Třináctka pro Plzeň
Plzeň se připravuje na výběr nového ředitele Divadla J. K. Tyla. Ustanovila proto speciální třináctičlennou komisi. Zasednou v ní nejen odborníci spjatí s českou divadelní scénou, ale také zástupci úřadů a veřejné správy.
Zájemci o post v čele pětisouborového divadla, jež ročně odehraje přes 600 představení, se mohli hlásit do 30. srpna, informovala náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD), která minulý týden komisi jmenovala a je také jedním z jejích členů. Výběrové řízení jsem vyhlásili 1. června tohoto roku. Komise, která by měla radě doporučit nejlepšího kandidáta, zasedne 16. září. Poté by o jeho jmenování měla na svém nejbližším zasedání rozhodnout Rada města Plzně, uvedla. Termín jeho jmenování je nejasný. Předpokládaný termín je k 1. lednu 2014, tvrdila v květnu. Termín nástupu se ale bude odvíjet od současných závazků nového ředitele, a nástup se tak může posunout. Nyní uvádí předokládaný termín 1. září 2014.
Dočasným ředitelem plzeňského divadla, jež navštívilo loni 210.000 diváků, je od 1. srpna Ilja Racek. Rada města Plzně ho jmenovala poté, co se bývalý dlouholetý ředitel divadla Jan Burian stal novým ředitelem Národního divadla v Praze.
Dvaašedesátiletý Racek před několika týdny uvedl, že se chce do konkurzu na stálého ředitele přihlásit. Herinková zatím nekomentovala, kolik přihlášek už město obdrželo, ani od koho. Mluví se například o bývalém uměleckém šéfovi pražského Divadla na Vinohradech Martinu Stropnickém, bývalém gen. řediteli České filharmonie Vladimíru Darjaninovi nebo řediteli Divadla Alfa Tomáši Froydovi
Odbornou část výběrové komise budou tvořit současný šéf činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Peter Gábor, umělecký šéf Divadla Aréna v Ostravě a zároveň člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí, divadelní a operní kritička Radmila Hrdinová, akademik v oboru hudebního managementu působící na Akademii múzických umění v Praze Jiří Štilec, operní pěvec Miroslav Dvorský a současný ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko. Komisi doplňují zástupci z řad úřadů a veřejné správy. Jedná se o primátora města Plzně Martina Baxu, náměstkyni pro kulturu a cestovní ruch Evu Herinkovou, ředitelku Úřadu služeb obyvatelstvu Magistrátu města Plzně Helenu Knížovou, vedoucího odboru kultury plzeňského magistrátu Květuši Sokolovou a člena Zastupitelstva města Plzně Ludvíka Rösche. Ministerstvo kultury bude reprezentovat vedoucí odboru umění, literatury a knihoven Milan Němeček. V zastoupení Krajského úřadu Plzeňského kraje byla nominována vedoucí odboru kultury Alena Svobodová.
Pověřený šéf by měl vést DJKT do doby, než se ho ujme nový ředitel vzešlý z řádného výběrového řízení.
/Z Divadlo.cz a 2015 Plzeň.eu převzal a pro i-DN zpracoval hul/
///
Více na i-DN:
Natália Deáková bude šéfkou činohry DJKT
Dočasným ředitelem DJKT by měl být Ilja Racek
Komentáře k článku: Třináctka pro Plzeň
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Vladimír Hulec
Na místo šéfa Divadla J. K. Tyla
se přihlásilo pět mužů. Jde o Ilju Racka, jenž je dočasně pověřen vedením plzeňské scény, uměleckého šéfa souboru plzeňské opery Ilju Šmída, operní režiséry Tomáše Šimerdu a Karla Drgáče a ředitele libereckého divadla Martina Otavu.
08.09.2013 (2.17), Trvalý odkaz komentáře,
,Vladimír Hulec
Část plzeňských zastupitelů
zpochybnila sestavení třináctičlenné komise, která bude 16. září vybírat nového ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni. Vadí jim například to, že v komisi převažují politici a úředníci a že odborníci v ní zastoupení údajně inklinují k jednomu druhu umění. Také údajně chybí mezi členy zvučná jména. Kritikům se nelíbí ani fakt, že sama komise se nepodílela na vytipovávání vhodných kandidátů, zaznělo na jednání zastupitelstva města Plzně.
„Komise je špatně sestavená, musím se pozastavit nad jejím složením,“ uvedl Michal Vozobule (TOP 09). Podle něj není standardní, aby bylo zastoupení politiků a úředníků tak velké, za slabý označil výběr odborníků. „Jsou jednoznačně nakloněni jednomu druhu umění, a sice opeře,“ uvedl. Vozobule kritizoval také účast Ivana Krejčího v komisi, tedy uměleckého šéfa Divadla Aréna v Ostravě, jenž je sociální demokracií navrhován na stínového ministra kultury.
„Sestavení komise hýbe veřejným míněním,“ uvedl zastupitel Marcel Hájek (Občané.cz), věc označil za závažnou. Zastupitelka ze stejného hnutí Jaroslava Maříková uvedla, že si neumí představit, že ředitele divadla bude vybírat někdo, kdo o tom nic neví. Podle dalšího zastupitele Jiřího Uhlíka (ODS) je škoda, že v komisi není zastoupen bývalý a dlouholetý ředitel plzeňského divadla Jan Burian, jenž od léta vede Národní divadlo.
Primátor Martin Baxa (ODS) uvedl, že zodpovědnost za komisi má jeho náměstkyně Eva Herinková (ČSSD), která si prosadila, že ji sama sestaví. „Moje představa byla, že i komisi bude jmenovat rada města,“ uvedl Baxa.
Herinková zastupitelům řekla, že původně chtěla v komisi Buriana i exšéfa Národního divadla Ondřeje Černého, vzhledem k polemikám, jež se nedávno objevily v médiích v souvislosti s hospodařením první české scény ale od tohoto upustila. Při sestavování komise akceptovala některé návrhy jednotlivých stran, Krejčího vnímá jako odborníka. Při výběru nechtěla do komise lidi zvučných jmen, kteří tam byli při posledním konkurzu, například Milana Uhdeho.
Podle kritiků způsob sestavení komise i její složení nevrhá dobré světlo na proces výběru, mohlo to prý i odradit několik potenciálních zájemců.
08.09.2013 (12.22), Trvalý odkaz komentáře,
,