Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Vstáváme každý den s myšlenkou na Obamu…

    Popularitu prvního nebělošského presidenta USA Baracka Obamy se snaží „vytěžit“ nejrůznější oblasti showbussinesu včetně divadla. Jeho život a kariéra se od roku 2008 staly tématem už tří muzikálů!

    Nairobi

    Ten první – Obama The Musical s podtitulem Victory Show měl premiéru na sklonku roku 2008 v Keňském Národním divadle v Nairobi. Domácí autor George Orido v něm pochopitelně poukázal především na Obamovy keňské kořeny. Inspiroval se především presidentovými knihami Dreams from My Father (Sny mého otce) a Audacity of Hope (Troufalost naděje).

    Muzikálový příběh začíná svatbou Obamy seniora s kansaskou kolegyní z fakulty na Havaji. I když příběh jejich lásky skončil rozvodem, malý Barack se stal jejich věčným poutem. Další děj už se věnuje talentovanému chlapci, který je stejně dobrý v basketbalu jako ve studiu – a stává se přirozeným vůdcem svých vrstevníků. To vše je pojato v lehce komické rovině, ale nechybí tu ani romantika. V hodinovém muzikálku účinkuje na třicet velmi mladých umělců a choreografie tvořila směs tradičních i současných afrických tanců, salsy, tanga i baletu. Obamu si zahrál Eric Makori, jeho protihráče – zloducha McCaina – Paul Kamai.

    Londýn

    Druhý muzikál byl uveden loni na jaře v malém londýnském divadle Hens and Chickens Theatre. Americký detektivkář Teddy Hayes si vystačil s jedenácti herci a patnácti písněmi. V muzikálu Obama on My Mind (S myšlenkou na Obamu) nabídl humorný pohled do zákulisí presidentské kampaně. Velká část příběhu se odehrává v malé kanceláři, kde se nevelký tým oddaných, loajálních a Obamou zcela „posedlých“ členů volebního týmu snaží o jediné: jak dostat svého muže do Bílého domu. Odtud také název muzikálu – jedna z protagonistek zpívá za všechny Vstáváme každý den s myšlenkou na Obamu…

    Frankfurt

    Nejnověji se v polovině ledna představil v koncertním sále Jahrhunderthalle ve Frankfurtu nad Mohanem muzikál Hope! – Das Obama Musical (Naděje – Obamův muzikálový příběh). Jako motto zvolili tvůrci heslo Yes, We Can (Ano, můžeme), které zaznělo v Obamově klíčovém předvolebním projevu. Hra mapuje Obamův vzestup a přenáší na jeviště události roku 2008, předvolební kampaň i postavy z politického světa – mimo jinými Sarah Palinovou, Hillary Clintonovou či Obamova protikandidáta Johna McCaina. V textu dialogů i písní jsou hojně citovány autentické výroky jednotlivých protagonistů. Dění doplňují reakce obyvatel chicagského domu, v němž žijí lidé různých kultur – afroamerický aktivista, nezaměstnaný Portorikánec, konzervativní německá vdova… Pro ty všechny je Obama příslibem a nadějí do budoucna. Autorem hudby je Randall Hutchins. Zpívá se německy a anglicky. Texty písní jsou většinou v angličtině se simultánně promítaným německým překladem. Na třicet převážně amerických herců a zpěváků, z nichž mnozí účinkují na německé scéně již léta a dalo by se říci, že zde zdomácněli, bez problémů přechází od soulu k funky, hip hopu či rapu a zase nazpět ke gospelu a rocku. Obamův duch jsme přijali kompletně za vlastní. Vyprávíme, jak z tehdejší situace vzešla nová image Ameriky, která ovlivnila situaci na celém světě, říká producent a režisér Roberto Emmanuele. Do hlavních rolí Baracka Obamy a jeho manželky Michelle byli po dlouhých konkursech vybráni američtí herci Jimmie Wilson a Della Miles. Barackův presidentský protikandidát John McCain je ztvárněn německým zpěvákem Davidem Hanselmannem. Frankfurtská premiéra se pyšní ještě jednou zvláštností: jedná se o první interaktivní muzikál nové generace. Aspoň to tvrdí Robert Emmanuele. Více než polovina sedadel v koncertní síni byla totiž opatřena malými bubínky (perkusivní sedadla), na které diváci bubnují při scénách slavnostní inaugurace presidenta Obamy. Ti, na které se bubínky nedostaly, obdrželi chřestítka.

    Nepřejícní kritici píší, že je Obama ve všech třech projektech viděn růžovými brýlemi, ale jejich tvůrci to jednohlasně a vehementně popírají. Poukazují na to, že příběhy jsou prezentovány s komickou nadsázkou a mnohdy nemají daleko k politické satiře. Ta se nicméně týká spíše jiných postav. Obama – módní ikona dneška – zůstává v Keni, Británii i Německu muzikálovým hrdinou bez bázně a hany.

    Ze zahraničního tisku vybrala, přeložila a zpracovala


    Komentáře k článku: Vstáváme každý den s myšlenkou na Obamu…

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,