Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Tip na úterý – Sonda do života umělců po padesátce

    Když bylo Beatrici Cordua 40 let a měla za sebou spolupráce s nejvýznamnějšími osobnostmi světové moderny, jakými byli Merce Cunningham, John Neumeier či vizuální mág Nam June Paik, tvůrčí tým projektu EDGE ještě ani nebyl na světě. Mezinárodní autorská inscenace spojuje dva světy napříč generacemi: mladý tým tvůrců pod vedením režisérky Petry Tejnorové oslovil tanečníky, herce a divadelníky nad 50 let z pěti různých zemí, aby společně vytvořili EDGE – svéráznou sondu do života „vysloužilých“ umělců, která bude premiérově k vidění 19. února 2013 na Nové scéně Národního divadla.

    Umělci vysloužilí, nebo zasloužilí? FOTO ARCHIV

    Projekt EDGE spojuje umělce z České republiky, Slovenska, Německa, Polska a Maďarska. V hlavních rolích mezinárodní autorské inscenace se ocitají „odborníci všedního dne“ – oldageři se svými názory a zkušenostmi, kteří v různých rolích působili v divadelním a tanečním prostředí. EDGE balancuje na pomezí dokumentárního divadla a fikce a scénář projektu vychází z promluv či textů samotných oldagerů. Všech sedm performerů, jejichž průměrný věk přesahuje 60 let (zatímco průměrný věk inscenačního týmu nedosahuje třicítky), patří k významným uměleckým osobnostem své doby.

    Ján Sedal se jako člen neoficiálního Bílého divadla, autorského divadla Křesadlo a později brněnského HaDivadla aktivně podílel na undergroundovém divadelním dění předlistopadové doby. Zatímco již zmíněná německá tanečnice Beatrice Cordua spolupracovala s předními avantgardními tvůrci nejenom z oblasti tance, ale i filmu (Stephenem Dwoskinem), Maďarka Ildikó Móger je autorkou choreografií k mnoha slavným maďarským filmům. Slovenská učitelka společenských tanců Mária Zagátová je iniciátorkou taneční metodiky pro děti, která se využívá v ČR i na Slovensku dodnes.

    EDGE nahlíží do niterného světa oldagerů s jejich minulostí a vizemi budoucnosti, které jsou divadelně zhmotněny s pomocí autentických materiálů, pohybu, filmových dokumentů či dotáček. EDGE symbolizuje období přerodu mezi aktivním životem a zdánlivě pasivním stářím. EDGE otevírá okruh tabuizovaných témat spojených se stárnutím, proměnou sexuality a vnímání vlastního těla či samoty. Inscenace se pohybuje mezi různými výrazovými prostředky a jazyky. Jedním ze zdrojů pestrosti výrazových prostředků jsou i odlišné umělecké a životní zkušenosti aktérů, kteří pracovali a tvořili v zdánlivě nespojitelných divadelních a tanečních prostředích jako například: loutkové a alternativní autorské divadlo, současný, fyzický a společenský tanec, balet, loutková scénografie.

    Je poslední slovo před smrtí opravdu poslední? Ján Sedal

    Prohlédněte si videoukázku zde. 

    • Autor:
    • Publikováno: 13. února 2013

    Komentáře k článku: Tip na úterý – Sonda do života umělců po padesátce

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,