Divadelní noviny > Kontext Zprávy
Vila Tugendhat slaví jubileum
Před 20 lety, 16. prosince 2001, byla na 25. zasedání organizace UNESCO v Helsinkách na Seznam světového dědictví zapsána brněnská vila Tugendhat, která je spravována Muzeem města Brna. Slavná brněnská vila postavená v letech 1929-1930 dle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, se tak stala a je dodnes jedinou památkou moderní architektury v České republice, která na seznamu takto figuruje.
https://www.youtube.com/watch?v=1V3EVldQe90
Vila je hojně vyhledávána návštěvníky zahraničními i domácími. V rekordním roce 2019 vilu navštívilo téměř 60 000 hostů. Bohužel, kapacita je omezená, návštěvy nutno plánovat s časovým předstihem. Zajímavou nabídkou proto mohou být mimořádné prohlídky ve dnech 26. a 31. prosince.
Za posledních dvacet let došlo k zásadní památkové obnově vily, interiérů i zahrady, které znamenaly návrat do původní podoby. Asi největší letošní novinkou pro návštěvníky je nová webová stránka vily Tugendhat. Pro rok 2022 se připravuje řada dalších programů i možností návštěv. Důležitým tématem je zpřístupnění vily hendikepovaným občanům. V rámci spolupráce s organizací Tichý svět, o.p.s., jsou ve finální fázi realizace tablety s výkladem v českém znakovém jazyce pro klienty se sluchovým postižením.
Arnoldova vila se navrátí k původní podobě a nalezne nové uplatnění
Vila architekta, stavitele a kameníka Josefa Arnolda má značný historický význam pro město Brno. Již tím, že vznikla roku 1962 jako druhý dům v tehdy vznikající první brněnské vilové kolonii v Černých Polích na dnešní Drobného ulici č. 26, v blízkosti „mladší“ Tugendhat. Arnold užíval svou vilu zřejmě jen jako letní byt, zajímavostí je, že od roku 1909 ji vlastnila teta Grety Tugendhat. (Greta později s manželem dle návrhu Miese van der Rohe nechala postavit známou vilu Tugendhat.) Arnoldův podpis nesou i další dvě z černopolských vil.
Josef Arnold (1824 Ingolstadt – 1887 Brno), německý stavitel a kameník, působil ve Vídni a v Brně, kde se usadil v roce 1851, vybudoval zde stavební firmu, vlastnil cihelny, kamenolomy, kamenické dílny a vzorkovnu stavebnin. Kromě vlastních návrhů realizovala jeho firma i stavby jiných architektů. Jeho práce jako architekta či stavitele jsou zachovány v mnoha významných brněnských palácích a budovách, spolupodílel se i na budování brněnské okružní třídy po vzoru vídeňské Ringstrasse. Ve vile od roku 1952 do 2012 sídlila mateřská škola, stavba viditelně chátrala, hledaly se cesty, jak stavbu uchovat a vtisknout jí odpovídající poslání. V roce 2010 se stala kulturní památkou, o dva roky později byla na seznamu nejohroženějších nemovitých kulturních památek.
Konec roku 2021 je začátkem rekonstrukce. 14. 12. 2021 se uskutečnila slavnostní ceremonie poklepání základního kamene projektu „Centrum dialogu – Záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily“. Stane se tak díky podpoře grantů z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci fondů EHP. Slavnostní události se zúčastnila řada z těch, kteří se o realizaci projektu zasloužili a přičinili.
V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu pro odbornou i laickou veřejnost se zájmem o architekturu a historii 19.–21. století. Probíhat zde bude výstavní, vzdělávací, badatelská, i volnočasová a komunitní činnost. Vedle stálé expozice o historii vily a osobnosti Josefa Arnolda tu bude infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury. V budově nebude chybět multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo co-workingové kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí. Přestěhuje se sem Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat. Infopoint BAM nalezne zázemí v nově vybudované reprezentační knihovně, kam se přesune knižní fond z vily Tuhendhat, ale rovněž tematické unikátní plánové sbírkové konvoluty z Muzea města Brna. Knihovna bude digitalizovaná a přístupná veřejnosti. Multifunkční využití bude podpořeno provozem kavárny a otevřené zahrady pro rekreační a uměleckou činnost.
Arnoldova vila se stane živým místem, mimo jiné vytvoří přirozený pěší průchod z Lužánek do Černých Polí. V letních měsících lze využít terasovitou zahradu, kde bude možné trávit volný čas, případně pořádat venkovní koncerty, sochařská sympozia a další speciální programy. V zimě se provoz soustředí do interiéru
Komentáře k článku: Vila Tugendhat slaví jubileum
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)