Obsah Divadelních novin 1/2018
Kritika /
Vražda agenta Litviněnka
Do Dejvického divadla se po tříleté pauze vrátil režisér Jiří Havelka a s částí souboru, která se neúčastnila paralelního titulu Honey v Jatkách78, nazkoušel autorskou inscenaci Vražda krále Gonzaga. Větší zájem vcelku pochopitelně budilo Krobotovo novocirkusové dobrodružství v holešovické tržnici, podle obvyklých not se ale nehraje ani doma v...
Kritika /
Shakespearovský filmový trip
David Drábek se ve své další (už čtvrté) shakespearovské adaptaci v Klicperově divadle zase pořádně rozjel: milenci bloudí v lese postelí psychiatrického oddělení rozpadající se nemocnice, kterou opravuje národnostně pestrá družina Jurije Klubkoněnka.
Kritika /
Něco, co nás přesahuje
Budova Janáčkova divadla v Brně je od června minulého roku kvůli rekonstrukci zavřená, ale operní soubor bez velké scény nezůstal, ba našel si ještě větší!
Rozhovor /
Jakub Krofta: Posláním polského divadla je neustálá vzpoura proti mocným
Jakub Krofta (1971) působil po studiích na DAMU jako režisér a později jako umělecký šéf v hradeckém Divadle Drak. Jako režisér nebo pedagog pracoval také v USA, Austrálii, Izraeli, Rakousku, Dánsku, Finsku nebo Polsku, kde je od roku 2012 uměleckým šéfem Wrocłavskeho Teatru Lalek, které se pod jeho vedením stalo jednou z nejčastěji oceňovaných...
Kontext /
Tak ošklivej pán… aneb Kolik lidí, tolik Magorů
Knihou roku 2017 v tradiční anketě Lidových novin se stala biografie Ivana Martina Jirouse od Marka Švehly nazvaná Magor a jeho doba. Možná logická, pro mne ale překvapivá volba českých literárních intelektuálů (byť o výběru oslovených bychom mohli diskutovat a myslím, že by redakce v tomto měla být vyhraněnější).
Muž pro každé počasí
Minulý rok opustila tento svět vedle Sama Sheparda, o němž jsme psali v minulém čísle, ještě jedna divadelní legenda dvacátého století – britský režisér a herec Peter Hall.
Burza /
O poslušné lokajské společnosti (I) – František Pavlíček: Čtení z října 1989
Rozhovor s dramatikem a scenáristou Františkem Pavlíčkem (1923–2004) se odehrál v říjnu 1989 a původně měl vyjít ve zpravodaji Jonáš-klubu, v časopise Echo. Jenže dění po 17. listopadu se náhle zdálo mnohem zajímavější, a tak ohlédnutí za životaběhem někdejšího ředitele Divadla na Vinohradech a scenáristy filmů Markéta Lazarová či Tři...
Rozhovor /
Vladimír Morávek: Jsem člověk stižený vizí
Rozhovor s odcházejícím uměleckým šéfem DIVADLA HUSA NA PROVÁZKU
Kritika /
Zlaté prozření bohatých
Inscenace Eyolf v HaDivadle je pozoruhodná tím, jak emotivně v ní působí strohé, úsporné, nepatetické a v mnohém „nedivadelní“ herectví.
Kritika /
Unavil se tak, že nevidí už nic?
Témata stárnutí, zapomínání a s nimi související Alzheimerovy choroby se v posledních měsících znásobeně objevují na pražských jevištích. Po Zellerově Otci, prezentovaném v Rokoku, a dramatizaci Bernlefova románu Zatmění mozku v Divadle Broadway tu máme titul Pardál, hru plodného rakouského autora Felixe Mitterera.
Kritika /
Chození v přírodě je na hovno
V Experimentálním prostoru NoD si Janek Lesák s Natálií Preslovou vtipně pohráli s formou dokumentárního divadla. Nezapomněli na to upozornit umělým, trochu polopatickým rámcem, kdy na začátku a na konci Osamělosti komiksových hrdinů promítli na stěnu záběry, v nichž Helena Třeštíková obvolává a utěšuje superhrdiny.
Kritika /
Stepní vlk Jan Kačena
V záplavě premiér s koncem roku 2017 uvedla hned dvě divadla ve dvou různých městech inscenace, jichž je tvůrcem Jan Kačena. V pražském A Studiu Rubín zrealizoval svou vizi slavného Hesseho románu pod názvem jedné z jeho částí Traktát o stepním vlku. A v jihlavském Horáckém divadle jevištní esej pracující s genderovým diskursem Bůh je žena.
Kritika /
Inscenace roku
Do 25. ročníku každoroční ankety přispělo šestaosmdesát respondentů. Vybírali jsme je z našich pravidelných přispěvatelů, podporovatelů, z lidí známých i méně známých, u kterých jsme předpokládali osobitý názor.
Divadlo 1918–2018
V každém čísle letošních Divadelních novin v této rubrice připomeneme divadelní událost, dokument, fotografii, inscenaci, osobnost ke stoletému výročí vzniku Československé republiky. Nebudeme postupovat chronologicky, ale přece jen začneme na samém počátku.
Došlo do redakce
Karina Schaapman: Dům myšek – Sam a Julie v divadle Meander, 68 stran Především výtvarný projekt nizozemské autorky, matky šesti dětí, ženy sochaře a v současné době političky nizozemské labouristické strany (1960), původně vystupující pod pseudonymem Karina Content. Jde v podstatě o obrázkovou knihu sestavenou z fotografií superrealisticky...
Víte, co je nejdůležitější?
Začínáme nový, už 27. ročník Divadelních novin. Děkuji všem, kteří s námi loňské Divadelky sledovali, četli nebo psali. A věřím, doufám, že spolu vydržíme i letos. Za redakci jsme odhodlaní být nadále názorově otevření, psát o všem podstatném, co se v našem divadle, ale i za jeho hranicemi, a vůbec v naší a evropské společnosti, stane....
Inscenace roku
Do jubilejního 25. ročníku ankety Inscenace roku přispělo šestaosmdesát respondentů. Drtivá většina žije a pracuje v Praze (72), jen několik z nich je z Brna (6), Olomouce (4), Plzně (2), Ostravy a Zlína (po jednom). Nehledejme v tom pragocentrismus, ale přirozené rozložení divadel a jejich reflexe v Česku. Že to (Pokračování textu…)
„Janžurka“ ke stažení
Herecké monografie – a mám na mysli texty jistých odborných parametrů, nikoli urychlené kompilace z existujících rozhovorů nebo bulvárně laděné „zpovědi“ – v poválečných Čechách zažily dvě silná období. To první je spojeno s šestadvaceti kapesními svazky „orbisovské“ edice Proměny, druhé pak s aktivitou vydavatelství Achát na konci...
Knihy roku
aneb Pohled do českých Lidových novin a slovenské Pravdy na tradiční knižní ankety
Jednou větou
Ministerstvo není tvůrcem kultury – je jejím služebníkem a mělo by být inspirátorem i hybatelem všeho, co se v kultuře i ve společnosti děje. Čeká nás řada úkolů. Jedná se o to, abychom vytvářeli podmínky pro vznik nových artefaktů, abychom pečovali o kulturní dědictví, ale také abychom toto rozmanité kulturní (Pokračování textu…)
Podoby – Ráno
Už rum po ránu, kterej vám lékař po léta nedoporučuje, dovede svý.
Výročí 1.−15. ledna
Mandel Petr, dirigent (1. 1. 1938) △ Mysliveček Boris, scénický výtvarník (1. 1. 1948) △ Píža Ivo, herec (2. 1. 1963) △ Chmelařová Mariana, herečka (2. 1. 1963) △ Petišková Ladislava, kritička a publicistka (3. 1. 1943) △ Zaoral Daniel, herec (3. 1. 1963) △ Derková Jarmila, herečka (4. 1. (Pokračování textu…)
Zemřeli
Karel Hejcman (1. 4. 1935 Praha – 10. 12. 2017 Praha) Loutkářský výtvarník a scénograf Petr Hlavatý (30. 6. 1958 Hořice – 25. 12. 2017 Kolín) Operní a oratorní zpěvák – basista, externí spolupracovník Státní opery Praha, sbormistr a profesor zpěvu na ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně Jakub Zedníček (13. (Pokračování textu…)