Divadelní noviny > Názory – Glosy
Učit světlu?
Světlo je jazyk slunce a hvězd a v něm se všichni shledáme.
(Timothy Leary)
Nevyčerpatelným a vzrušujícím zdrojem pro práci umělce je světlo. Fascinace světlem patří mezi nejhlubší tajemství lidského života. Spojuje se v ní zázračnost vidění (vnímání fenomenálního světa) s probouzením vnitřního srdce (vnímání duchovní dimenze existence). Tato fascinace mě provází v každodenním životě, stejně jako v uměleckých projektech, instalacích, performancích, fotografiích i výstavních akcích. Nejméně stejnou bohatost přináší světlo v neustálém dialogu s divadelním prostorem, tvarem a pohybem v něm.
Když se na mě obrátil před lety prof. Josef Kovalčuk s návrhem spolupráce při přípravě otevření Atelieru světelného designu na JAMU, byla jsem k tomuto počinu spíše skeptická. Vítala jsem paralelní snahu Institutu umění – Divadelního ústavu a ideu zainteresovaných nadšenců iniciovat vznik Institutu Světelného Designu v Praze. Byla jsem přesvědčena, že takováto instituce zajistí rozvoj a výchovu osobností v oblasti light designu v celé České republice dostatečně. Domnívala jsem se, že je třeba jen tyto aktivity podpořit vzájemnou spoluprácí s institucemi, aktivními umělci i techniky, zaměřenými na práci se současnými světelnými technologiemi, a že to bude dostatečným příslibem kvality.
Nyní – s postupem času – považuji snahu DIFA JAMU v oblasti světelného designu za mimořádně žádoucí. Divadelní fakulta se na realizaci oboru Světelný design dlouhodobě připravovala prostřednictvím grantů ESF Multimedia a umění (2006–9) a Rozvoj výzkumného potenciálu JAMU v Brně (2009–12). V jejich rámci proběhly aktivity Vzdělávání v oblasti světelného designu a projekčních technologií, do kterého byli vedle studentů zapojeni i někteří budoucí pedagogové oboru světelného designu. Obor bude otevřen ve školním roce 2013/14 a navazuje na bakalářský stupeň studia oborů scénografie, jevištní technologie a režie, případně i jiných uměleckých oborů s výtvarným zaměřením. Obor se bude profilovat primárně na světelný design v divadelní scénografii, bude se ale rovněž věnovat tvůrčímu využívání projekčních technik a technologií i tvůrčí práci se světlem v architektuře, audiovizuální, filmové a televizní tvorbě, performanci, instalaci, výstavnictví, s uměleckým, ale i komerčním zaměřením.
Dnes se mi jeví být plodným průsečíkem pro další rozvoj světelného designu i nadále propojení Institutu Světelného Designu a Divadelní fakulty JAMU, jak se to na různých úrovních spolupráce prokázalo již v minulých letech.
Komentáře k článku: Učit světlu?
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)