Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

    Všichni jsme emotivní

    Dvoudenní událost proběhne 6. a 7. května v pražském Divadle X10 a představí deset současných performancí, které zkoumají různé aspekty emocí, empatie a solidarity v širším společenském a politickém kontextu. Festival se koná k příležitosti dvacátého výročí, které tranzit.org slaví v roce 2022.

    Larisa David. Foto: Rafael Romero Peña, 2021

    Mezi zúčastněnými umělci je pražský kolektiv Prádelna, jehož členky se zabývají tématy spojenými se sociálním vyloučením, rakouská tanečnice a choreografka Doris Uhlich, kubánský performer a disident Luis Manuel Otero Alcántara a polská umělkyně Zorka Wollny, která se pohybuje na pomezí divadla, aktivismu a současné hudby. Festival pořádá tranzit.cz / Matter of Art ve spolupráci s Divadlem X10 a spolukurátory jsou členové sítě tranzit.org. Během dvou večerů budou návštěvníci zváni k prozkoumání různých prostor a místností divadla, kde se budou odehrávat zajímavé performativní situace. K příležitosti festivalu vychází kniha rozhovorů, které kurátoři vedli s umělci během první vlny pandemie covidu-19.

    Emoce je silou, která působí mezi lidmi jako reakce na koncepty, vztahy i objekty. Když koluje světem, je těžké na ni ukázat prstem. Prožíváme události, které nás emocionálně zahlcují. V kontextu tak obrovských krizí, jako je válka nebo změna klimatu, je obtížné udržet si jakýkoli odstup. Zdá se, že dnešní politická kultura je často poháněna převládajícími strachy, úzkostmi a hněvem. Jsou takové emoce dobrým kompasem? Emoce – ať pozitivní, či negativní – jsou zakódovány do algoritmů sociálních sítí, na kterých trávíme tolik času a které žijí z našich emočních reakcí, jak nám denně připomínají emotikony. Hranice mezi soukromým a veřejným se posouvají příliš rychle na to, abychom je mohli sledovat. Reagujeme emocionálně na to, co se děje kolem nás, ale někdy se zdá, že právě způsob, jakým reagujeme, nám brání dotyčné problémy řešit. Přesouváme se od politického k osobnímu. Vyčerpaly se politické vášně spojené se sociálními konflikty a revolucemi dvacátého století? Jaké emoce nás propojují a jaké nás rozdělují? Kterým emocím bychom měli důvěřovat, aby byly našimi průvodci? Můžeme znova pocítit naději? Jaká gesta by mohla vytvořit podmínky pro solidaritu a sdílenou empatii? Přizvali jsme umělce a umělkyně, aby zpochybnili zažité způsoby myšlení o emocích. Emotivní díla mohou být náročná, protože emoce bývají zapeklité, protichůdné, komplikované. Přesto nás mohou vést k tomu, abychom porozuměli zkušenostem, které jsme nikdy nezažili, a překonali různé druhy sociálních rozdílů.

    Tranzit.org vyjadřuje solidaritu s obyvateli Ukrajiny – s kolegy pracujícími v kultuře, ale i se všemi lidmi, jejichž životy byly narušeny a ohroženy současnou válkou. Vyjadřujeme podporu také lidem v Rusku a Bělorusku, kteří protestují proti válce a riskují tak vlastní svobodu. Odsuzujeme tuto válku stejně jako všechny ostatní války. Navzdory této situaci pokračujeme v přípravách festivalu, protože jsme pevně přesvědčeni, že umění má nenahraditelnou roli v pochopení složitých situací a nabízí důležitý, avšak často přehlížený pohled na podstatu politických vztahů.

    • Autor:
    • Publikováno: 29. dubna 2022

    Komentáře k článku: Všichni jsme emotivní

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,