která by svého syna či dceru nasměrovla na vojenské vzdělání v NATO a příslušnou profesionální dráhu?
Chceme stále opravdovou „národostátní samostatnost“, srovnatelnou s ostatními státy EU, malými nebo velkými, anebo už nám stačí jen co nejpohodověji přežívat?
Komentáře k článku: Time Out Petra Pavlovského (No. 43)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)