V městě Ústí se došlo ke konsensu
Herci a technický personál spolku Činoherák Ústí, který navazuje na tradici někdejšího Činoherního studia, přejdou pod příspěvkovou organizaci města. Zástupci spolku se tak dohodli s novým vedením města, řekl v úterý 30. června, náměstek primátorky Jiří Madar (UFO). Míní, že je to jediná možnost, jak ve městě zachovat činoherní kulturu. Příspěvková organizace bude mít do konce letošního roku k dispozici téměř 6,5 milionu korun.
Záměr radních podpořili i zastupitelé. Proti byli zástupci bývalé koalice, kteří chtěli prosadit dotaci. Příspěvková organizace je podle nich zbytečně drahá. Dotace podle všech jednání tak, jak byla nastavena, není průchozí. To, myslím, vědí všichni, dodal Jiří Madar.
V čele příspěvkové organizace končí bývalý radní pro kulturu Jaroslav Achab Haidler (PRO!Ústí). Se souborem se minulý týden premiérou historického dramatu Williama Shakespeara Jindřich VI. na prknech někdejšího Divadla hudby (viz V Ústí uvedou Hru o trůny) rozloučili i umělecký šéf Filip Nuckolls a dramaturg Vladimír Čepek. Radní pověřili řízením příspěvkové organizace Kamilu Zinčenkovou, která má zkušenosti z neziskových organizací. Nová ředitelka věří tomu, že pod příspěvkovou organizaci přejde celý soubor. Nastoupí nový umělecký šéf Michal Skočovský a bude připravovat nový repertoár, řekla.
Soubor se pod hlavičkou Činoheráku potýkal s nejistou existencí, peníze měl jen do konce června. Došlo ke konsensu, který v tak krátké době není úplně ideální, ale je to jediné řešení, jak můžeme zachránit činohru v Ústí. Od středy 1. července by všichni zaměstnanci a herci přešli do příspěvkové organizace s tím, že si vybrali paní ředitelku. Ona je garantem toho, že jim do toho město nebude mluvit, řekl Jiří Madar. Rada převedla do příspěvkové organizace téměř 6,5 milionu, které by měly stačit do konce roku.
Soubor by měl do konce roku odehrát tři premiéry. První z nich v září. V podstatě bych měl doplňovat stávající soubor o nové herce a revitalizovat celý herecký soubor, řekl Michal Skočovský. Zda přejdou do příspěvkové organizace všichni herci, nechtěl předvídat. Je spousta lidí, kteří mají i jiný názor a bude to jejich čistě osobní rozhodnutí, doplnil svá slova.
Přechod souboru pod město podle ředitelky Terezy Silbernaglové neznamená jeho zánik. Spolek je dál držitelem autorských práv k repertoáru, vlastní i fundus a kulisy. Není to právně jednoduché. Spolek bude vedle toho fungovat paralelně a nabízet svůj současný repertoár, řekla. Oblíbená představení Činoheráku tak bude příspěvková organizace zatím dál kupovat. Mělo by jich být podle předběžných dohod 30 až 40 ročně.
Kauza kolem souboru začala loni. Tehdejší obecně prospěšná společnost Činoherní divadlo města Ústí nad Labem se tehdy nedohodla s bývalým vedením města na financování. Soubor pak založil spolek Činoherák Ústí. Z počátku fungoval díky darům a veřejné sbírce. Na konci roku mu noví zastupitelé poslali milionovou dotaci. Příspěvková organizace města od spolku celé první pololetí nakupovala představení, každé za 71.000 korun. Nákupem představení se na základě podnětu zabývá antimonopolní úřad.
Více na i-DN:
Činoherní studio Ústí nad Labem
///
Toto řešení odpovídá dobrým mravům
Činoherák Ústí město zatím nepodpoří
Návrat ústeckého spolku Činoherák
Výběrové řízení – ředitel/ka Činoheráku Ústí
Činoherák Ústí získal cenu Nadace Charty 77
Činoherák rozdal výpovědi všem zaměstnancům
Komentáře k článku: V městě Ústí se došlo ke konsensu
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Josef Herman
Tak Činoherák se nakonec uklidí pod příspěvkovou organizaci!! Námět na absurdní grotesku. Pragmatickým důvodům rozumím: město díky momentální politické situaci neumí divadlu poskytnout penize jinou cestou. Jenže příspěvková organizace je účelovým zařízením města, ergo prohlášení, že divadelníkům do jejich věcí město nebude mluvit, je naivní a vlastně nesmyslné: město, je v tomto případě zodpovědné za všechno, co příspěvkovka udělá, včetně uhrazení případných dluhů, tedy radní jsou z principu věci povinni do chodu divadla mluvit, jsou za to zodpovědni svým voličům. Ještě naivnější je očekávání, že garantem té absolutní nezávislosti bude ředitelka divadla, de facto zaměstnankyně magistrátu. Přestaňme si namlouvat takové pohádky.
09.07.2015 (9.41), Trvalý odkaz komentáře,
,