Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Volnočasové aktivity?

    Nejsem sám, koho slovník ministra zdravotnictví Romana Prymuly ponouká. A způsob vyjadřování dalších vládců. Kdyby šlo jen o slova, čert to vem – jenže slova prozrazují způsob myšlení těch lidí a ten je ukotvený daleko před listopadem 1989. Podle slov poznáte je, ani armáda marketingových poradců je neschová.

    Volnočasové aktivity Prymula odděluje od aktivit ekonomických, co na tom, že problém přes dvacet let řeší termín kulturní průmysly. Neboť divadlo, koncerty, vydávání knih, ale také sportovní klání všeho druhu, turismus, zkrátka vše, čím současná společnost žije, má svůj ekonomický rozměr. Od začátku devadesátých let, poprvé v Ostravě, vznikaly průkazné studie o multiplikačních efektech umění a kultury, které prokázaly ekonomický přínos Prymulových volnočasových aktivit. Dnes víme, že kulturní průmysly bývají mnohdy výkonnější než to, co se stejně tradicionalisticky nesmyslně označuje za „výrobu“, průmysl. Dávno neplatí, a myslím nikdy ani neplatilo, že kultura je „nadstavba“ nad ekonomickou „základnou“ společnosti, jak tvrdili marxisté. A jak si zřejmě stále mnozí myslí.

    Ekonomické podceňování kultury však trvá od samého sametového listopadu. Vzpomínáte, jak jsme si v kultuře i za pravicových vlád utahovali opasky a čekali na příznivější dobu, aby nám ti shora mohli přisypat do korýtka? Až bude společnost tak bohatá, že si to bude moci dovolit, pak se i my, kulturní příživníčci, budeme mít dobře? Krajně pravicová chiméra opřená o krajně levicový náhled na kulturu a umění ve společnosti. Od konce nadějeplných devadesátek se směřování k liberální občanské společnosti poznenáhlu začalo vracet k centrálně řízené společnosti, kde vládne pořádek a řád – stále slyším zesnulého Martina Havelku, jak v roli Darryla van Horna v muzikálu Čarodějky z Eastwicku prohlásil, že pořádek a řád je třeba čas od času převrátit naruby. A anglicky speloval: H. O. V. N. O.

    Mentálně stejně se „bojuje“ s koronavirem. Hodily se přes palubu „volnočasové“ aktivity a lidé, kteří je provozují, do doby, až bude lépe a až si zase budou moci hrát. Že je kultura a umění součástí ekonomického života společnosti, významně se podílí na hrubém domácím produktu, že jejím omezením vznikají významné hospodářské škody, se holt bude muset prosadit a pandemie možná otevře společnosti oči. To je společný apel petic, otevřených dopisů a protestů z posledních dvou týdnů. Zaměstnanci mají své odbory, své přece jen jisté příjmy, a proto je mezi nimi dost těch, kdo by koronavirus raději přečkali v karanténě. Desetitisíce nezávislých OSVČ však platí škody, které nezpůsobily, ze svého a často už nemají na složenky! Hrozí to těžkým sociálním kolapsem!


    Komentáře k článku: Volnočasové aktivity?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,