Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2024

ročník 33
26. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    V říši loutek Vojtěcha Suchardy

    Půvaby loutek a soch / sochař Vojtěch Sucharda a jeho Říše loutek je název výstavy, jež přibližuje dílo vynikajícího sochaře, řezbáře, restaurátora a loutkáře Vojtěcha Suchardy (1884 – 1968).

    Foto z výstavy JAN CÁGA

    Připomíná jeho sochařskou práci, v níž se vedle volné plastiky věnoval převážně sochařské výzdobě architektury a interiérů. Zejména však představuje Suchardovu tvorbu pro divadlo Říše loutek, které založil v Praze roku 1920 se svou ženou malířkou Annou Suchardovou-Brichovou a jehož umělecký profil určoval 36 let. Divadlo stále existuje, a je tak jednou z nejstarších loutkových scén v zemi. Navazoval na úctyhodnou řemeslnou tradici rodu Suchardů z Nové Paky na Jičínsku.

    Věrozvěsti ze Staroměstského orloje FOTO STANISLAV MARUŠÁK

    Jako sochař a řezbář se Sucharda podílel například na plastické výzdobě Chrámu svatého Víta (v letech 1907 – 1934) a Hlavního nádraží v Praze, jako restaurátor pracoval na Loretě a pražském Staroměstském orloji. K jeho nejznámějším sochařským dílům patří dřevořezby apoštolů Staroměstského orloje. V poválečném období byl také autorem návrhu na celkovou modernizaci výtvarného řešení orloje, který však nebyl nikdy realizován.

    Výstava v  brněnském Moravském zemském muzeu potrvá do 7. 10. 2012.

    Výtvarné umění mělo v rodu Suchardů velkou tradici. Otec Antonín Sucharda měl v Nové Pace dílnu, zaměřenou na kamenné, dřevěné a štukové práce pro kostely a pomníky. Se svým otcem, Antonínem Suchardou starším (*1770)  patřil ve své době k významným řezbářům loutek. Starší bratr Vojtěcha, Stanislav Sucharda (1866 – 1916) byl jednou z nejvýznamnějších a vůdčích osobností českého sochařství období secese na přelomu 19. a 20. století. Je autorem monumentálního sousoší Františka Palackého v Praze (1901 – 1912). Mohutný kámen s instalovanými bronzovými rozevlátými alegorickými sochami (Fáma, Bílá hora, Útlak a Vzdor) se dá považovat za symbol secesního výtvarného názoru v monumentální plastice. Další  realizace jsou také na divadle v Hradci Králové a na nové budově pražského Hlavního nádraží (tehdy Nádraží císaře F. Josefa I.). Jejich sestra Anna je matkou známého ilustrátora Cyrila Boudy (1901-1984).

    • Autor:
    • Publikováno: 22. dubna 2012

    Komentáře k článku: V říši loutek Vojtěcha Suchardy

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,