Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    Tip: Jinakost, odlišnost a odchylky od normy

    Od 1. do 5. června bude Divadlo v Dlouhé v Praze opět patřit dětem a jejich dospělým během již 18. ročníku soutěžní přehlídky mimopražských divadel hrajících pro děti a mládež Dítě v Dlouhé. Letos pořadatelé vybrali deset představení pro nejrůznější věkové kategorie, která přijedou zahrát soubory z Hradce Králové, Mostu, Českých Budějovic, Liberce, Plzně, Kladna a Pardubic.

    Ditě v Dlouhe 2016-poster

    Všechny letošní festivalové tituly propojuje téma jinakosti, odlišnosti, odchylek od normy. Zcela explicitně je vyjádřeno v Andersenově Ošklivém káčátku, ale do jisté míry se objevuje ve všech festivalových inscenacích. Princezna Turandot se vymyká z normy, když nechce poslechnout svého císařského otce a vdát se, Kocour v botách je výjimečný nejen tím, že chodí obutý, ale hlavně tím, že je chytřejší než jeho pán. Propojení hrdinové Nekonečného příběhu Bastien a Atrej se od svých vrstevníků liší každý jinak, ale oba velmivýrazně. Smolíček má na jinakost zaděláno už svou rodinnou situací – vychovává ho táta Jelen se strejdou Daňkem. Bratři Medvědi jsou zcela výjimeční muzikanti s rovněž nestandartním rodinným zázemím, do běžného průměru nezapadá ani agilní policejní elév poručík Vitásek (Spadla klec!), ani trpěný otloukánek s nečekaným básnickým talentem (Kapela jede!). Tučňáci, kteří se dostanou na Noemovu archu ve třech, ačkoliv je určena jen pro páry, se také liší od běžné populace. A konečně film jako fenomén i jeho tvůrci, čili Filmmakeři, jsou rovněž představiteli hledání nových cest. Je-li jinakost prokletí, nebo dar, nebo obojí, pomůže divákům možná zjistit právě náš festival.

    Výtvarná stránka letošního ročníku, jejíž autorkou je loutkářka a scénografka Bára Hubená, pracuje se zvířecími hrdiny, jejichž počet a výběr souvisí se znameními čínského zvěrokruhu. Inspirací nám byla jednak výstava monumentálních bronzových plastik současného čínského umělce Aj Wej-weje, která až do konce prázdnin probíhá před Veletržním palácem, jednak legenda o vzniku znamení. Podle ní Buddha pozval zástupce zvířecí říše na společnou hostinu, aby zdůraznil jednotu a rovnost všech živých tvorů. Dostavilo se dvanáct zvířat, která překonala své vrozené pudy a vyslyšela výzvu. Buddha je pak odměnil tím, že každému z nich svěřil vládu nad jedním kalendářním rokem. A tak jako Buddha pozval na svou hostinu všechna zvířata, tak my zveme všechny diváky, malé i velké, na hostinu divadelní. Aniž bychom se chtěli srovnávat s Buddhou, i my nabízíme pokrmy pro nejrůznější chutě a i pro nás jsou všichni diváci stejně důležití.

    Důležitá role festivalových diváků je vyjádřena i hlasováním po každém představení, na jehož základě bude opět udělena Cena Vojty Šálka. Novinkou letošního ročníku je pak odborná Cena Dítko studentů Divadelní vědy FF UK, tedy Divědů, kteří zároveň budou celý festival průběžně reflektovat na svém blogu Divědové na blogu. Zkušenosti z mnoha festivalů pro dospělé tak nově rozšíří i o divadlo pro děti, což bude jistě zajímavé pro obě strany.

    Kromě představení samotných nabídne festival také doprovodný program. O víkendu se koná divadelní jarmark, prohlídky zákulisí a dva výtvarné workshopy (jeden multimediální a druhý rukodělný, takže si každý vybere). Po celou dobu festivalu budou také probíhat dvě soutěže spojené s jeho výtvarným pojetím. Jednu pořádáme ve spolupráci s Národní galerií a je určena všem malým výtvarníkům, druhá se pak bude odehrávat přímo v divadle, kde najdete šest stanovišť se soutěžními úkoly. Hravý je i celý festivalový katalog, v němž jsou zvířata z čínského zvěrokruhu postavena před různé úkoly, které jim malí diváci mají pomoci vyřešit.

    Festivalové vstupné pro děti do 15 let je na všechna odpolední a večerní představení 100 Kč.

    ///

    Program

    Dite v Dlouhe 2016 - logo

    Večerní představení pro všechny od 10 let

    1. 6. středa   19.00        Medvědi (Klicperovo divadlo, Hradec Králové)
    2. 6. čtvrtek  19.00        Filmmakeři (Jihočeské divadlo, České Budějovice)
    3. 6. pátek     19.00        Spadla klec! (Divadlo Alfa, Plzeň)

    Dopolední představení pro školy

    1. 6. středa  10.00        Princezna Turandot(Divadlo Drak, Hradec Králové)
    2. 6. čtvrtek 10.00        Kocour v botách (Divadlo rozmanitostí, Most)
    3. 6. pátek   10.00        Kapela jede! (Naivní divadlo Liberec)

    Víkendový program pro děti a jejich dospělé

    4. 6. sobota  

    11.00        Ošklivé káčátko (Divadlo U staré herečky, Hradec Králové)

    12.30        Stíny stínů – multimediální výtvarný workshop s Národní galerií

    15.00        Nekonečný příběh (Divadlo Lampion, Kladno)

    5. 6. neděle 

    11.00        Z tajného deníku Smolíčka Pé (Studio Damúza, Praha)

    12.30        Dřevěná dílnarukodělný výtvarný workshop s Bárou Hubenou

    15.00        Tučňáci na arše (Východočeské divadlo, Pardubice)

    • Autor:
    • Publikováno: 26. května 2016

    Komentáře k článku: Tip: Jinakost, odlišnost a odchylky od normy

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,