Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy Festivaly

    Time Out Petra Pavlovského z Theatrum Kuks (No. 35/4)

    Dnes jsem se zúčastnil pouze prvního bodu denního programu, koncertu Bach a Händel v kostele nejsvětejší Trojice. Český chlapecký sbor dirigoval Jakub Martinec, organistou byl V. Uhlíř. Bylo to baroko v baroku, veliká paráda, jak jinak! Pak už jsem ujížděl zpátky na Vysočinu a po cestě uvažoval, co jsem to vlastně zažil.

    V letech 1692 až 1695 vznikl ve východních Čechcách unikátní lázeňský komplex Kuks evropského významu. Lázně však začaly chátrat. Povodně, požáry a války si vyžádaly svoje, a tak se z tohoto komplexu do dnešních dní dochovala jen část. Významnou součástí komplexu Kuks jsou sochy Ctností a neřestí od sochaře Matyáše Bernarda Brauna. V obci se od roku 2002 každoročně koná v srpnu festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks. FOTO archiv

    Kuks je magické místo, o tom nemůže být sporu. Naposledy jsem tu byl před více než třiceti lety. Změna je obrovská, společnost revitalizace Kuks opravdu zapracovala. Zbývá ovšem práce  jako na deseti kostelech, to je také zřejmé.

    Turistický potenciál areálu je ovšem nejenom nevyčerpaný, on je sotva dotčený.

    O podnikatelské nemožnosti vinárny jsem už psal. Zoufalými, zanedbanými podniky jsou i obě hospody, jejich úroveň je téměř předlistopadová. V celém Kuksu nedostanete něco k jídlu dřív než odpoledne! Ubytovácí možnosti minimální: jedna „Zimmer frei“ a pak už jen turistická ubytovna v hospodě U slunce s kapacitou cca 10 nocležníků s vlastními spacáky. Vidět to hrabě Sporck, vymrskal by všechny místní zastupitele železnými pruty a většinu majitelů zdejších nemovitostí s nimi.

    Obecní zastupitelstvo musí být indolentní sbor lidí, kteří veškerou podnikatelskou iniciativu spíše bojkotují, než aby ji podněcovali. Jediná, která stojí za řeč, je soukromé Muzeum historických vozidel v bývalé textilce na nábřeží. Je sice moc hezké, ale stejně tak by mohlo být i kdekoli jinde než právě uprostřed baroka – nic proti němu.

    V těchto souřadnicích působí festival Theatrum Kuks jako něco téměř nepatřičného. V nedobrém mi připomněl Smetanovu Litomyšl (kde ovšem spousta ubytovacích kapacit je!): Aktivní ani pasivní účastníci v místě většinou nenocují (pokud je Dr. Bohadlo neubytuje u sebe nebo je nenechá rozbít stan na své zahrádce), večer odjíždějí. Přitom vzhledem k programu by důvod k setrvání rozhodně byl!

    Srpnový termín dává naději na pěkné počasí, i když letos bylo asi pěkně až výjimečně. Když si mohou pořídit stanové městečko na MFF v Karlových varech, proč ne „stanovou vesničku“ v Kuksu? To by ovšem nesměli být radní Nichtsmochři  a místní apatičtí. Volných zatravněných prostor jsou zde tucty!

    S nabídkou by stoupla i poptávka, obchod i služby by se hnuly. Zatím převládá socialistická pasivita a lenost! Je mi z toho na odchodnou – vlastně smutno!


    Komentáře k článku: Time Out Petra Pavlovského z Theatrum Kuks (No. 35/4)

    1. Jiří Novotný

      Avatar

      Vážený pane Pavlovský,
      je hezké, že se rozplýváte, jak byl koncert pěkný, ale asi jte byl na jiném koncertě. Na varhany nehrál V. Uhlíř. Když už píšete recenzi na koncert, měl byste nepsat nablint.

      01.10.2012 (19.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,