Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zprávy

    Tip – Váchalovská divadelní pouť

    Spolek Rašelina ze Sušicka připravuje ve spolupráci s Chemickým divadlem událost na pomezí nových forem divadla, site specific výletu, performance a landartu. Bude uvedena jen dvakrát – 28. a 29. října.

    sumava

    Příběh lesa aneb Váchalovská divadelní pouť čerpá z bohatého duchovního odkazu grafika, ilustrátora, malíře, sochaře, řezbáře, spisovatele a básníka Josefa Váchala (1884 – 1969). Zejména vychází z Váchalova díla Šumava umírající a romantická, které je vzhledem k pouhým jedenácti výtiskům a jedinečné výtvarné kvalitě zpracování jednou z nejvzácnějších, nejkrásnějších a nejtajemnějších českých knih. Dílo vzniklé v atmosféře tísnivé existenční nouze je paradoxně také nejdražší prodanou českou knihou.

    Josef Váchal, tulák a poutník, milovník a znalec Šumavy vzdává v překrásných obrazech hold mizející šumavské divočině. Neméně důležitý je však text knihy, ve kterém se střídají pasáže esejistické a prozaické s básněmi. Kniha je nabitá úvahami o vztahu člověka, kultury, civilizace, křesťanství, pohanství, okultismu, spiritismu, krajiny a přírody. Místy velmi exaktní text přechází do ironických či bolestně patetických pasáží, ve kterých je představeno drama lidského (dle Váchala nerovného) zápasu s přírodou. V místech, ve kterých oslavuje anebo oplakává zachované a rychle mizející zbytky šumavské divočiny je Váchal nejpůsobivější a promlouvá s překvapivou silou i k době, ve které vědci a ekologové vedou obtížný boj s dřevařskými a developerskými lobby usilujícími o rozbití národního parku a komercionalizaci posledních zbytků šumavské divočiny.

    Tým Chemického divadla a Rašeliny však podobně jako Váchalova kniha neusiluje o politické dílo. Tvoří obrazy na hranici světů, hrajeme si s metaforami, inspirujeme se přírodou, spiritualitou, podvědomím a sny.

    Scénář připravili Vojtěch Bárta, Dana Marková, Jakub a Jitka Doubravovi, místo nemocného režiséra Vojtěcha Bárty se režii věnuje Dana Marková.

    Nynější vycházka na Svatobor je přípravou k inscenaci Tajemství zlatého broučka (Šumava), které Chemické divadlo na jaře 2017 uvede ve svém domovském prostoru – ve Venuši ve Švehlovce na pražském Žižkově.

    Informace

    Datum: 28. a 29. 10.

    Čas: 15:00 – 18:00

    Místo srazu: kaplička sv. Antonína, ulice Pod Svatoborem / Pod Antonínem

    (mapa zde: https://www.google.com/maps/place/4… )

    Předpokládaný konec pouti: 18:00 na vrcholu Svatoboru, návrat po vlastní ose

    Délka procházky: cca 2-3 km ve strmém podhorském terénu Doporučená výstroj: pohodlná pevná obuv, dostatečně teplé (!) oblečení, baterka/čelovka (kvůli zpáteční cestě)

    Předprodej a rezervace vstupenek

    Z důvodu intenzivního prožitku Váchalovské divadelní poutě krajinou je každý den omezen počet účastníků-poutníků na 30! Spustili jsme tedy rezervaci a předprodej vstupenek za sníženou cenu.

    Cena vstupenky v předprodeji 80 Kč / na místě 120 Kč.

    Rezervace termínu ( 28. 10. / 29. 10. ) na [email protected].

    • Autor:
    • Publikováno: 25. října 2016

    Komentáře k článku: Tip – Váchalovská divadelní pouť

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,