Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

    Tip: Týden dárků na ČT art /29. 8. – 4. 9./

    Přímý přenos z pražského Studia Ypsilon i z německého Kolína nad Rýnem, koncert ze Schönbrunnu, taneční umění Miřenky Čechové, premiéra filmové adaptace románu Anna Karenina či nedožité narozeniny Freddieho Mercuryho. Nejen tyto pořady budou součástí speciálního programu ČT art u příležitosti tříletého výročí vysílání. Týden premiér a přímých přenosů odstartuje v pondělí 29. srpna.

    TV-ct-art-ilust-675

    Naši  kulturně orientovaní diváci jsou za tři roky vysílání ČT art již zvyklí, že jim přinášíme zážitky, které jinde nenajdou nebo ke kterým se jinak než přes televizní obrazovku není jednoduché dostat. Od přímých přenosů koncertů světových hvězd přes premiéry tanečních a divadelních představení až po kritiky i diváky oceňované filmy, které jim nabízíme v původním znění. Toho se budeme držet i nadále a jako každoroční bonus přidáme i týden plný premiérových pořadů. Nejen že tím oslavíme tři roky existence, ale zároveň  symbolicky odstartujeme další, kulturně nabitou televizní sezonu, avizuje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

    S/He is Nancy Joe (pondělí 29. srpna, 22:00) FOTO archiv ČT

    Miřenka Čechová: S/He is Nancy Joe (pondělí 29. srpna, 22:00) FOTO JAKUB ŽÁK

    Narozeninový program zahájí v pondělí 29. srpna premiéry koncertu Vídeňské filharmonie ze zahrad Paláce Schönbrunn a jevištní realizace S/He is Nancy Joe tanečnice Miřenky Čechové.

    Tradičním dárkem pro diváky bude ve čtvrtek 1. září přímý přenos inscenace Praha stověžatá v podání Studia Ypsilon, která předznamená premiérový cyklus mapující historii této legendární scény. Po představení čeká na diváky historicky první spolupráce izraelského hudebníka Avishaiho Cohena se symfonickým orchestrem Filharmonie Brno.

    Finálový večer eurovizní soutěže mladých hudebníků z Kolína nad Rýnem, ve kterém bude bojovat český reprezentant, klavírista Robert Bílý, odvysílá ČT art živě v sobotu od 20 hodin, o dvě hodiny později pak režisér Alexandr Zarchy seznámí diváky s existenciální adaptací románu Lva Nikolajeviče Tolstého Anna Kareninová. Během týdne premiérových pořadů se představí i temně melancholická upírská romance Jima Jarmusche Přežijí jen milenci, investigativní dokument o magii kultovního smyčcového instrumentu Stradivari: Tajemství houslí či životopisný snímek Valentino. Týden dárků přinese i vzpomínku na Freddieho Mercuryho, který by se na začátku září dožil 70 let.

    ///

    Přehled pořadů ke třetímu výročí vysílání ČT art:

    Koncert ze Schönbrunnu (pondělí 29. srpna, 20:20 h). FOTO archiv ČT

    Koncert ze Schönbrunnu (pondělí 29. srpna, 20:20 h). FOTO archiv ČT

    Pondělí 29. srpna

    Koncert ze Schönbrunnu / 20:20 / premiéra

    Od roku 2004 pořádá pravidelně orchestr Vídeňské filharmonie letní koncerty v zahradách Paláce Schönbrunn ve Vídni. Tentokrát venkovní prostor rozezvučil dirigent Semjon Byčkov a sólistky na klavír, sestry Katia & Marielle Labequovy.

    S/He is Nancy Joe / 22:00 / premiéra

    Sólovou inscenace baletky Miřenky Čechové S/He is Nancy Joe zařadila taneční kritička Washington Post a držitelka Pulitzerovy ceny Sarah Kaufman mezi tři nejvýznamnější inscenace roku 2012 v kategorii současný tanec. O rok později inscenace získala prestižní cenu Herald Angel na festivalu Edinburgh Fringe.

    Miřenka Čechová / 22:55

    Profilových snímek dokumentaristky Adély Sirotkové popisuje, jak se Miřenka Čechová rozhodla stát nejlepší baletkou na světě. Dokument nastiňuje léta tvrdé dřiny na taneční konzervatoři, i to, co nastalo, když absolutoriem s baletem skončila.

    ///

    Úterý 30. srpna

    Přežijí jen milenci / 21:05 / premiéra

    Upíři Adam a Eva sice žijí na opačných koncích světa a jejich přístup ke světu je takřka protikladný, přesto jde o dokonalý pár. Drama Jima Jarmusche s Tildou Swintonovou a Tomem Hiddlestonem, oceněné Zvláštní cenou poroty v Sitgesu či cenou Cenou za nejlepší soundtrack v Cannes. (2013)

    ///

    Středa 31. srpna

     Stradivari: Tajemství houslí / 20:20 / premiéra

    Oplývají vůbec nejpříjemnějším, nejbohatším a nejdynamičtějším zvukem. Nikdo ovšem nezná přesný postup jejich výroby. V čem spočívá tajemství libozvučnosti Stradivariho houslí? Po stopách magie tohoto kultovního instrumentu se vydává investigativní dokument.

     Popelka / 21:10

    Italský skladatel Gioacchina Rossiniho napsal na libreto Giacopa Ferrettiho pohádkovou operu, jež se poněkud liší od Popelky, kterou známe u nás. Nenajdeme v ní ani holoubky, ani tři oříšky s plesovými šaty, ani zlatý střevíček, ale zase naopak se tu setkáme například s mystickým učencem Alidorem či princovým podkoním Dandinim, nicméně zde nechybí to základní a všem verzím společné: oslava vítězství dobra. (V italském znění s titulky)

    ///

    Čtvrtek 1. září

    Praha stověžatá / 20:00 / přímý přenos

    Praha stověžatá Studia Ypsilon patří k nejdéle hraným inscenacím populárního pražského divadla, ale i k nejdéle hraným inscenacím u nás vůbec. Premiéru měla v květnu roku 2000. Její autor a režisér Jan Schmid a hudební skladatel Miroslav Kořínek nás v ní spolu s herci zvou na procházku českými dějinami, tak jak plynuly po hladině Vltavy naším hlavním městem.

    Čím žije Ypsilonka dnes? / premiéra

    Na sklonku dvaapadesáté sezony slavil zakladatel, ředitel a vůdčí duch Ypsilonky Jan Schmid osmdesáté narozeniny. Ale Ypsilonka dnes je spousta nových tváří, nové inscenace, plány do budoucna. A jak dnes vnímají Ypsilonku její dlouholetí návštěvníci? To vše se dozvíte o přestávce přímého přenosu představení Praha stověžatá.

    Avishai Cohen Symphonic / 22:30 / premiéra

    Izraelský hudebník Avishai Cohen ve spolupráci s uznávaným aranžérem Robertem Sadinem a dirigentem Bastienem Stilem upravil svoje oblíbené autorské i převzaté skladby pro více než padesátičlenný orchestr a na podzim 2015 vyrazili na evropské turné. Jedním z unikátních koncertů byl i brněnský s Filharmonií Brno. Režie: Petr Vejslík.

    ///

    Pátek 2. září

     Ondřej Brzobohatý a Symphonicum Tour 2016 / 20:20 / premiéra

    Ondřej Brzobohatý a symfonický orchestr na jevišti Hudebního divadla v Karlíně. Účinkují: Ondřej Brzobohatý, Václav Noid Bárta, Peter Cmorik a další. Režie Michael Čech.

     Céline Dion / 21:15

    Americký dokument (2008) o zpěvačce Céline Dion, která se dokázala prosadit v hudebním průmyslu už jako dítě a na vrcholu hudebních žebříčků se drží již více než 36 let. Režie: Jeff Woolnough.

    Valentino / 22:00 / premiéra

    Slavný herec Rudolph Valentino je dodnes jednou z nejznámějších postav němé filmové éry. Nejznámější životopisný snímek Valentino režírovaný specialistou na biografické příběhy, anglickým režisérem Kenem Russellem, v charakteristicky opulentním výtvarném podání. Russell si pro hlavní úlohu vybral někdejší ruskou baletní hvězdu tatarského původu Rudolfa Nureyeva, který v roce 1961 emigroval na Západ. Jeho ženskými partnerkami byly známá francouzská herečka Leslie Caronová a někdejší členka populární hudební skupiny The Mamas and the Papas Michelle Phillipsová.

    ///

    Sobota 3. září

    Eurovizní soutěž mladých hudebníků / 20:00 / přímý přenos

    Přímý přenos finále evropské soutěže mladých hudebníků z Kolína nad Rýnem s účastí českého reprezentanta, klavíristy Roberta Bílého.

    Anna Kareninová / 22:00 / premiéra

    Existenciální, nesentimentální adaptace románu Lva Nikolajeviče Tolstého je mnohými považována za nejzdařilejší filmové zpracování tohoto díla vůbec. Věrnost duchu románové předlohy a skvěle typově vybraní herci zdařile prostředkují atmosféru Ruska 19. století. Nervní, rozdrásaná hudba Rodiona Ščedrina zároveň odhaluje nitra protagonistů a akcentuje nadčasovost milostného příběhu. Režie: Alexandr Zarchy.

    ///

    Neděle 4. září

     Queen: These Are Days Of Our Lives / 20:20

    Britský dokument o kultovní skupině Queen, jejíž kořeny vycházejí ze stylu Led Zeppelin, se kterou mají společné preferování vokálů a sólové kytary při vytváření kompozice hutného soundu. Postupně se Queeni propracovali k osobitému hudebnímu projevu, když s potřebným vkusem spojili hardrockové riffy s komerčními melodiemi, nad nimiž dominoval velký hlas Freddie Mercuryho.

     Legenda jménem Queen / 22:20

    Zřejmě poprvé v historii Dvořákovy síně pražského Rudolfina se sešlo svátečně oblečené obecenstvo, aby vzdalo poctu rockové hvězdě nazvanou Tribute to Freddie Mercury (1946-1991). Účinkují: Bára Basiková, Kamil Střihavka, Janek Ledecký a další. Hraje Český národní symfonický orchestr, dirigent Jan Chalupecký. Provází Miroslav Táborský. Režie Rudolf Vodrážka.

    TV-art1

    • Autor:
    • Publikováno: 26. srpna 2016

    Komentáře k článku: Tip: Týden dárků na ČT art /29. 8. – 4. 9./

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,