Učíme (se) divadlem?
Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském nabízí od konce února učitelům českého jazyka a literatury atraktivní program s názvem UČÍME (SE) DIVADLEM. Učitelé mohou postupně do konce roku vidět v divadlech v kraji inscenace devíti děl světových dramatiků nebo divadelní adaptace románů či jiných literárních děl, probrat je s tvůrci inscenací a poté rozebrat na seminářích. Žákům a studentům pak mohou poskytnout atraktivnější a zasvěcenější pohled, mohou s nimi hledat i jiné cesty reflexe děl světové literatury.
Jako první je v plánu na konci února návštěva představení inscenace Kytice Karla Jaromíra Erbena ve Slezském divadle v Opavě. Do konce sezóny navštíví účastníci ještě čtyři další představení. Zajišťujeme výhodné vstupenky, které už mají učitelé přímo v ceně kurzovného, a jednotlivá představení budeme poté diskutovat v divadlech s tvůrci inscenace (uměleckým šéfem souboru, režisérem nebo dramaturgem) a pak rozebírat na našich společných seminářích, upřesnila lektorka Sylvie Vůjtková s tím, že program časově nezasáhne do výuky. Všechny aktivity jsou v plánu v podvečerních a večerních hodinách, návštěvy divadel v běžné hrací době představení.
Naším cílem je hledat možnosti, jak popojit návštěvu divadla s výukou literatury. Pomůžeme učitelům dívat se na divadelní inscenaci jako svébytnou uměleckou formu, která se od literární předlohy musí zákonitě odlišovat. Na seminářích, které se budou konat vždy týden po návštěvě představení, budeme společně rozebírat inscenaci jak z divadelního hlediska, tak ve srovnání s předlohou – zda skutečně vypovídá o stejných věcech, nebo se soustřeďuje jen na určitá témata, nebo témata na rozdíl od literárního díla posouvá jinam. Podstatou je prozkoumat, jak s návštěvou představení dále pracovat, jak podněcovat studentskou reflexi i kritické myšlení a vypozorované věci zapojit do potřebného kontextu,“ dodává Vůjtková.
Program je naplánován na celý rok 2020, zahrne celkem devět návštěv všech divadel na území Moravskoslezského kraje, která mají či od září (v nové sezóně) budou mít požadovaná díla na repertoáru. Jde o tituly, které divadla buď uvedla v premiéře nedávno, nebo premiéry teprve mít budou.
Do konce června učitelé uvidí a rozeberou ještě Molièrovu klasickou komedii Lakomec v podání Divadla Mír, Dostojevského Zločin a trest v Komorní scéně Aréna (premiéra bude v březnu a jde o komorní dramatizaci slavného režiséra Andrzeje Wajdy), adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka v Divadle Petra Bezruče a Gogolovu satirickou komedii Revizor v podání činohry Národního divadla moravskoslezského. Tedy kromě únorové návštěvy Opavy půjde do června o návštěvy divadel ostravských.
Kapacita kurzu je omezená a už po prvním ohlášení je ze dvou třetin naplněna. Zbývá posledních několik míst. Cena kurzu je dotovaná, jsou v ní zahrnuty vstupenky i všechny aktivity a některým pedagogům jej dokonce uhradí přímo jejich škola, těší Sylvii Vůjtkovou.
///
Informace k programu naleznete zde. Uzávěrka přihlášek je už 20. února.
///
Ateliér při NDM se dlouhodobě snaží přiblížit divadlo odborné i široké veřejnosti atraktivními formami a nabídnout i jiné pohledy. Pořádá řadu doprovodných programů k inscenacím uváděným soubory Národního divadla moravskoslezského, aktivity pro rodiče s menšími dětmi, kurzy pro děti a mládež (od předškolního věku po středoškolské studenty). Nově nabízí Seňor klub, na který zve do Divadla „12“ legendy ostravských divadel. Pořádá exkurze do zákulisí divadel pro školy i seniory. Koncem srpna bude opět organizovat oblíbenou Letní divadelní školu, která nejen pedagogům přibližuje divadlo trochu jinak.
Komentáře k článku: Učíme (se) divadlem?
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)