Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Rozhovor

    Antonín Brinda: Vše už bylo ztvárněno…

    Lehce filozofický rozhovor s Antonínem Brindou, absolventem oboru Performerství na DAMU. V rámci festivalu …příští vlna/next wave… obdržel Poctu v kategorii Objev roku.

    Z jeho konzumace feferonek u vitríny Veletržního paláce málem slzeli i přihlížející. Podruhé naháněl chutě psům (a možná i bezdomovcům), kteří míjeli uličku u Anenského náměstí vyzdobenou po celé délce párky navázanými na šňůrách. Funguje to jako Pavlovův reflex. Ty na první pohled čitelné výpovědi, které návštěvníkům pražské …příští vlny/next wave… servíroval v performancích, se člověku občas zničehonic vybaví, ať už díky podráždění smyslů, nebo v různých situacích. Síla jednoduchosti totiž vychází z promyšlených základů.

    Antonín Brinda obdržel Poctu v kategorii Objev roku FOTO ANDREA MA

    Antonín Brinda obdržel Poctu v kategorii Objev roku FOTO ANDREA MALINOVÁ

    Jak se z mladého muže stane profesionální performer?

    To by mě taky zajímalo – jak se z někoho stane profesionál v čemkoliv. Jak se to pozná? Tím, že takový člověk dostává za svou práci plat? Věnuje se jí většinu svého času? Vystudoval školu v daném oboru? Nebo podle nějakých jiných kritérií?

    Tak jinak – co vás přivedlo ke studiu tohoto oboru?

    Tak jako většina herců, i já nacházím libost v aktu setkání „diváka“ a „aktéra“. Méně než hraní rolí mě však zajímá, jak se jich zbavovat. Jestliže dokonalý herec je ten, který realizuje sám sebe předváděním jiné osoby (která ale vychází z něj), pak dokonalý performer je ten, který dokáže totéž, aniž však vytváří fikční charakter.

    Pro někoho může být překvapením, že takový studijní obor na DAMU existuje.

    Bohužel už opět neexistuje. Několik stávajících studentů programu Divadelní tvorba v netradičních prostorech (kam spadal také obor Performerství, který jsem studoval) program ještě dokončuje, ale jinak tento projekt de facto skončil. Bakalářským cyklem performerství prošlo pět studentů. Pro žádné další zájemce se obor otevírat nebude a nedojde ani k otevření dříve plánovaného magisterského programu. Jestliže je z mých slov cítit trpkost, není to náhoda.

    Důvod?

    Přesné podrobnosti vnitrofakultních bojůvek neznám. To, že bývalý vedoucí programu Divadelní tvorba v netradičních prostorech Tomáš Žižka po mnoha letech opouští fakultu a snahy nejen jeho, ale také řady dalších umělců a teoretiků o rozšíření a inovaci výuky na katedře tzv. alternativního divadla přijdou nazmar, hovoří samo za sebe. Během podzimu by měla vyjít alespoň publikace věnující se vybraným bakalářských projektům našeho programu s mým příspěvkem Resumé: Divadelní tvorba v netradičních prostorech a Performerství.

    Je vůbec možné stát se performerem na plný úvazek?

    Předpokládám, že ano. Například Marina Abramović je natolik slavná, že by snad měla být schopná živit se čistě provozováním svého umění. A takových případů bude jistě víc.

    Kolik performancí jste už připravil?

    Kolik přesně? Těžko říct. Menší část mé tvorby je čistě divadelní, věnuji se také světlu a instalacím, u některých akcí je jejich příslušnost k tomu nebo onomu médiu sporná. Ale tak či onak to bude mezi dvaceti a třiceti.

    Máte za sebou zahraniční spolupráce. Kde jste působil a jaké zkušenosti pro vás byly důležité?

    Mám za sebou realizace v různých státech – ve Velké Británii, Polsku, Litvě, Rumunsku či Rusku. Myslím, že tyto zkušenosti mohu jen těžko zevšeobecnit. Vypíchnu dva příklady klasičtější divadelní práce. V polské Wroclawi jsem se na inscenaci Harmonie protikladů v bývalém pivovaru podílel jako pomocný osvětlovač. Překvapilo mě, jak může být práce ve velkém týmu příjemná, pokud je režisér (Matěj Matějka) lidský, a že chcete-li pracovat s profesionály podle vašeho gusta, jen těžko seženete v rámci jedné země nebo jednoho kontinentu svůj ideální tým.

    A ta druhá?

    Mimořádnou zkušeností pro mě byla pouliční inscenace Les, kterou jsme prezentovali na různých místech v centru Moskvy. I přesto, že se jednalo o tzv. fyzické divadlo, založené na pohybu a obsahující minimum textu, mými hereckými kolegy byli většinou klasičtí herci, vzdělaní v ruském dramatickém divadle. Bylo fascinující sledovat, jakou váhu může mít v jiné zemi médium divadla, s jakou pílí je studováno a vytvářeno a jak velkému zájmu se těší u publika. Fakt, že jsou obdivovány především klasičtější formy, je obrácená strana mince. Ne, že bych snad opovrhoval klasikou – naopak, historického dědictví si velice vážím, ale jak nás ústy Treplevovými učí jeden z největších klasiků ruského divadla Anton Pavlovič Čechov, s proměnou doby musí nutně přicházet i „nové formy“.

    V současné době jste na stáži v Helsinkách…

    Helsinky jsou městem, kde má performance art bohatou tradici a zdejší experimentální scéna je pověstná. A zatímco v Helsinkách se performance učí na univerzitě, v Moskvě člověka za performování zavírají do vězení…

    FOTO ANETA VAŠATOVÁ

    Antonín Brinda při performanci ve Vraném nad Vltavou FOTO ANETA VAŠATOVÁ

    Na festivalu …příští vlna/next wave… uvádíte vždy premiérovou performance, určenou pro jistý prostor. Jak postupujete? Vyberete prostor a pak na něj v rámci tématu festivalu reagujete?

    Na výběru místa se domlouvám s dramaturgyní festivalu Lenkou Dombrovskou. Doposud to bylo tak, že mi Lenka předložila různé možnosti, kde bych mohl své akce prezentovat, aby zapadaly do celkové struktury festivalu a nebyly úplně separované. Jednotlivé lokace se lišily, představovaly příjemné výzvy. Stejně je tomu letos s prostorem bývalé papírny ve Vraném nad Vltavou. Znalost lokace a tématu jsou důležitými výchozími body k vytváření výsledného tvaru.

    Letos vystupujete na festivalu poprvé ve vlaku a poprvé sólo…

    Na nový prostor se těším. Ano, v předchozích letech se vždy jednalo o týmové projekty, ať už šlo o akci FUNKČNÍ/DYSFUNKČNÍ, na které jsem spolupracoval s Fortunou Hernández, nebo loňské Animálie, které vznikaly ve spolupráci celého týmu lidí (Fortuna Hernández, Heidi Hornáčková, Marie Vařeková, Svetlana Silich, Anna Ugolkova a Vojtěch Šárský).

    Dá se pracovat se zadáním, se kterým názorově nesouzníte?

    Jestliže budu uvažovat v kontextu festivalu …příští vlna/next wave…, pak by za „zadání“ bylo možné považovat téma festivalu. Tím je letos terorismus. Pokud by se mi protivilo, myslím si, že by nebylo obtížné najít způsob, jak ho převrátit, zesměšnit, ignorovat. Jedná se o hypotetickou úvahu, ale když by taková situace nastala, domnívám se, že obě strany by prezentací takové subverzivní akce získaly. Festival by nabyl na komplexnosti a aktér by mohl svůj solitérský názor konfrontovat s odlišnými přístupy organizátorů a prozkoumat tak problém z nové perspektivy.

    Kolik potřebujete času na přípravu a jak budujete scénář?

    To je hodně variabilní. Záleží na tom, jedná-li se o sólovou nebo týmovou akci, pro jakou příležitost a prostor je vytvářena atd. S tím souvisí také „scénář“. Tohle slovo ale nepovažuji za úplně přesné. Se spolužáky jsme někdy pracovali s termínem „partitura“. Některé prezentace mají poměrně přesný chronologický řád. Například performanci na filmovém festivalu Zlatý voči jsem měl vyměřenou na vteřiny. Jedná se ale spíše o výjimky. Sympatické jsou mi delší tvary, tzv. long durational performance, které v mém případě nabývají většinou délky několika hodin. V takovém případě je určeno základní zadání – místo, čas, limitace, vše ostatní je otázka konkrétní situace. Nebo může být určena pouze základní sada rekvizit nebo určitá idea. Zatím mi nejvíce vyhovuje, když znám dopředu místo (to je důležité), kontext, ve kterém bude akce prezentována a téma, které budu ztvárňovat. Většinou mám v notýsku zaznačenu sérii bodových poznámek, které spolu s několika náčrtky pochybné kvality více či méně určují, co diváci uvidí.

    V jedné z performancí jste aktivizoval divácké vnímání tím, že jste pojídal feferonky, tedy sám fyzicky prožíval intenzitu sdělení. Jak vás osobně obohacuje prožitek, kdy překračujete vlastní fyzické hranice?

    V žánru performance artu se nejedná o nijak mimořádný přístup. Subkategorie zvaná body art je v podstatě založená na zkoumání fyzických limitů a důvody takto intenzivní práce s tělem se u různých tvůrců liší. Například Stelarc, umělec původem z Kypru, se ve své rané tvorbě nechával propichovat háky a věšet do prostoru. Zážitek, který je běžně vyhledáván právě z důvodů extatičnosti, kterou způsobuje, nehrál ve Stelarcově práci roli – pracoval s (vlastním) lidským tělem jako s jiným druhem sochařského materiálu. Nicméně tělo a duch jsou nepochybně propojeny, takže ano: propichování, krvácení, omdlévání a nevím co ještě obsahují jistý duchovní náboj. Člověk se kontaktuje se svou fyzickou podstatou, uvědomuje si „na vlastní kůži“ svou existenci, která je psycho-somatická.

    To už je téměř mučednictví s jeho duchovní podstatou, nebo ne?

    Mučednictví je velké a zajímavé téma, které mě fascinuje. Několik let zpátky mě má tehdejší přítelkyně seznámila s divadelní hrou Merlin aneb Pustá zem od Tankreda Dorsta. V jedné z úvodních pasáží vysvětluje autor, proč zasvětila postava Mordreda život zlu. Mordred touží po absolutní čistotě, po dobru, po Bohu. Proto, aby se mu Bůh/Anděl zjevil, následuje příkladu mučedníků a různými způsoby se trýzní. Tolik energie a bolesti ho již stál jeho zápas. Možná, že kdyby se ještě jednou, naposledy ohlédnul za sebe, spatřil by tam Anděla, který o jeho záměru ví a který by mu byl schopen poskytnout onu absolutní čistotu, po níž tolik baží. Mordred se ale rozhodne nesetrvávat v planých nadějích, neohlédne se a místo dobru zasvětí svůj život zlu. Po celou dobu scény stojí Anděl za Mordredovými zády.

    Nevím, co z toho vyplývá, ale rozhodně je to velmi silná scéna.

    V předchozích letech jste v rámci festivalu …příští vlna/next wave… poukazoval na komunikaci a diskomunikaci především mezi ženou a mužem. Jako velkou roli hrají podle vás genderové problémy ve společnosti?

    „Genderové problémy“ jsou neodstranitelnou součástí jakékoliv společnosti, stejně jako například „problémy“ rasové, sexuální orientace a jiné. Člověk se rodí buď do ženského, nebo do mužského těla. Obě těla jinak strukturují myšlení jedince, stejně jako je jim přiřazovaná jiná sociální role. Slovo „problém“ nepovažuji úplně za šťastné, ale souhlasím s tím, že mezi ženou a mužem existují velké rozdíly a je třeba se těmito odlišnostmi zabývat. Téma je to nevyčerpatelné, protože jak se říká, doba se mění a lidé s ní a je potřeba se vracet ke všem zdánlivě vyčerpaným tématům. „Vše“ už bylo řečeno a ztvárněno, ale ne mnou, ne vámi, ne teď, ne tady, ne takto…

    Zdá se, že ve své tvorbě postupujete od partnerských vztahových otázek k těm společenským a politickým.

    Jsem rád, že to, co mě zajímá, je v mé práci čitelné. Myslím, že otázka genderu a sexuality je jedním z mých oblíbených okruhů, stejně tak ten politicko-sociální. Ostatně jsou to témata, která od sebe nemají daleko. Mistrem v reflexi politiky a erotiky je například Milan Kundera.

    Vaše performance Esence v opavské Galerii Cella zkoumala kontrast mezi animalitou a civilizačními nánosy. Co konkrétně si pod tím máme představit?

    Člověk je živočich, má své pudy, emoce, fyziologické potřeby, určité přirozené tělo. Zároveň ale disponuje tělem sociálním – je součástí více či méně přirozených společenských vazeb, jejichž ideologičnost je těžké rozkrýt. Jak rozpoznat ideologii, když jste její součástí? Nevím, jak se z oněch „civilizačních nánosů“ vymanit, znepokojuje mě, že si nemohu být nikdy jist tím, které myšlenky jsou mé a které mi byly někým podsunuty. V Opavě jsem svou akci končil v pozici sochy s arogantním výrazem, omotaný filmovými pásy – jako masovými médií navěky zachycený obraz člověka, který se sice pokusil vzepřít tlaku ideologie, ale ve své animální formě nebyl schopen setrvat.

    Obdobně se na letošním festivalu Badespasstotal v Hůrkách mnou ztvárňovaný osvobozený nahý člověk zalekl reakce okolí a znovu se vrátil do své repetetivní, rutinní existence. V takových akcích se podle mého dobře odráží má vlastní neurčitá touha po „přirozenějším, svobodnějším“ životě, která ale může být pouze nedosažitelnou chimérou.

    Na vernisáži výstavy Akt ideologie v GASK jste svým vystoupeném upozornil na téma lidské sexuality jako na jeden z ideologických státních aparátů. Tohle propojení vysvětlíte jak?

    Nechal jsem se inspirovat především textem neomarxistického filosofa Louise Althussera Ideologie a ideologické státní aparáty. V poslední době se k tomuto článku vracím po několikáté. I když nemohu říct, že bych jej přijímal zcela nekriticky, rozhodně je pro mě důležitý. Francouzský myslitel Althusser vychází z Marxe a jeho pojetí státních aparátů. Hovoří o ideologických státních aparátech (ISA) a represivním státním aparátu (RSA). Zjednodušeně řečeno, za ISA považuje všechny ty společenské vlivy, které na nás působí nerepresivně a přiřazují jednotlivci místo ve společnosti nikoliv skrze zjevný nátlak a donucování, ale skrze nenápadnou manipulaci. Občan, aniž si to uvědomuje, není ve své hlavě pouze sám se sebou, ale také s plíživými příkazy státního aparátu. Mezi ISA řadí Althusser náboženství, školy, rodinu, média, kulturu aj.

    Stále nevidím souvislost se sexualitou.

    Byť ji autor nezmiňuje explicitně, formování sexuální identity je také součástí sociálního těla občana. Řada uvedených ISA jako rodina, školy, náboženství atd. nás učí, co je a není v otázce sexuality přirozené, co znamená být ženou a co mužem, s kým a jak bychom co měli nebo neměli dělat. Naše sexuální identita je tedy ideologicky určována.

    Název letošní performance pro festival …příští vlna/next wave… je Teror jako ismus – Estetika vzdoru. Jak koresponduje s vybraným prostředím vlaku a papírny a kde hledáte styčný bod?

    Při koncepčním vytváření akce jsem byl vlastně postaven před dvě tematické linie – tu festivalovou (terorismus) a místní (vlak, papírna). Ve výsledném tvaru se chci odkazovat k různým formám odboje, propagandě a s ní souvisejícími způsoby jejího šíření, jako je například tisk. A abyste mohli něco vytisknout, potřebujete mít nejprve k dispozici papír… Rád bych, aby má akce byla pro diváky vizuálně zajímavá, ale aby se nejednalo pouze o sled abstraktních, „krásných“ obrazů.

    Jak byste vyložil pojem „Estetika vzdoru“?

    Krásu lze nalézt v podstatě ve všem, záleží jen na pozorovateli. Také revoluce, války a různé jiné formy odboje a konfliktů mají svou estetiku. Futuristé se k této válečné kráse hlásili programově. Někdy může být ten který revolucionář fascinován více revoluční rétorikou, demagogií, romantickou představou vzpurného hrdiny než obsahem revolty samotné. Kolik lidí následovalo Hitlera pro jeho „geniální“ politické myšlení a kolik se nechalo strhnout nacistickým kýčem, představou silných a zdravých lidí vedených charismatickým vůdcem?

    Nezapomínejme, že ideologie a demagogie nejsou vyhrazeny jen pro vládnoucí třídu, vůči které se všichni ti rozhněvaní mladí muži a ženy bouří. Z libovolné vzpoury se tak může stát pouze odboj pro odboj, sofistikovaná filosofie se zploští na několik schematických tezí, snaha o změnu společenského systému se omezí na dredy na hlavě a hipísácký znak míru na krku…

    „Chtěl jsem zažít obraz skutečnosti, a vy, falšovatelé, mi podáváte jakýsi abstraktní, smyšlený ismus“, napsal Karel Čapek. Jaký ismus nám podáte vy?

    Ta Čapkova myšlenka je vytržená z kontextu a proto zní nedomyšleně. Nástup „prvních ismů“, impresionismu, dadaismu, surrealismu, futurismu aj. představoval důležitý zlom v přístupu k umění. Již nejméně sto let jsme zvyklí nepovažovat mimetickou nápodobu v umění za pravdivý „obraz skutečnosti“. Zda je realitě blíž tzv. realismus nebo kubismus je pouze na vnímání toho kterého umělce/diváka.

    Já za sebou nemám žádný manifest, mám pouze určité oblíbené žánry a média, které jsou mi blízké a z nichž vycházím (performance art, body art, divadlo aj.). Ačkoliv o své tvorbě přemýšlím a také se ji snažím terminologicky pojmenovávat, je vždy těžké hovořit zevnitř o něčem, co nevidíte zvenčí. Jaký ismus vám podám, je tedy spíše otázka na vás.


    Komentáře k článku: Antonín Brinda: Vše už bylo ztvárněno…

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,