Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy
Tip: Prague Nonverbal 17 /21. 5. – 28. 5./
Ve dnech 21. – 28. května se v místech nezávislé kultury Prahy 7 v Holešovicích – v divadlech La Fabrika, Jatka78, Alfred ve Dvoře, ve Studiu Hrdinů, v Centru současného umění DOX a v Cross Clubu – bude konat druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu Prague Nonverbal 17. Nabízí široké spektrum žánrů neverbálního divadla, zaměřuje se především na přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění.
Hlavním centrem festivalu je – tak jako loni – kulturní centrum La Fabrika. V průběhu festivalového týdne budou moci diváci vidět na dvacet produkcí nejen zde, ale i v dalších pěti výše zmiňovaných místech. Hlavním cílem festivalu je konfrontace s mezinárodní profesionální scénou a vnímání současného nonverbálního divadla jako otevřeného uměleckého proudu zasahujícího do dalších žánrů a oborů současného umění. Důležitým faktorem je pestrost s přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění. V programu se objeví také divadla, která pracují s maskami, a projekty s velmi sugestivní výtvarnou stylizací, uvádí dramaturg festivalu Adam Halaš.
Zahajovacím galavečerem v sobotu 20. května v La Fabrice TU NIGHT SHOW budou provázet Martha Issová a Anna Polívková. Mezi vystupujícími umělci budou Trygve Wakenshaw, Soňa Červená, Vojtěch Dyk & Michal Žáček, Rosťa Novák, Martin Zbrožek, Bambule bijou bác (Anna a Johana Schmidtmajerová, Hana Müllerová, Jan Cina a Jiří Weissman), Tap Academy Prague – několikanásobní mistři světa v choreografii Tomáše Slavíčka a další. Světoznámý choreograf českého původu Jiří Kylián uvede v premiéře svůj nový krátkometrážní film Scalamare. Na večeru bude udělena cena Silence Speaks Louder za celoživotní přínos žánru. Převezme ji prof. Zoja Mikotová, zakladatelka Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících na JAMU v Brně.
Hlavní zahraniční hvězdou programu je britský soubor Vamoc Theatre, který do La Fabriky přiváží inscenaci Finding Joy. Nonverbální představení s maskami zaznamenalo značný ohlas na velkých mezinárodních přehlídkách a je atraktivní ukázkou, jak zpracovat beze slov, s maskami, komiksově a s nadsázkou, dramatické téma z reálného života. Dalším atraktivním hostem festivalu je Compagnie Mangano- Massip, tedy francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip. Patří mezi přímé pokračovatele odkazu zakladatele moderní pantomimy Marcela Marceaua. Jejich tvorba je pohybově i vizuálně přitažlivá. Propojují techniku mime corporel s fyzickým divadlem. Následovat bude belgický performer Jos Houben patřící mezi nejvýraznější evropské mimy, který představí svůj nový projekt Art of Laughter. Zájemce o nové formy komediálního divadla by neměli opominout originální mexickou performerku Gabrielu Munoz a její improvizované klaunské představení Perhaps, Perhaps… Quizás, se kterým se úspěšně prezentovala na loňském Fringe festivalu v Edinburghu
Jedním z projektů uvedených v divadle Alfred ve Dvoře bude performance izraelsko-japonského páru Dror Liberman / Kazuyo Shionoiri Také Down. Představení, které lze do češtiny přeložit Na lopatky, je metaforou úzkého prostoru vymezeného naší existenci i bojem o svobodu, která se nám věčně vzdaluje. Na ohledávání limitů fyzičnosti a různých forem intenzity je založená i tvorba polské tanečnice a choreografky Marii Zimpel, která v Clubu Cross uvede performanci What Do You Realy Miss?.
Z českých souborů se v rámci hlavního programu představí studenti Katedry nonverbálního divadla HAMU Praha, kteří v režii Števa Capka uvedou moderní klaunérii Věc, a studenti Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU Brno s inscenací Dům v režii prof. Zoji Mikotové, jež vzniklo na základě slavné hry Federica Garcíi Lorcy Dům Bernardy Alby. Festival ji uvede v pražské premiéře.
V české premiéře se v hlavním programu představí progresivní mladá formace Holektiv (Eva Stará, Karolína Křížková a Andrea Vykysalá), která se soustředí na propojování mimického a tanečního divadla s cirkusovou artistikou. Bach 330 je unikátním vizuálním koncertním projektem houslisty Martina Zbrožka, jenž vznikl jako pocta hudebnímu skladateli J. S. Bachovi u příležitosti 330. výročí jeho narození. Sólový houslový koncert vybraných Bachových sonát je obohacen o projev výrazové tanečnice a choreografky Hany Polanské, akrobata Lukáše Macháčka a výtvarníka Alexe Dowise. Hostem projektu je česká kytarová legenda, prof. Štěpán Rak, který svým improvizačním uměním umocní kouzlo přítomnosti.
V premiéře bude v rámci programu dále uveden film Hon natočený během legendární akce Olšany Open na farmě Bolka Polívky. Ten se – spolu s F. A. Brabcem – ujal i scénáře a režie a ve filmu i vystupuje. Vybral si roli starosty obce, která se potýká s problémem přemnožených klaunů a uspořádá na ně hon.
V Jatkách78 se v rámci festivalu uskuteční dvě představení Jatka č. 5, projekt performera a režiséra Rosti Nováka ml. a souboru 11:55 inspirovaný stejnojmennou knihou Kurta Vonneguta, v Alfredu ve dvoře dvojpředstavení Halky Třešňákové a Anny Polívkové Tešlon a Frykl + Walk n progress a ve Studiu Hrdinů se představí Pantomima S.I. – divadlo pantomimy neslyšících.
V poslední den festivalu, v neděli 28. května od 14 hodin na dvoře La Fabriky, představí Jiří Bilbo Reidinger, Václav Strasser a Bratři v tricku svou tvorbu směřující převážně dětskému publiku.
Komentáře k článku: Tip: Prague Nonverbal 17 /21. 5. – 28. 5./
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)