Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy
Tip: Marianne Faithfull v Arše (29. října)
Marianne Faithfull, famme fatale 60. let, nestárnoucí múza řady rockerů, jejichž životy by přežil málokdo, ale i inovátorka, která proslula spoluprací s o generaci mladšími hudebníky, jako jsou Beck, PJ Harvey, Nick Cave, Blur, Billy Corgan, Antony Hegarty, Anna Calvi a další, přijíždí do Prahy. V Divadle Archa uvede ve čtvrtek 29. října koncert v rámci své 50th Anniversary World Tour.
50th Anniversary World Tour je nejen ohlédnutím za tvorbou Marianne Faithfull, která příští rok oslaví sedmdesátiny. Na turné, jímž Marianne Faithfull slaví padesát let svého působení na umělecké scéně, představuje i zatím poslední – dvacáté studiové album Give My Love to London, které vyšlo loni.
Marianne Faithfull (1946) britská zpěvačka, hudební skladatelka, hudebnice a herečka studovala na katolické St Joseph’s Collegepochází. Její matka Eva von Sacher-Masoch byla baletka a šlechtična rakouského původu, otec byl agentem britské tajné služby MI6. Z naivní zpěvačky popsongů 60. let se Faithfull propracovala v respektovanou a velmi autentickou interpretku, jejíž „whiskou prosáklý a nikotinem zastřený “ hlas věrně ilustroval její turbulentní život.
Během pěti dekád nazpívala řadu songů Kurta Weilla, interpretovala písně Toma Waitse, množství meziválečných amerických jazzových a muzikálových šlágrů, ale i svou původní tvorbu. Mezi její nejvýznamnější a nejvýše oceňovaná alba patří post-punkové Broken English (1979), Strange Weather (1987), 20th Century Blues (1997), Kissin´ Time (2002) a Before The Poison (2004). Od 60. let průběžně pracovala i jako filmová herečka. Natočila kolem třiceti snímků, proslavil ji film The Girl On A Motorcycle (1968). V roce 1969 ztvárnila Ofélii ve filmovém zpracování Hamleta režisérem Tonym Richardsonem. Zatím naposledy zazářila ve snímku Irina Palm v roce 2007.
Kromě své umělecké tvorby proslula i svým životním stylem. V 60. letech byla milenkou Micka Jaggera, který pro ni napsal její největší hit As Tears Go By, kterým debutovala ve svých 17 letech. V bouřlivých 70. letech prošla protidrogovou léčbou, životem ve squattu, několika pokusy o sebevraždu a vážnými zdravotními problémy.
Své umělecké vize i kritiku současného světa artikulovala na posledních albech, na kterých se podílela plejáda hvězných hostů. Mezi autory skladeb najdeme jména jako Beck, Damon Albarn, Billy Corgan, PJ Harvey, Jarvis Cocker nebo Antony Hegarty. Vloni vydala album Give My Love To London s autorskými příspěvky Nicka Cavea, Rogera Waterse, Adriana Utleyho (Portishead), Briana Ena či Anny Calvi. O generaci mladší tvůrci nijak nezastínili sílu ani naléhavost jejího projevu.
V Česku vystupovala Marianne Faithfull několikrát, naposledy v roce 2007 jako hlavní hvězda festivalu Colours of Ostrava. Autentičnost a upřímnost jejího vystoupení ocenila i česká hudební kritika, jež o ní napsala: Marianne Faithfull je zpěvačkou, jejíž persona se otiskne do muziky celá. I vypůjčený cajdák by obrátila v osobní výpověď.
Pavlína Svatoňová, Divadlo Archa, Praha
///
Fotogalerie z padesátileté umělecké kariéry Marianne Faithfull:
/Pro i-DN připravil hul/
Komentáře k článku: Tip: Marianne Faithfull v Arše (29. října)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Vladimír Hulec
Po rozpačitě skřípavém rozjezdu
parádní koncert. Syrově temný zpěv, komorní rocková skupina (kytara, baskytara+klávesy, bicí), ohlížení se za minulými songy a mnoha svými oblíbenými známými a osobnostmi (mj. Allen Ginsberg), vyjádření sympatií k vzteku Ulrike Meinhof vůči světu v 70. letech (před písní Broken English).
Set list:
Strange Weather
Give My Love to London
Stations
Vagabond Ways
Love More or Less
As Tears Go By
It´s All Over Now Baby Blue
Broken English
Wilder Shores of Love
Deep Water (žalm/modlitba pro svého partnera, asi nesilnější moment koncertu)
Sparrows
The Ballad of Lucy Jordan
—
Přídavek: Who Will Take My Dreams Away?
30.10.2015 (2.01), Trvalý odkaz komentáře,
,