UDÁLOSTI: Nová Galaxie na Jižňáku aneb „Nechceme tady být sami.“ – Divadelní noviny
Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2025

ročník 34
27. 3. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Zprávy

UDÁLOSTI: Nová Galaxie na Jižňáku aneb „Nechceme tady být sami.“

Všichni jsme už o tom slyšeli, ale málokdo to viděl. I když je venku ještě zima a stěny zatím holé, prostor propojující dvě ikonická divadla (Dejvické a Minor), jeden renomovaný festival pohybového divadla (4 + 4 dny v pohybu), inovativní taneční projekty (DanceConnected) i nový akademický program (světelný design pražské DAMU) dostává jasné obrysy. Už teď je jasné, že v září se v Praze na Jižním Městě u stanice metra Háje otevře něco výjimečného, co v současnosti Česku chybí. GALAXIE.

Prostor devíti sálů, a to je velká, statečná výzva, nebude řízen jediným dramaturgem: sdílet jej bude pět organizací, každá se svým unikátním programem. Dejvické divadlo, Minor, 4 + 4 dny v pohybu, DanceConnected a DAMU jsou ve fázi prvního zabydlování se a plánování programu. Stále pokračující maraton příprav začal v dubnu loňského roku a tak se stavební práce, spojené s přestavbou kinosálů na divadelní sály, galerie, zkušebny, učebny, pomalu blíží ke konci. Novou Galaxii ještě čeká vybavení sálů a úpravy baru.

Jiří Havelka a Lukáš Průdek v sále, kde bude hrát Dejvické divadlo. Foto Milan Chrdle

Big Bang Bar

Centrální Big Bang Bar bude s podtitulem „How can I help you?“ středobodem Galaxie. Autory designu vstupního foyer s barem jsou vizuální umělci Krištof Kintera a Matej Al-Ali. „Inspirací mi byla posedlost, kterou pociťuji již několik let, totiž mé sbírání vlastností, které kolem sebe vnímám. Začal jsem je ukládat do plechovek: například radost do plechovky od majonézy a starost do plechovky od okurek. Tento koncept se rozvinul do sbírání různých dalších vlastností a nyní plánují do prostoru umístit instalaci složenou z pěti až sedmi tisíc skleněných lahví s různými variantami lidských vlastností, právě dodělávám svou excelovou tabulku 650 ingrediencí,“ vysvětlil přítomným novinářům Krištof Kintera, který se inspiruje atmosférou berlínských barů a snaží se odhalit betonovou strukturu budovy, aby vytvořil přívětivý prostor pro setkávání, otevřený pro všechny generace.

Značka G

Autorem vizuální identity nové kulturní stanice na Hájích je grafický designér Jiří Troskov, zakladatel studia Jitro Design. Návrh značky a logotypu vznikající umělecké iniciativy vychází velmi volně z konceptu grafického řešení Jiřího Rathouského pro pražský sídlištní komplex Jižní Město II.

„Celkové pojetí je velmi hravé a mělo by být příjemně čitelné i pro rodiny s dětmi, pro které bude prostor určen také. Dalším a neméně důležitým prvkem je pestrá barevná škála určená k rozlišení jednotlivých souborů, které společně v pěti barevných proudech vytvářejí značku v podobě písmene G,“ ukázal na svém slidu Jiří Troskov.

Dejvické nabídlo spolubydlení

„Nechtěli jsme tady být sami, řekl na úvod iniciátor projektu, ředitel Dejvického divadla Lukáš Průdek. „Nabídka majitelů na dočasné využití všech sálů byla vstřícná a my jsme hned začali hledat kulturní organizace ke spolupráci.“

„Spolubydlení“ na jedné adrese s umělci a umělkyněmi z oboru tance, loutkového divadla, výtvarného umění bude pro Dejvické divadlo znamenat nové žánrové impulsy, větší kapacita sálu pak umožní uspokojit vysokou diváckou poptávku. Zároveň je ale signálem, že se Dejvické divadlo nebojí v dobrém slova smyslu rozrušit svoji ikonickou adresu – že „Dejvické“ vlastně ani tak neznamená lokalitu, jako spíš intenzivní, exkluzivní hereckou souhru a hledání nových témat.

“V Galaxii budeme mít minimálně dvě premiéry. Té podzimní se ujmu já. Bude vycházet z autorské kolektivní tvorby a bude využívat postupy dokumentárního divadla; pracovní název je Facka. Druhou – jarní premiéru bude mít pod režijním dohledem irský režisér Wayne Jordan, který s herci DD vytvoří scénickou koláž z Marivauxových textů,“ řekl v sále, které bude patřit Dejvickému, umělecký šéf Dejvického divadla Jiří Havelka.

Tři linie Minoru

Zapojení divadla Minor do projektu Galaxie je přirozenou odpovědí na dlouhodobě vysokou poptávku po představeních pro děti a mládež a limitované kapacity stávajících prostor; vždyť Minor, Divadlo Spejbla a Hurvínka a kladenské Divadlo Lampion jsou jediné tři sály na 800 000 dětí, kteří bydlí ve Středočeském kraji. Nový sál je pro Minor další krok k dlouhodobé vizi stát se v budoucnu moderním kulturním centrem pro celou rodinu, které bude poskytovat nejen divadelní zážitky, ale i širší spektrum aktivit.

„Dramaturgická koncepce Minoru počítá se třemi liniemi – nové inscenace nazkoušené přímo v prostoru Galaxie, stávající inscenace, které svými technickými požadavky umožňují hraní na obou scénách a úspěšné inscenace, které bylo divadlo nuceno z kapacitních důvodů vyřadit z repertoáru. První “galaktická” premiéra Minoru je naplánována na 5. října 2025,“ vysvětlil ředitel Minoru Janek Jirků a prozradil, že projekt se bude jmenovat Betonová pohádka, určená speciálně pro toto místo: protože i tady žije fantazie.

4 + 4 dny v pohybu budou trvat celý rok. Pavel Štorek a Denisa Václavová. Foto Milan Chrdle

4 dny budou trvat celý rok  

Festival 4 + 4 dny v pohybu / Místa činu, který v roce 2025 oslaví 30. výročí, přichází s novým formátem. Prodloužení trvání festivalu umožní hlubší propojení s lokalitou Jižního Města a jejími obyvateli. Galaxie se stane centrem programu, který zahrnuje rezidence s veřejnými výstupy, tematické skupinové výstavy, prezentace českých a zahraničních divadelních souborů, performance, site-specific projekty, intervence ve veřejném prostoru, komunitní aktivity a programy o vizuálním umění pro všechny generace.

„Nový formát festivalu zároveň přináší příležitost ke zpomalení, zastavení a vytvoření podmínek pro spolupráci i kultivaci jednoho prostoru a jeho prostředí. Výstavní projekty se zaměří na současnost i historii Jižního Města a umělecké participativní projekty pro náctileté či seniory,“ vysvětlila Denisa Václavová, kurátorka projektu 4 + 4 dny v pohybu – Místa činu.

„Oživení legendárního multiplexu na Hájích zahraničními inscenacemi, českými premiérami a dalšími uměleckými projekty vnímáme jako přirozené pokračování našeho nomádství, které začalo už v roce 1998 přemístěním festivalu do bývalé čističky odpadních vod v Bubenči,“ dodal Pavel Štorek, dramaturg festivalu 4 + 4 dny v pohybu.

Multidance

DanceConnected je nově vzniklá nezávislá produkční jednotka, která do Galaxie přináší energii současného tance a mezioborové spolupráce. Zakládá si na dlouholetých zkušenostech v oblasti tanečního umění a kulturní produkce. Jejím cílem je rozvíjet program, který bude reagovat na specifika místa i potřeby místní komunity. V rámci projektu Galaxie plánuje realizovat taneční představení, umělecké rezidence, workshopy, diskuse a další taneční projekty.

V současnosti se DanceConnected zaměřuje na vybavení svého sálu – zkušebny – a na přípravu programové náplně. Paralelně připravuje nabídku možností spolupráce pro taneční komunitu i pro místní aktéry, jako jsou školy nebo městská část.

„Program zaměříme jak na profesionální scénu, tak na veřejnost všech generací. Důraz klademe především na zapojení různorodých skupin, spolupráci napříč disciplínami a oživení veřejného prostoru prostřednictvím pohybu. Projekt kulturní stanice Galaxie vnímáme jako modelový příklad fungování vícežánrového kulturního centra, kde má tanec své nezastupitelné místo,“ shrnula Markéta Perroud z uměleckého vedení projektu a členka DanceConnected.

„Zapojení do platformy Galaxie vnímáme jako příležitost stát se rovnocenným partnerem zavedeným kulturním institucím a přinášet nové impulzy, perspektivy a formy sdílení. Pro nás jako novou entitu je velkou výzvou zajistit pro všechny tyto aktivity v našem de facto prvním roce fungování dostatečné finanční krytí, a proto si velmi vážíme veškeré podpory, kterou dostáváme,“ zdůraznila Daniela Řeháková z managementu projektu a členka DanceConnected.

Zprava Markéta Perroud a Daniela Řeháková, DanceConnected. Foto Milan Chrdle

DAMU má konečně světelný design

DAMU v tomto roce jako první vysoká škola v ČR akreditovala magisterský profesní studijní program Světelný a audiovizuální design pro živá umění, který reaguje na současnou tendenci intenzivního propojování prostoru, technologií, dramaturgie a režie a na trendy evropských divadelních škol, kde jsou designerské studijní programy etablované již řadu let. Do studijního programu, který vyučuje světelný, zvukový a projekční design včetně výstavního designu ve striktně nedělené kooperaci, fakulta právě vybírá první studenty a studentky, jejichž studium započne na podzim roku 2025. Galaxie studijnímu programu poskytne především prostor pro výuku, ale také jedinečný kontakt studujících s uměleckou praxí, který přirozeně nese také potenciál tvůrčího propojení.

„Světlo, zvuk a jejich projekce v živém prostoru jsou odjakživa spojeny s lidským rodem při všech jeho existenčních etapách. Projekt Galaxie nám přináší možnost si toto na chvíli v tom rozběhaném životě zažít, užít, vychutnat a nejen neuvědoměle přijímat. Nabízí se nám PROSTOR, nikoli konzumace, které jsme přesyceni, a tak více a více hladovíme,” uzavírá garant studijního programu, skladatel a pedagog DAMU prof. MgA Vratislav Šrámek.

Zdroj náhledového obrázku GALAXIE, foto Milan Chrdle.


Komentáře k článku: UDÁLOSTI: Nová Galaxie na Jižňáku aneb „Nechceme tady být sami.“

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,