Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Voucher na zlepšení životní úrovně v regionu

    České Budějovice zvítězily v boji o titul Evropské hlavní město kultury 2028 a kromě toho, že jsme tu z toho všichni šťastní, začínáme si naplno uvědomovat tu spoustu práce (a já věřím, že radostné práce), která před námi stojí, a jejíž strukturu jsme shrnuli v přihlášce, již jsme pro finále kandidatury odevzdávali mezinárodní porotě. Tato přihláška – povinně psaná anglicky – je hutným 100stránkovým textem, který je poměrně těžké číst, a ačkoliv je již nyní zveřejněna zde, doporučuji počkat si na českou easy-to-read verzi, kterou vydáme na konci července.

    České Budějovice zvítězily v boji o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Foto: archiv města

    Naše základní myšlenka rozvoje kultury ve městě, potažmo regionu, je zastřešena principem permakultury, což je pojem používaný primárně v zemědělství nebo v urbanismu. Permakulturní zahrada je taková, ve které se dobře daří staletým stromům, letničkám, mechu i půdním bakteriím, protože všichni potřebují všechny, nehledě na jejich velikost. A když je jeden oslaben, ostatní mají příležitost ho podržet.  A stejně tak kultura, tak jak ji směrem k roku 2028 budeme rozvíjet, je základní transformativní princip, který prostupuje všemi složkami lidského života a jako neviditelné mycelium spojuje všechna patra společnosti. Naše projekty si zakládají na propojování a přesahu – ať už do sfér sociálních, zdravotních, vzdělávacích, sportovních nebo kreativních, berou do hry udržitelnost, odpovědnost, sepjetí s krajinou a potažmo přírodou a jako klíčový rozměr vnímají princip péče. Péče, která se projeví v našich uměleckých programech stejně, jako ve stylu organizace a vnitřní kultury našich institucí, neboť dle našeho vidění jen v bezpečném a pečujícím prostředí může kultura dále udržitelně růst.

    A tahle zdánlivě utopická představa nyní získala podporu i finance jak ze strany politiků, tak evropské komise, které na realizaci tohoto plánu do roku 2028 přispějí částkou až 480 milionů Kč (Ministerstvo kultury) a 35,4 milionů Kč (Evropská komise).

    Programovou část přihlášky tvoří celkem 59 detailně zpracovaných projektů, jejichž základním rysem je dlouhodobá udržitelnost i po roce 2028, všechny obsahují zapojení místních komunit a všechny mají evropský přesah. Coby šéf opery vybírám několik z nich, na jejichž realizaci se obzvláště těším (anglické názvy slouží jen pro potřebu kandidatury, v budoucnosti je počeštíme):

    • Culture Harvest – velké bienále site specific divadla. České i zahraniční soubory, nezávislá scéna, divadlo utlačovaných a rozsáhlé curriculum workshopů a rezidencí. Celé jižní Čechy jevištěm a start již v roce 2026
    • Jírovec – Forgotten Music – každoroční muzikologická konference spojená s budějovickým rodákem, skladatelem Vojtěchem Jírovcem, která má za cíl postupně rekonstruovat (a částečně i scénicky uvést) celé jeho dílo. Na evropské úrovni bude s partnerskými městy vyzvedávat zakopané poklady i jejich dalších zapomenutých skladatelů.
    • Culture Island – významná rekonstrukce infrastruktury všech budějovických kulturních organizací, které leží jen pár kroků od sebe. Sdílené workshopy, capacity development, digitalizace a multižánrové projekty. Společná práce s publikem/návštěvníky a společný rámec vizuální komunikace.
    • Urban Canvas – kreativní projekt na rozvoj „urban“ umění, zejména sídlišť Máj a Vltava. Platformy pro prezentaci Hip Hopu, rapu, graffiti a světově unikátní crossover „Symphonic slam“ ve spojení symfonického orchestru a slam poetry. Každý rok nová deska.
    • Kroj Pride – série dlouhodobých umělecko společenských intervencí s cílem podpořit lidovou kulturu. Od mapování současného živého folkloru přes oživování fokloru zapomenutého až po velkou sebezkušenostní sérii divadelních workshopů na nalezení vlastních kořenů skrze projevy lidové kultury.

    Na kandidatuře jsem měl tu čest se podílet jako jeden ze tříčlenné dramaturgické rady, kurátor některých projektů a za tento dosud dvouletý proces jsem už ke své radosti zaznamenal velké změny v městském kulturním životě, a to zejména v užším sepjetí a intenzivnější komunikaci všech našich kulturních organizací, ale i napříč nimi, politickou sférou a nově velmi aktivním komunitním životem. I přestože zde stále vidím velké infrastrukturní problémy (absence relevantního divadelního prostoru nebo důstojného koncertního sálu), vnímám udělení titulu EHMK Českým Budějovicím jako voucher na významné zlepšení životní úrovně v celém regionu.

    ///

    Autor je operní režisér, šéf opery Jihočeského divadla.


    Komentáře k článku: Voucher na zlepšení životní úrovně v regionu

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,