Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    V Trutnově otevřela galerie EPO1

    Galerie EPO1, nové centrum současného umění v České republice, včera zahájila provoz. Lákadlem velkorysého uměleckého prostoru bude možnost vystavovat prostorově náročné instalace, objekty, sochy a plastiky, které není možné umístit do běžných galerií. Otevření multifunkční galerie nabízí hned tři výstavy. Pětipodlažní komplex, který vznikl rekonstrukcí bývalé poříčské elektrárny v Trutnově, vybudoval trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou.

    Galerie EPO1, nové centrum současného umění. Foto: archiv galerie

    Od začátku roku 2020 probíhá revitalizace jedné z posledních industriálních staveb Trutnova, která mění objekt první poříčské elektrárny v galerii. Umělecký prostor nabízí na 3 400 metrech čtverečních současné umění, možnost vystavovat prostorově náročné instalace, objekty a sochy nebo ateliéry pro umělce. V bývalé turbínové hale vznikla výstavní plocha dva tisíce metrů čtverečních. Součástí areálu je výstavní sál, v patře další prostor pro obrazy, grafiky, fotografie nebo 3D objekty. Výstavní sály jsou také v podkroví a v plánu je poslední etapa rekonstrukce včetně úpravy venkovních prostor pro open-air expozice, říká Rudolf Kasper.

    Původní vzhled objektů bývalé elektrárny zůstal zachovaný. Více než sto let starý pětipodlažní dům tak zaujme velikostí a fasádou z lícových cihel. Konverze cihelných budov parouhelné elektrárny na galerii probíhala podle architektonických návrhů a projektů náchodského ATELIERU TSUNAMI. Historické průmyslové stavby mají svoji zjednodušenou, ale silnou estetiku s řemeslným detailem a nádechem nostalgie technického až verneovského světa. Stavbu jsme očistili od méně hodnotných stavebních vrstev a doplnili soudobé architektonické prvky. Samozřejmě ale od začátku vnímáme, že architektura objektu nesmí být dominantní, musí se stát především důstojným a flexibilním pozadím vystavených uměleckých děl, popisuje prostor architekt Michal Ježek.

    Výstavní plochy s vysokými stropy dají umělcům šanci uvést díla, která se objevují jen občas a někde, protože nemohou jednoduše putovat po galeriích. Právě výstavní prostory, jaké nabízí EPO1, nejsou v České republice obvyklé. Nejen kvůli časové náročnosti je v plánu jedna hlavní výstava v turbínové hale, v menších galeriích v budově bývalých rozvoden se budou výstavy střídat v rychlejším tempu. K vidění budou díla tuzemských i zahraničních umělců, upřesňuje ředitel EPO1 Jan Kunze. Výstavy jsou naplánované až do roku 2027 a velké projekty pro turbínovou halu až do roku 2028. Umělci mohou navíc tvořit přímo v prostorách bezprostředně navazující na galerii. V plánu jsou rezidenční pobyty s využitím ateliérů.

    První neveřejné výstavy už má EPO1 za sebou. V galerii proběhly výstavy sochařky Pavlíny Kvity nebo krajinářského fotografa Jiřího Havla. Otevření centra zahajují tři výstavy, z nichž každou připravuje jiný kurátorský tým. Hlavní výstava v turbínové hale bude mezinárodní, bude se jmenovat Volume – akustická dimenze v současném sochařství. Instalujeme objekty, které budou zvuk vydávat nebo ho snímat a různě s ním pracovat. Další výstava s názvem Power Post Station se bude týkat konverze energie ve vizuálním umění současnosti a výstava FreshPower ukáže základ naší stále se rozšiřující sbírky, která si bere za cíl zmapovat tu nejmladší česko slovenskou sochařkou generaci ve všech jejich podobách a aspektech, zve do Trutnova Jan Kunze.

    EPO1 chce být otevřeným prostorem a dostat umění co nejvíce mezi veřejnost. Rádi bychom, aby centrum navštívili všichni, kteří přijedou do Krkonoš nebo na Broumovsko. Sázíme také na postupné napojení na dálniční síť, která umožní přiblížení galerie směrem do Polska a do budoucna také Německa, dodává Rudolf Kasper.

    Galerie připravuje také doprovodný program, jako jsou komentované prohlídky nebo edukační akce pro školy. Počítá s workshopy s umělci nebo studenty. Otevřeno bude od středy do pátku, vždy od 12 do 18 hodin a v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin. Vstupné bude zhruba 200 korun, s možností slev pro skupiny, seniory, děti a mládež.

    • Autor:
    • Publikováno: 25. května 2023

    Komentáře k článku: V Trutnově otevřela galerie EPO1

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,