Vír neřestí a ctností v Kuksu
Osmnáctý ročník multižánrového festivalu barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS ve dnech 21.-25.srpna nabídne divadlo, koncerty, operu, výtvarné umění, floristickou instalaci, dva workshopy či program pro děti. Kromě Kuksu zavede diváky také do Hradce Králové, do Smiřic či na Starý Ples.
Umělecký ředitel festivalu Petr Hašek informuje: „Ctnosti a neřesti se budou prát o lidskou duši v řadě festivalových bodů programu. Ať v zahajovacím představení celého festivalu – Tři ženy a zamilovaný lovec – o významné osobnosti českého barokního malířství Petru Brandlovi, nebo v loutkovém Faustovi, jehož opulentní inscenaci přiveze hradecké divadlo DRAK, či cenami ověnčené mysteriózní opeře Deník zloděje pražského divadelního spolku Masopust na motivy veršů Bedřicha Bridela, od jehož narození letos uplynulo 400 let. Mojí osobní největší radostí letošního programu je velké množství vystupujících mladých umělců inspirujících se barokem. Je to známka toho, že baroko není jízda na mrtvém koni a má co říct i v době současné. Moc bych si přál, aby si toto mysleli i festivaloví návštěvníci po zhlednutí jakéhokoliv bodu našeho bohatého programu, který v rámci pěti dní čítá 35 položek…“
Součástí festivalu bude už tradičně premiéra. 24.srpna se představí inscenace Jedem s medem!, která vznikla v rámci projektu „Socha loutkou – divadelní park“. Hlavním výstupem bude vznik Galerie loutek v divadelním prostoru Comoedien-Haus v Kuksu a základ expozice vytvoří loutky Jiřího Nachlingera podle cyklu soch Ctností a Neřestí Matyáše Brauna, které se představí v inscenaci. Projekt inicioval prof. Stanislav Bohadlo ve spolupráci s Theatrum Kuks z. s., a inspirací projektu byl zápis českého loutkářství na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Pokud návštěvníci mají chuť na něco dosud nevídaného, v průběhu festivalu se budou moci podívat do běžně nepřístupného 2. patra hospitálu na půdu, která bývala posledním místem rozloučení se životem umírajících pacientů hospitálu. A Abbé Libansky v rámci své tradiční land-artové instalace Bibliotheca zpřístupní zapomenutý pramen léčivé vody.
Ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová prozrazuje více o výletech pořádaných v rámci letošního festivalu: „Na festivalu nás baví multižánrovost a mezioborovost. Propojování neobvyklého a dialog zdánlivě nesouvisejícího. Loňské úspěšné objevování baroka ‚po vodácku‘ nás inspirovalo k letošnímu cyklovýletu po Labské stezce, která protíná mnoho zajímavých míst, přímo či nepřímo souvisejících se Šporkovým Kuksem. Valdštejnské imaginárium v prachárně josefovské pevnosti bude jistě magický zážitek, stejně jako koncert jednoho z nejlepších českých varhaníků Josefa Tůmy ve smiřické kapli, v níž je umístěn oltářní obraz Petra Brandla Klanění Tří králů. Jedním z letošních témat festivalu je i obsáhlý barokní kancionál Slavíček rájský, který sestavil farář Jan Josef Božan. Výběr písní v podání předního odborníka na autentickou interpretaci barokní hudby Michaela Pospíšila zazní přímo v Hradci Králové, kde byl před 300 lety kancionál vydán v tiskárně u Tybelyho.“
Fanoušci umění inspirovaného barokem mají možnost zúčastnit se hudební dílny s Tomášem Alferim a loutkové dílny s Jiřím Jelínkem. Studenti 2. ročníku katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU budou zkoušet inscenaci inspirovanou povídkou Jakuba Demla Tanec smrti, brněnský florista Tamás Vígh na louce pod hospitálem vytvoří jedinečnou přírodní instalaci. Program je ovšem mnohem rozsáhlejší, a pokud bude přát počasí, návštěvníci si mohou zpestřit zdejší pobyt procházkami v okolí Kuksu. Více informací na https://theatrum-kuks.cz/ a https://www.facebook.com/TheatrumKuks/
Komentáře k článku: Vír neřestí a ctností v Kuksu
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)