UDÁLOSTI: 10 tipů z letošního Berlinale – Divadelní noviny
Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2025

ročník 34
27. 3. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

UDÁLOSTI: 10 tipů z letošního Berlinale

75. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který spolu s Benátkami a Cannes tvoří trojlístek nejprestižnějších evropských filmových festivalů, slavnostně zahájil ve čtvrtek. Skotská oscarová herečka Tilda Swintonová převzala Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Kromě ní přijíždějí Timothée Chalamet, Robert Pattinson, Jessica Chastainová, Margaret Qualleyová, Marion Cotillardová, Ethan Hawke, Jacob Elordi či Benedict Cumberbatch… Porota v čele s kultovním americkým režisérem Toddem Haynesem bude letos hodnotit 19 soutěžních snímků; jen jeden si ze závěrečného festivalového ceremoniálu v sobotu 22. ledna odveze Zlatého medvěda.

Netrpělivě je v Berlíně očekávána novinka amerického režiséra a scenáristy Richarda Linklatera Blue Moon (Modrý měsíc), ve které si zahrají Linlaterův blízký spolupracovník a umělecký souputník Ethan Hawke a dále Margaret Qualleyová, Bobby Cannavale a Andrew Scott. Režisér Linklater se do Berlína vrací po více než dekádě, kdy zde soutěžil jeho časosběrný hit Chlapectví (2014). Je to ale festival, ke kterému má Linklater blízký vztah: objevil jej celému světu, když zde v roce 1995 soutěžil se svým třetím celovečerním filmem, milostnou romancí Před úsvitem a získal Stříbrného medvěda za nejlepší režii. I jeho nový Modrý měsíc se prý odehrává v reálném čase, v průběhu 100 minut v roce 1943, v den premiéry muzikálu Oklahoma, prvního broadwayského hitu Rodgerse a Hammersteina.

V hlavní soutěži se představí také rezonující americké komediální drama If I Had Legs I’d Kick You (Kdybych měla nohy, kopla bych tě) režisérky Mary Bronsteinové, ve kterém hrají mimo jiné raper Asap Rocky či moderátor Conan O’Brien. Film měl premiéru letos v lednu na festivalu Sundance a byl hodnocen jako stresující, úzkost vyvolávající a temný: Rose Byrneová v životní roli v něm hraje přepracovanou terapeutku, která se stará o svou nemocnou dceru, zatímco její manžel není nikdy doma. A tak je hlavní postava sice manželka, matka a terapeutka, ale často si prý přeje, aby místo toho mohla kouřit trávu a pít víno…

FOTO Richard Hübner

Berlín je festival, který se specializuje na silně politická dramata a dokumenty. Letošním zástupcem této dramaturgické linie je bezpochyby mexický režisér Michel Franco a jeho výjimečně aktuální snímek Dreams, který řeší aktuální zkušenost imigrantů ve Spojených státech. Hlavní roli bohaté členky sanfranciské smetánky, která prožívá vášnivý románek s baletním tanečníkem (Isaac Hernández), jenž nelegálně překročil hranice z Mexika, ztvárnila Jessica Chastain.

Z evropské kinematografie určitě stojí za zmínku nám dobře známý režisér Radu Jude, jedna z největších osobností současné rumunské kinematografie a častý host festivalu ve Varech, mimo jiné držitel berlínského Zlatého medvěda z roku 2021. Jude je tvůrcem provokativních filmů, o kterých nikdy předem nevíte, co od nich čekat: proplétá vás skrze temné kapitoly dějin, míchá přítomnost, minulost, fakta i fikci v novátorský, fascinující galimatyáš… Letos na Berlinale uvede satirické drama Kontinental ´25, zaměřené na současnou geopolitiku.

V sekci Berlinale Special, zaměřenou na významné osobnosti a aktuální témata, čekají premiéry dlouho očekávaných filmů: akční snímek Mickey 17 od jihokorejského režiséra Bong Joon-Hoa nebo už teď rezonující německo-francouzské drama The Light (Světlo) režiséra Toma Tykwera, ve kterém německou rodinou otřese příchod syrského uprchlíka. Film letošní Berlinale ne náhodou zahajoval a je to ze strany organizátorů festivalu vlastně statečné gesto: jak samotný snímek, tak právě jeho prominentní pozice ve festivalovém schématu jsou jasným politickým vzkazem, kterým se tvůrci staví proti rostoucímu vlivu krajní pravice. Poslední den letošního Berlinale budou totiž v Německu probíhat celostátní volby.

Devětadvacetiletý francouzsko-americký idol Timothée Chalamet osobně představí v Berlíně snímek o americkém písničkáři s názvem Bob Dylan: Úplně neznámý režiséra Jamese Mangolda. Ten bude v Berlíně uveden mimo soutěž a už je mimochodem k vidění v českých kinech, takže na něj nemusíte čekat dlouhé měsíce. Pokud si o víkendu najdete čas, neprohloupíte; více než dvouhodinová životopisná romance, oživená pro mladou generaci právě Chalametovým autentickým výkonem v titulní roli, plyne nenuceně jak horská bystřina.

Českou stopu na letošním Berlinale pak nesou tři snímky. Prvním je dokument Čas do zásahu z války na Ukrajině režiséra Vitalije Manského, který vznikl v koprodukci Česka, Lotyšska a Ukrajiny. V sekci pro mládež Generation Kplus uvede Berlinale animované Pohádky po babičce podle knižní předlohy herce a spisovatele Arnošta Goldflama v koprodukci Česka, Slovenska, Slovinska a Francie. V sekci krátkých filmů Berlinale Shorts se zúčastní český animovaný muzikál Kámen osuduvýtvarnice Julie Černé z Ateliéru animace a filmu pražské VŠUP.

Zdroj náhledového obrázku Berlinale – Berlin international film festival. 


Komentáře k článku: UDÁLOSTI: 10 tipů z letošního Berlinale

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,