Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Ve hře zůstává několik variant

    Českobudějovická radnice vyhlásí architektonickou soutěž na nové otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku. Po jednání rady města to oznámil primátorův náměstek Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

    Český Krumlov - otáčivé hlediště v zámeckém parku. FOTO archiv

    Český Krumlov – otáčivé hlediště v zámeckém parku. FOTO archiv

    Točnu krajské město vlastní a provozuje ji Jihočeské divadlo. O její odstranění delší dobu usilovali někteří čeští památkáři a výbor UNESCO. Podle posledního verdiktu by měla ve stávající podobě v zahradě zůstat do roku 2017.

    Rada města minulý týden vzala na vědomí harmonogram prací na projektu a kromě zahájení přípravných prací na vyhlášení architektonické soutěže na točnu, schválila také zahájení prací na projektu ‚Otáčivé hlediště v rámci obnovy zámecké zahrady v Českém Krumlově‘, se kterým se bude ucházet o dotaci na ministerstvu pro místní rozvoj z operačního programu IROP, uvedl náměstek.

    Architektonickou soutěž chtělo město vyhlásit už v roce 2011, ale jednání pracovní skupiny ministra kultury o osudu točny byla po personálních změnách přerušena. Obnovil je nový ministr Daniel Herman. Náklady na studii radní před lety odhadovali na více než dva miliony korun. Loni se navíc čekalo na verdikt komise UNESCO, zda točna může za určitých podmínek v zahradě zůstat.

    Český Krumlov - otáčivé hlediště v zámeckém parku - historická fotografie. FOTO archiv

    Český Krumlov – otáčivé hlediště v zámeckém parku – historická fotografie. FOTO archiv

    Město koncem loňského roku získalo závazné stanovisko krajského úřadu, podle kterého lze architektonickou soutěž na pozemku, kde stojí zahájit. Herman letos v lednu informoval, že komise UNESCO doporučila umístit scénu mimo zámecký areál, ale je pro ni i přijatelné řešení s hledištěm uvnitř zahrady. Předpokládáme, že v průběhu první části roku 2016 by se začalo se stavebními pracemi – vybudováním zázemí pro divadlo mimo areál zahrady a rekonstrukcí letohrádku Bellarie. Do konce roku 2017 bude prodloužena nájemní smlouva pro Jihočeské divadlo, řekl tehdy ministr Herman.

    Z architektonické soutěže vzejde typ točny. Ve hře zůstává několik variant. Může jít o rozebíratelné hlediště či zasouvatelné a zvažuje se i jeho posunutí mimo osu barokní zahrady, dál od bellárie.

    Český Krumlov - otáčivé hlediště v zámeckém parku - současnost. FOTO archiv

    Český Krumlov – otáčivé hlediště v zámeckém parku – současnost. FOTO archiv

    Státní hrad a zámek Český Krumlov byly spolu s centrem města na seznam světového dědictví UNESCO zapsány v roce 1992. Někdejší vedení ministerstva kultury UNESCO slíbilo, že do roku 2015 bude točna odstraněna. Za 55 let inscenace před točnou navštívily více než dva miliony diváků, statisíce se jich v minulosti podepsaly pod petici za její zachování na nynějším místě.

    /Z Divadlo.cz vybral a upravil hul/

    ///

    Více na i-DN:

    Vracíme se k barokní době

    A přece se točí!

    Příběh otáčivého hlediště

     

    • Autor:
    • Publikováno: 9. března 2015

    Komentáře k článku: Ve hře zůstává několik variant

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,