Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

    Všichni máme stejné možnosti

    Francouzský institut a Goethe-Institut v České republice společně pořádají cyklus akcí s názvem FEM2:2 Das Jahr de l’égalité. Cílem dlouhodobého kulturního projektu je poukazovat na stav rovnosti žen a mužů v naší společnosti, a to zejména v oblasti kultury. Zahájení celého cyklu proběhne 11. února 2022.

    Cyklus akcí nazvaný FEM2:2 Das Jahr de l’égalité bude zahájen 11. února u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě a to v 18 hodin v pražském kině Edison panelovou diskusí na téma Obraz versus žena na plátně. Foto: archiv

    Rovnost žen a posílení jejich postavení ve společnosti je nedílnou součástí inkluzivního a udržitelného rozvoje, uvádí Sarah Doignon, zástupkyně ředitele a kulturní atašé Francouzského institutu v Praze. Odkazuje tak na cíle organizace UN Women, což je orgán Organizace spojených národů (OSN). Právě rovnost žen je jádrem společného kulturního projektu, jenž díky finančním prostředkům Francouzsko-německého kulturního fondu připravuje Francouzský institut v Praze spolu s českou pobočkou Goethe-Institutu.

    Cyklus akcí nazvaný FEM2:2 Das Jahr de l’égalité bude zahájen 11. února u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě a to v 18 hodin v pražském kině Edison panelovou diskusí na téma Obraz versus žena na plátně, již za moderace Andrey Průchové Hrůzové pořádá Fresh Eye, jediná česká platforma pro studium vizuální kultury. Dalšími panelistkami budou filmová teoretička Klára Feikusová a kunsthistorička Zuzana Štefková. Následovat bude projekce komedie Miluj svého robota (Ich bin dein Mensch) německé režisérky Marie Schrader. Film se zabývá futuristickou otázkou vztahu člověka a robota. Vypráví intimní příběh dvou nevyrovnaných postav. Fantastická herečka Maren Eggert v roli archeoložky Almy filozofuje o lásce, intimitě a o tom, co znamená být člověkem, říká Luisa Rath, programová ředitelka Goethe-Institutu v Praze.

    FEM2:2 Das Jahr de l’égalité  není ženský projekt, není to ženská filmová série, není to ženský festival, protože nikoho by nenapadlo pořádat mužský festival. Tento cyklus kulturních akcí je třeba chápat jako nárok na to, co by mělo být normou: že všichni máme stejné možnosti bez ohledu na pohlaví, barvu pleti, vlasů nebo sexuální orientaci. To je poselství FEM2:2, shodují se Luisa Rath a Sarah Doignon.

    Cyklus FEM2:2 bude pokračovat 14. března promítáním francouzského dokumentárního filmu La science a mauvaise genre v Kampusu Hybernská. Projekci doprovodí diskuze u kulatého stolu s Colette Guillopé, francouzskou profesorkou matematiky a bývalou předsedkyní asociací Femmes et mathématiques a Femmes et sciences, a s německými a českými odborníky na téma žen ve vědě. Cyklus FEM2:2 se skládá z různých francouzsko-německo-českých uměleckých a diskurzivních složek, včetně série měsíčních filmových projekcí v Kině 35 a v  Goethe-Institutu. V tomto rámci budou představeny německé, francouzské, ale i jiné evropské pohledy na téma rovnosti žen a mužů. Projekt také obohatí spolupráce s festivalem FAMUFEST 38 (30. 3. -3. 4. 2022) s nabídkou Master Classes s pozvanými francouzskými a německými filmařkami. Souběžně s francouzským a českým předsednictvím Rady Evropské unie v roce 2022 zdůrazňuje FEM2:2 význam celoevropské debaty na téma rovnosti žen. Cyklus bude ukončen 25. listopadu 2022, v Mezinárodní den boje proti násilí na ženách.

    • Autor:
    • Publikováno: 1. února 2022

    Komentáře k článku: Všichni máme stejné možnosti

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,