Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

    Vše o mé Filmovce (No. 7)

    49. Letní filmová škola již patří minulosti a na svůj start se již pomalu chystá jubilejní 50. ročník. Je tedy čas na malé tradiční statistické resumé: Na festivalu se vystřídalo 4500 akreditovaných návštěvníků, v rámci balíčků se prodalo dalších 3140 vstupenek. LFŠ podpořilo 26 mecenášů. Festival byl od soboty do pondělí vyprodaný. Uvedeno bylo 180 filmů ve 189 projekcích, 35 VR projekcí, 93 položek odborného programu, 68 doprovodných akcí a 10 akcí v rámci Industry programu. Hlavní kolekce byla tradičně rozdělena do tří bloků: Historie, Současnost, Česko/Slovensko.

    Ocenění

    Asociace českých filmových klubů, tedy hlavní pořadatel Letní filmové školy, udělila 6 výročních cen. Jako první převzal z rukou ředitelky festivalu Radany Korené a ředitele ostravského studia České televize Miroslava Karase Výroční cenu Asociace českých filmových klubů chorvatský režisér Rajko Grlić, a to za propojení s českým filmovým prostředím během studií na FAMU a za rozmanitou filmografii, která prostřednictvím tragikomedií a dramat dovedně analyzuje specifika života v jugoslávském prostoru.

    Ivan Trojan převzal Výroční cenu Asociace českých filmových klubů pod patronací města Uherské Hradiště, a to za ojedinělou hereckou všestrannost a dlouhou řadu pozoruhodných hereckých výkonů, v nichž se nebojí odhalovat i extrémní polohy lidské povahy. Dostávám tohle ocenění od lidí, kteří filmu rozumí a dýchají pro něj. Děkuju všem divákům za podporu, kterou od nich cítím a Dejvickému divadlu, kterému jsem vděčný za to, kde jsem, řekl Trojan naplněnému kinosálu.

    Filipínský režisér Lav Diaz si odvezl Výroční cenu AČFK za absolutní výjimečnost v rámci současného uměleckého filmu a za solitérní a hluboce originální filmy zkoumající minulost i současnost rodných Filipín prostřednictvím extrémně dlouhých stopáží simulujících pomalé plynutí času. Není to záměr tvořit dlouhé filmy. Zároveň to taky není ten takzvaný hollywoodský standard, kde je dvouhodinovka orientovaná na trh. Já se chci na rozdíl od nich držet vlastních podmínek, řekl režisér. Když se pustím do dlouhého filmu, beru to jako závazek. Zda film bude dvouhodinový nebo jedenáctihodinový, se rozhoduji během natáčení, ovlivňuje mě místo a emoce, které z něj vyzařují, dodal.

    Slovenský režisér Miloslav Luther získal ocenění za mistrovské vykreslování tématu boje člověka s mocí či mocnostmi, za množství výrazných filmových a televizních literární adaptací a především za lidskost, nezlomný charakter a starost o osud slovenské národní kinematografie. Děkuji filmovým klubům v Česku i na Slovensku, jejichž práce si velmi vážím. Myslím si a vnímám to tak, že toto ocenění z mých filmů dělá filmy nadčasové, a to je pro mě nejvyšší pocta, uvedl Luther. 

    Jitka Donátová a Roman Marčák si z Hradiště odvezli Výroční cenu AČFK, která jim byla z rukou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše udělena za dlouholetou práci pro Filmový klub v Pardubicích. Část ceny věnujeme těm, co pardubický klub v roce 1963 zakládali a dnes už tu bohužel nejsou, řekl Marčák. Udělování bývá sentimentální, protože klubisté jsou srdcaři. Do klubů otiskují sami sebe, podotkla Korená s tím, že pardubický klub je zvláštní tím, že jako jediný sídlí v multiplexu, čímž v Česku vyniká. Jsem nadšená, tohle je pro mě klubový Oscar, glosovala oceněná Donátová. AČFK oceňuje své významné členy každoročně právě na LFŠ.

    Hosty Letní filmové školy byli také Fernando Guzzoni, José Arroyo, Tibor Bánóczki, Sarolta Szabóová, Monika Maslońová, Riet de Prinsová, Anna Jadowská, Robert Hloz, Matěj Hádek, Andrea Mohylová, Jan Kallista, Judit Pecháček, Ivo Bystřičan, Albert Hospodářský, Michal Blaško, Denis Šafařík, Tomáš Klein, David Jařab, Mariana Čengel Solčanská, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Simona Peková, Matěj Chlupáček, Eliška Křenková, Miro Šifra, Maja Hamplová a další.

    V sekci LFŠ uvádí vyhrála španělská tragikomedie o pozdním sexuálním probuzení Mamacruz. Film uvede Asociace českých filmových klubů do kinodistribuce v lednu 2024.

    Poslední shrnující slova patří ředitelce festivalu, Radaně Korené: Mám velkou radost, že na Letní filmovou školu přijelo opět velké množství návštěvníků, že se do festivalového dění zapojilo mnoho obyvatel města a regionu a že všichni společně vytvořili skvělou atmosféru. Pro nás organizátory je to největší poděkování za naši celoroční práci. Jsem přesvědčená o tom, že Filmovka letos definitivně dokázala, že je stabilní a oblíbenou akcí, a moc se těším na 50. ročník, který bude jistě výjimečný, řekla ředitelka festivalu Radana Korená.

    Brány 50. ročníku Letní filmové školy se otevřou 26. července 2024. Budeme u toho!


    Komentáře k článku: Vše o mé Filmovce (No. 7)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,