Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Time Out Petra Pavlovského (No. 51)

    Výjezdní předvánoční večírek

    Už si nevzpomínám, kdy jsem se s tím prvně v životě setkal, ale určitě to bylo až po Listopadu, někdy v 90. létech. Nejspíš ta novinka přišla, s mnoha dalšími, ze západu. Lidé i instituce začali před Vánoci „večírkařit“, v podnicích, úřadech, školách, divadlech i redakcích, po restauracích, po vinárnách, po domácnostech. Posledním termínem byl 22. prosinec, pouze otrlé povahy šly i na třiadvacátého.

    Zpočátku to ještě pro mne nebylo zcela běžné, z kraje 90. let jsme pořádali „večírek“ (odpoledne!) jenom na katedře (KDV FFUK), ale pak mě vsál i čerstvě založený „zdarmadeník“ Metro, kam jsem psal jednou týdně vnitropolitické sloupky (později hodil politiku přes palubu a sloupky s ní). Ten pořádal večírky velkorysé, pronajal si na ně třeba Novotného lávku nebo Novoměstskou radnici.

    V novém tisíciletí jsme začali s přáteli a spolupracovníky okolo vznikajícího teatrologického slovníku dělat komorní večírky v pěti – to trvá. Ve 21. století je v Česku předvánoční večírek už zcela obligátní, instituce bez něj by byla prostě nemožná a ta neinstitucionální společenství vlastně také.

    FOTO archiv

    Předvánoční večírky jsou i večírky předsilvestrovskými a tedy bilancujícími. Mně se letos poštěstilo zúčastnit se originálního večírku výjezdního. Pořádala jej čerstvě (loni na podzim) založená a hned třeskutě úspěšná Společnost pro východočeské loutkářství. O jejích aktivitách se zde konečně již psalo 14. XI. 2012: Východočeské loutkářství konečně rovno slováckému verbuňku.

    Členové Národní rady pro tradiční lidovou kulturu doporučili v úterý 13. listopadu k zápisu na Seznam nehmotného kulturního dědictví další tři statky, mezi nimi také východočeské loutkářství. Souhlas s tímto rozhodnutím svým podpisem musela ještě stvrdit ministryně kultury Alena Hanáková.

    Dne 7. prosince tak ministryně učinila, a proto 13. prosince jsme slavili, a to ve vsi Studnice u Náchoda, v místě „obtěžkaném tradicí“. Zde se totiž narodil Jan Jiří Brát, první písemně doložený český profesionální loutkář.

    Promluvila hostitelka večírku Hana Toldová, starostka vsi, promluvila předsedkyně Společnosti Jana Dražďáková, polistopadová ředitelka divadla DRAK. Pár slov přidali i další, jako současná ředitelka DRAKu Eliška Finková, exředitelka Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a znalkyně východočeského amatérského loutkářství Alena Exnarová, muzikolog a ctitel barokního umění Stanislav Bohadlo. Večírek moderovala iniciátorka celé iniciativy, hradecká novinářka, fonofokumentaristka a dnes i městská radní Lenka Jaklová, reportážně byl přítomen i ČRo Hradec Králové.

    Promítli nám dvacetiminutový dokumentárně naučný film o východočeském loutkářství (povinná součást žádosti o zapsání fenoménu na seznam nehmotného kulturního dědictví) a večírek korunovalo one man show Don Šajn, sehraná amatérským loutkářem Jiřím Polehňou.

    Co bude dál? Ideální by bylo, kdyby se i v dalších regionech (západní, jižní, severní, střední Čechy, Slezsko, jižní Morava, a třeba i na Slovensku) našly nějaké tamější Lenky Jaklové a rozjely aktivity, vedoucí k uznání i dalších regionálních – rovněž, ale jinak – specifických loutkářských tradic (i současností), kupř. té skupovské a Divadla Alfa v Plzni, o německém loutkářství na Chebsku nemluvě.

    ///

    Několik „nej“ východočeského loutkářství

    • První český loutkář Jan Jiří Brát (1724-1805)
    • Nejstarší opisy českých loutkových divadel z konce 18. století
    • První doložená hra pro neprofesionální loutkové divadlo – masopustní fraška Koš (1838) pro zámecké divadlo v  Litomyšli od M. D. Rettigové.
    • Jeden z nejstarších amatérských loutkářských souborů v republice – Kacafírek, Chrudim (od r. 1915)
    • Jeden z nejlepších amatérských loutkářských souborů v Čechách a na Moravě – Céčko, Svitavy (od r. 1970)
    • Mezinárodně proslulé loutkové Divadlo Drak v Hradci Králové
    • Nejoriginálnější mezinárodní divadelní laboratoř – Labyrint divadla Hradec Králové
    • První muzeum loutek v republice – Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (od r. 1972)
    • Nejstarší festival amatérského loutkového divadla na světě – Loutkářská Chrudim (od r. 1951)


    Komentáře k článku: Time Out Petra Pavlovského (No. 51)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,